Altın Portakal'da 'ilk filmler'in hükümranlığı sürüyor

8-14 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 48. Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal uzun metraj bölümünde yarışacak 13 yapımdan dokuzu 'ilk film'lerden oluşuyor.

Altın Portakal'da 'ilk filmler'in hükümranlığı sürüyor

 Başvuru yapan 45 film arasından ön jürinin değerlendirmesiyle seçilen yapımlar arasında 'Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm' ile Serdar Akar ve 'Nar' ile Ümit Ünal gençlere karşı yarışacak.

Filmekimi'nin programı henüz açıklanmışken aynı tarihlerde düzenlenecek Altın Portakal'ın yarışma filmleri de dün itibarıyla belli oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle gerçekleştirilen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, son yıllarda olduğu gibi yine 'ilk filmler'in ağırlıkta olduğu bir liste açıkladı. 13 filmin yarışacağı ulusal uzun metraj film yarışmasındaki yapımların 9'u ilk film. Yarışmaya başvuran 45 yapımın 30'unun ilk filmlerden oluşması da sinemamızdaki 'gençleşme' eğiliminin uzantısı olarak okunabilir.
 
Altın Portakal'ın kadınlara 'jesti' olarak bu yıl ön jüri de kadınlardan oluşuyordu. Dün Türker İnanoğlu Vakfı Sinema Müzesi'nde bir araya gelen ön jüri Mahinur Ergun (yönetmen), Fide Motan (yönetmen), İlksen Başarır (yönetmen), Selda Çiçek (yönetmen-sanat yönetmeni), Ruken Öztürk (akademisyen), Ayşegül Çetin (yapımcı), Tuba Büyüküstün (oyuncu), Beste Bereket (oyuncu) ve Nil Kural'dan (sinema yazarı) oluşuyor. Sinema çevrelerinde Serdar Akar'ın yönettiği 'Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm' ile Ümit Ünal'ın 'Nar' ve Raşit Çelikezer'in 'Can' filmlerinin yarışmada olacağı konuşuluyordu. İlk kez, 30. İstanbul Film Festivali'nin 'Yeni Türkiye Sineması' bölümünde gösterilen Kenan Korkmaz'ın 'Lüks Otel' ile Shiar Abdi'nin 'Yürüyüş/Meş' filmleri de festival çevrelerinin aşina olduğu iki yapım.
 
8-14 Ekim tarihlerinde yapılacak festivalin ulusal uzun metraj bölümünün jüri başkanlığını daha önce açıklandığı üzere Müjde Ar yapacak. Ayşe Kulin, Handan İpekçi, Vahide Gördüm gibi isimlerin bulunduğu jürinin tamamı da bu yılın temasına uygun olarak kadınlardan oluşuyor. En iyi filmin 350 bin TL ile ödüllendirileceği festivalde, ilk film ve yönetmen dallarının en iyilerine de 50'şer bin TL ödül verilecek. Serdar Akar ve Ümit Ünal gibi iki yönetmenin akıbetini jürinin yaklaşımına havale edersek, anlaşılan Altın Portakal bu yıl da ilk filmleriyle ödüle aday genç yönetmenlerin yılı olacak.
 
Altın Portakal'ın yarışma filmleri

Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (Serdar Akar)

Nar (Ümit Ünal)

Can (Raşit Çelikezer)

Öngörüye Ağıt (Savaş Baykal)

İlk filmler

Geriye Kalan (Çiğdem Vitrinel)

Güzel Günler Göreceğiz (Hasan Tolga Pulat)

Canavarlar Sofrası (Ramin Matin)

Fedakar (Hüseyin Eleman)

Hangi Film (Egemen Sancak)

Hicaz (Erdal Rahmi Hanay)

Lüks Otel (Kenan Korkmaz)

Yürüyüş (Shiar Abdi)

Zenne (M.Caner Alper-Mehmet Binay)

Ali Koca / İstanbul

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2012, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568