Roma Türk Filmleri Festivali

Roma Türk Film Festivali’nin, Başkanlığı’nı İtalya’da çok sevilen ve günümüzde İtalyan sinemasının en önemli yönetmeni olarak İtalyan devleti tarafından kendisine onur nişanı verilen Ferzan Özpetek yapacak.

Roma Türk Filmleri Festivali

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla, bundan böyle her yıl düzenlenecek Roma Türk Film Festivali’nin, Başkanlığı’nı İtalya’da çok sevilen ve günümüzde İtalyan sinemasının en önemli yönetmeni olarak İtalyan devleti tarafından kendisine onur nişanı verilen Ferzan Özpetek yapacak.
 
Lancia’nın katkılarıyla düzenlenecek olan Roma Türk Film Festivali’nin ilki Yavuz Turgul, Şener Şen, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık’ı ağırlayacak… Bu yıl ilk kez sinemaseverlerle buluşacak olan Roma Türk Film Festivali, 21 – 25 Eylül 2011 tarihleri arasında; Uluslararası, İtalyan ve Türk basın mensuplarının davet edileceği ‘Festival Basın Toplantısı’ ve ‘Gala Gecesi’ ile başlayacak. Roma Türk Büyükelçiliği’nin de desteğiyle festivalin basın toplantısı 21 Eylül, Çarşamba günü Casa del Cinema’da festival konuklarının katılımıyla gerçekleştirilecektir.
 
‘Roma Türk Film Festivali’nin açılış filmi olarak Yavuz Turgul’un yönetmenliğini yapmış olduğu, Şener Şen, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık’ın başrollerini paylaştığı ‘Av Mevsimi’ gösterilecek. ‘Av Mevsimi’ yapımcısı, yönetmeni ve filmin oyuncuları hem festival basın toplantısına katılarak İtalyan basınıyla buluşurken aynı günün akşamı da açılış kokteyllinde festival davetlileri ile bir araya gelecek. 22 – 25 Eylül tarihleri arasında festival filmlerinin gösterimde olacağı etkinliğin 25 Eylül akşamı ise ‘Festival Kapanış Partisi’ yapılacak. Festival Villa Borghese Bahçesindeki Casa Del Cinema’da gerçekleştirilecek. 2011 yılı Eylül ayında ilki gerçekleştirilecek olan ‘Roma Türk Film Festivali’ benzerlikleri, zıtlıkları ve farklı sentezleri İtalya gibi hem coğrafi hem de kültürel anlamda yakın bir ülkenin sinema perdesinde yansıtmak üzere Mamma li Turchi / Eyvah Türkler Geliyor! Sloganıyla yola çıkıyor. İtalyanların Osmanlı döneminden bu yana, korkulu bir ifadeyi esprili bir söylemle anlatmak için kullandıkları “Mamma li Turchi”/ “Eyvah Türkler Geliyor” cümlesini “motto” olarak kullanan Roma Türk Film Festivali, “Bu defa filmleriyle geliyorlar” cümlesiyle tarihe de ironik bir gönderme yapıyor; Tarihin bıraktığı izleri kültürel bir buluşma ile yeniden yapılandırıyor… Roma Türk Film Festivali, Roma şehir merkezinin en büyük parklarından biri olan “Villa Borghese” bahçelerinin içinde yer alan, İtalyan sinema sektörünün en önemli kuruluşlarından biri olan ‘Casa del Cinema’da 21 – 25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Roma Türk Film Festivali'nin Türk Sineması’nın büyük prodüksiyonları ile daha küçük bütçeli yönetmen sinemasının iç içe olduğu bir konseptle sunulacağı; bir başka deyişle genç sinema yönetmenlerimizin ürünleri ile sinemamızın büyük prodüksiyonlu önemli yapımlarının yer aldığı 30 filmlik bir paket sunulacağı programda, Türkiye’nin kültürel değerlerini tanıtan belgesel filmlerin ve genç sinemacılarımızın ödüllü kısa filmleri de gösterileceği açıklandı...

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2012, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568