Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları

“Üner Ulutuğ Tiyatro OyunuYazma Yarışması”

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları
Kıbrıs Türk Tiyatrosunu, çağdaş normları yakalamak ve dünya ile yarışabilir bir hale getirmekdüşüncesiyle Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Dairesi, 2011 – 2012

Tiyatro Sezonu içinde Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Kurucusu Üner Ulutuğ’un adını verdiği bir tiyatro oyunu yazma yarışması düzenlemiştir.

Ülkelerin varlıkları sanata verdikleri değerlerle ölçülür. Her ülke yazın sanatına verdiği değer ile ve bu değeri daha da yukarılara taşıdığı süreç içerisinde dünyadaki yerini alır ve sağlamlaştırır.

Ülkemizde yazın sanatı, gerektiği ilgiyi görmemekte ve hak ettiği ivmeyi yakalayamamaktadır.
Kıbrıs Türk Tiyatrosunu, çağdaş normları yakalamak ve dünya ile yarışabilir bir hale getirmekdüşüncesiyle Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Dairesi, 2011 – 2012 Tiyatro Sezonu içinde Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Kurucusu Üner Ulutuğ’un adını verdiği bir tiyatro oyunu yazma yarışması düzenlemiştir.

Amaç, Kıbrıs Türk Tiyatrosu’nun bulunduğu yerden daha ileriye gidebilmesini sağlamak, tiyatromuza yeni eserler katabilmek, tiyatro yazarlarını teşvik etmek, onların eserlerini değerlendirmek, yeni yazarların ortaya çıkmasını sağlamaktır.

Böyle bir  yarışma ülke edebiyatı için büyük bir kazanım olacaktır

Kurallar ve şartlar:

1. Yarışmanın adı  “Üner Ulutuğ Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması”dır.
2. Yarışma KKTC Vatandaşı herkese açıktır.
3. Yarışmacılar yarışmaya en fazla 2  eserle katılabilir.
4. Yarışma konusu serbesttir.
5. Yarışmaya katılan eserler bilgisayar ortamında Times New Roman ve 12 puntoda  yazılacaktır. Eser, 6 kopya halinde hazırlanacak ve bunlar büyük bir zarfın içine yerleştirilecektir. Yarışmaya katılan eser ayrı bir CD’ ye de yazılarak söz konusu zarf içine konacaktır.
6. Eser üzerine sadece yazar tarafından belirlenen bir “Rumuz” konacaktır. Eser üzerinde yazarını açıklayacak, belli edecek, çağrıştıracak, tanıtacak her hangi bir isim, bir imza, bir işaret veya buna benzer ibare ve imgeler bulunmayacaktır.
7. Yazar, kimliğini ayrı, küçük bir zarf içinde verecektir. Bu zarf içindeki açıklayıcı bilgilerde rumuz adı, isim - soy isim, adres, telefon numarası, mail adresi bulunacaktır. Bu şartları yerine getirmeyen yarışmacıların eserleri dikkate alınmayacaktır.
8. Yarışmaya katılan yarışmacılar eserlerini En geç 6 Temmuz 2012 Cuma günü mesai bitimine kadar Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürlüğü’ne elden veya posta ile ulaştırabileceklerdir. Posta gecikmelerinden Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları sorumlu olmayacaktır.
9. Yarışmanın sonucunu, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan 2 kişi, Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği’nden 1 kişi, Girne American Üniversitesi’nden 1 Akademisyen, Sanatçı Ve Yazarlar Birliğinden 1 kişi  jüriyi oluşturarak belirleyecektir. Yarışmada dereceye giren eserler 7 Eylül 2012 tarihinde açıklanacak ve ödüller düzenlenecek olan bir törenle verilecektir.
10. Yarışmada birinci gelen esere 1500 TL, ikinci gelen esere 1000 TL, üçüncü gelen esere de 500 TL verilecektir. Derece alan yarışmacılar birer de  plaketle ödüllendirileceklerdir. Ayrıca yarışmaya katılan bu eserler, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları repertuarına alınacak ve uygun bulunan eserler, ileriki tarihlerde Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenecektir.
11. Ödül alan eserlerin telif hakları Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’na geçer. Eserin yazarı ve /veya ailesinden herhangi biri veya temsilcisi parasal talepte bulunamaz. Yarışmaya katılan katılımcılar bunu kabul eder.
12. Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları çalışanlarından ve onların ailelerinden hiç kimse yarışmaya eserleriyle katılamayacaktır.

Hakan Yozcu
Turizm Çevre Ve Kültür Bakanlığı
Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Dairesi Müdürü
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568