Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’

Viyondakilerden...

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’'Aleme insan olduk'
Rupert Wyatt’ın yönettiği ‘Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ bu hafta vizyona girdi.

Film, “Aleme maymun olduk” argo deyimini “Aleme insan olduk” şeklinde değiştirecek kadar dramatik bir örgüye sahip...


Darwin’in evrimteorisine inanırsınız veya inanmazsınız bilmemama Pierre Boulle tarafından 1963 yılında kaleme alınan ‘Maymunlar Cehennemi’ isimli bilimkurgu romanını okuduğunuzda veya beyazperdeye aktarılmış filmlerini izlediğinizde varacağınız sonuç şudur: “İnsanmaymundan değil maymun insandan gelmiştir.” Elbette bu vardığımız sonuç bir fiziksel değişimden veya etkileşimden ziyade düşünsel bir devinimin ürünü. Çünkü evrim teorisi yaratılışmucizesi gerçeğinden dolayı ancak bir safsatadan öteye gitmez. Bütün sinema tarihinin en önemli bilimkurgu filmlerinden birisi olarak kabul edilenMaymunlar Cehennemi ilk kez 1968 yılında J. Schaffner tarafından sinemaya aktarılmıştı. Konuşan akıllı maymunların, hayvanımsı insanlara hükmettiği bir gezegeni konu edinmişti. Filmin gördüğü ilgi üzerine beş yıl içerisinde dört yeni filmdaha çekilmişti.

‘Maymunlar Cehennemi’nin sinemaya yeniden dönmesi için tam30 yıl beklenmiş fakat fantastik dünya kurmada uzman Tim Burton imzası taşıyan ‘Maymunlar Gezegeni’ (2001) sinemaseverleri hayal kırıklığına uğratacaktı. ‘Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’a dönmemiz ise Burton’un filminden tam10 yıl sonra olacaktı. Sevgi ve kibir bir araya gelip, eşi benzeri olmayan bir savaşa dönüşecek “Avatar” ve “Yüzüklerin Efendisi”ninOscar sahibi görsel efekt ekibinin bilgisayarda yarattığımaymun, zekası ve duygu ifadeleriyle benzeri olmayan bir performans sergileyecek ve insan ırkıyla primatların alaşağı olan kaderlerini karşımıza getirecekti.

BİTMEYEN İHTİRASLAR

RupertWyatt’ın yönettiği ‘Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’, “Alememaymun olduk” argo deyimini “Aleme insan olduk” şeklinde değiştirecek kadar dramatik bir örgüye sahip. Belki de bunda filmin başrolünün ve hikayesininmaymun karakter Sezar üzerinde yükselmesinin bir etkisi vardı. Tam olarak bilmiyorumamamaymun gözünden insanlığa bakmak, açıkçası benimaçımdan pek de “onur duyucu” bir görüntü çıkarmadı karşıma. Çünkü insanoğlu bencildi, insanoğlu kibirliydi, insanoğlu ihtirasları için tümevrensel düzenden bile vazgeçebilecek kadar “esfel-i safilin”di.

ÇÖZÜM İÇİN YAPILAN DENEYLER

‘Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ı aslında serinin geriye dönük diğer filmlerinden ayıran en büyük özellik acınası bir zaman ve iktidar değiş tokuşundan ziyademerkezine insan oturmamış bir yaşamsal iradenin donelerinin tamamını görmemizi sağlaması. Babası alzheimer hastası olan ve çözüm aramak içinmaymunlar üzerinde deneyler yapan bir bilimadamının yol açtığı duygusal ve zihinsel perde birmaymunlar iktidarına da sebep oluyordu filmde.

Aslına bakarsanız insan zekasının sınırlarını görmemiz ve geçilemez bir dinamiğe sahip olduğunu düşündüğümüz prensipleri bu filmaltüst ediyor. Yani yaratıcının verdiği güç ve nimetlerin penceresinden insanoğlu, acziyetini veya nasıl görüldüğünü anlaşılan bilmiyor! Böyle bir perdenin varlığından bir bihaber belki de. İşte ‘Maymunlar Cehennemi; Başlangıç’ta iç dünyanızda bu perdeyi yırtma şansını yakalıyorsunuz.

ASIL SORULAN SORU

Bir aksiyon filmi olmakla beraber, hikaye anlatımındaki kalite, duygusu ve karakterlerinin derinliğinin ön plana çıkıyor olması elbette önemli ama ‘Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ın asıl sorduğu soru şu: Bu evrende gerçekten insanın emrine sunulan tümimkanlar ve canlılar nezdinde kaç kıratlık değerimiz var? Ve gerçekten insanı gerçekten değerli kılacak şey ne? Sanırımbu sorunun cevapları da kutsalmetinlerde.

MAYMUNLAR CEHENNEMi: BAŞLANGIÇ

Yönetmen: Rupert Wyatt
Oyuncular: James Franco, Tom Felton,
Freida Pinto, Andy Serkis
--------------------------------------------------------------------------------
 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2012, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568