Design Turkey’den İki “Üstün Tasarım Ödülü”

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde yaşam ve çalışma ünitesi olarak tasarlanan Oblivion ve modüler bir oturma sistemi olan Calder ile iki büyük ödüle layık görüldü.

Design Turkey’den İki “Üstün Tasarım Ödülü”

Toplamda 350 endüstriyel tasarımın değerlendirildiği yarışmada her sektörden en iyilerin layık görüldüğü ve bu sene yalnızca 7 tasarıma verilen Üstün Tasarım Ödülleri’nin ikisini alan Koleksiyon bu başarısıyla dikkat çekti.

Türkiye’de ve dünyada finanstan eğitime kadar çok çeşitli sektörler için yarının çalışma kültürünü şekillendirecek tasarımlar sunan Koleksiyon, layık görüldüğü prestijli ödüllere yenilerini eklemeye devam ediyor. 2008’den bu yana Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta, ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirerek, iyi tasarlanmış ürünlerin topluma ve endüstriye sağladığı faydaları görünür kılmak amacıyla gerçekleştirilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri bu yıl Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. 


Tasarım dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı jüri, yaşam ve çalışma ünitesi Oblivion ile modüler oturma sistemi Calder’i yarışma kapsamında “Üstün Tasarım” ödülüne layık gördü. Ödül törenine katılan Koleksiyon Yönetim Kurulu Başkanı Doruk Malhan, Koleksiyon adına iki ödülü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye Tasarım Haftası Komitesi Başkanı Tahsin Öztiryaki ve ETMK Başkanı Sertaç Ersayın’dan teslim aldı. 

Koray Malhan imzası taşıyan Oblivion, çalışma alanlarında yaratıcı boşluklara izin vererek yeni iş kültürünün beklentilerini karşılamayı hedefleyen esnek alanlar sunuyor. Son kullanıcısına kadar sürece dahil olan herkesin ortaklaşa tasarladığı alanları öngörerek kullanıcısını aktif bir katılımcı olarak tasarım sürecine dahil ediyor. Sosyalleşme için ideal boşluğu sunmayı amaçlayan modelden; akıllı telefon, tablet gibi elektronik cihazları uzaktan kontrol etme imkanı sunan modele veya çalışma sürecini destekleyen dinlenmeleri gözeten birçok farklı model seçeneği sunuyor. 

Studio Kairos imzası taşıyan Calder ise üç farklı puf ünitesinden oluşan ve kullanıcısının ihtiyacına göre 40’ın üzerinde farklı kombinasyonun oluşturulmasına olanak sağlayan modüler bir oturma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Calder’in enerji prizi, USB, HDMI ve Ethernet soketi gibi enerji ve güç donanımlarına sahip olması ürüne teknoloji yönünden fonksiyonel bir kimlik kazandırıyor. Ayrıca puf yüzeyinde yer alan tepsi aksesuar ve elektronik eşyaların kullanımını destekliyor. 

Koleksiyon, geçtiğimiz aylarda Chicago’da gerçekleştirilen ve tek Türk markası olarak katıldığı 47. NeoCon fuarında Oblivion ile MetropolisLIKES ödülünü almaya hak kazanmıştı.


Koleksiyon Hakkında;
Mimar Faruk Malhan tarafından 1972 yılında Ankara’da kurulan Koleksiyon mobilyadan cam, porselen ve tekstil ürünlerine oldukça zengin bir ürün gamını tam 40 yılı aşkın süredir tüketicilerin beğeni ve hizmetine sunmaktadır. Koleksiyon, 1988 yılından bugüne Tekirdağ’da 86 bin metrekarelik alanda kurulu kapasitesi ile ev ve ofis mobilyası üretimi yaparak Londra’dan Kahire’ye dünyanın 15 ülkesinde faaliyet göstermektedir. Yeni düşünce, yeni standart ve yeni tasarım kavramlarını sentezleyen yüksek kalitede mobilya tasarımı anlayışıyla, endüstri ürünlerinden çok, düş ve düşüncelerin ürünlerini yaratmaya çalışan Koleksiyon’un çalışma kültürü üzerine odaklanan yenilikçi konseptleri sayesinde Türkiye ve dünyada birçok büyük şirket ofislerinde Koleksiyon Mobilya ürünlerine yer vermektedir. Ev mobilyasındaki yeni yaşam alanı kurgusu ile de dikkat çeken Koleksiyon hakkında detaylı bilgiye www.koleksiyon.com.tr’den ulaşabilirsiniz.
Fatma Selvi


 
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 21:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568