14. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali başladı

14. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, bu gün (29 Eylül Perşembe )Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilecek açılış töreninde, Yunanistan’da oyun alanı bulamadıkları için “DarAlan” çocukları konu alan “Oyun Devam Etmeli” filmi gösterilecek. Gecede 'film gibi' dedirtecek türden bir hayat hikâyesi olan Kongolu Müzisyen Enzo İkah da konser verecek

14. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali başladı

Bu yıl “DarAlanlar” temasıyla organize edilen 14. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, 29 Eylül 2011 Perşembe günü kapılarını sinemaseverler için açacak. Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilecek açılış töreninde, Yunanistan’da oyun alanı bulamadıkları için “DarAlan” çocukları konu alan “Oyun Devam Etmeli” filmi gösterilecek. Gecede 'film gibi' bir hayat öyküsü olan Kongolu Müzisyen Enzo İkah sahne alacak.

Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından organize edilen festival kapsamında, 23’ü Türkiye’den 47’si yurtdışından olmak üzere 70 film gösterilecek. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi’nde gösterilecek bütün filmler ücretsiz izlenebilecek.

Demircan: Bu Festival ‘Dar alanları’ Genişletecek

14.Festivalin tanıtımı amacıyla Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde bir basın toplantısı organize edildi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve 14. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Ünlü ile birlikte toplantıya katılan Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı Hasan Özgen katıldı. 4 yıldır festivale ev sahipliği yapan Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan basın toplantısında yaptığı konuşmasında, iki kıtada aynı anda gerçekleştirilen tek festival olma özelliğine sahip “Uluslararası 1001 Belgesel Film Festival”’nin dünya çapında önemli bir yer edindiğine işaret etti. Festivalin 14 yıldan bu yana Doğu’dan ve Batı’dan belgesel sinemacıların ortak söz söyleme platformu olmayı başardığını belirten Demircan sözlerine şöyle devam etti: “Eğer bir ülke, her konuda özgürce belgesel film üretemiyorsa, o ülke ‘dilsiz’ demektir. Böyle bir ülke düşünemez, cümle kuramaz, anlayamaz, gerçeği algılayamaz. Toplumlar, gerçeklerle hesaplaşmadığı müddetçe medeniyetler ilerleyemez. Hatalarımızdan ders çıkarma imkanı, en büyük insani erdem olan özür dileme ihtimali ortadan kalkar. İnanıyorum ki festivalimiz vasıtasıyla ‘insana’ daha da yaklaşacak, özgürlük alanımız daha da genişleyecektir. Düşünmenin, üretmenin, ifade etmenin önündeki engeller ortadan kalkacaktır.” Gösterim için gönderilen 530 filmin seçici kurul tarafından titizlikle değerlendirildiğini söyleyen Demircan, “Her biri ayrı bir insanlık öyküsünü dile getiren belgesel filmlerin ‘dar alanları’ genişleteceğine, ‘daralanların’ da gönlüne su serpeceğine gönülden inanıyorum” dedi.

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin üstlendiği toplumlar arası paylaşım, bilgi-görgü aktarımı, kanaat ve ortak bellek oluşturma işlevleriyle yine önemli bir görevi yerine getireceğine dikkat çekti. Özgen, “Bugün artık üretimlerimizi ‘telifli eserler’ haline getirmek zorundayız. Belgesellerimizin kayıt tescilini yaptırmak, yani işletme belgesine sahip hale getirmek, yayın ve dağıtım ağları ile gerçek bir ilişki kurmanın ilk koşuludur. Belgesel Sinema, henüz sektörel bir yapıya kavuşamadı, yapımcısı olamayan bir ‘yönetmen sineması’dır. Küçük desteklerle varlığını korumaya çabalıyor. Kendine yeniden üretim şansı verecek pazarlama olanakları yaratamıyor. Bu sorunun tamamı elbette belgesel sinemacılara ait değil. Denetim, yayın ve dağıtım sistemlerini yönetenlerle, cılız da olsa belgesel pazarının aktörleriyle bu konumu değiştirmek için çabalamalıyız. Sektör pazarının beklentilerini ve standartlarını anlamak ve bağımsız varlığımızı koruyarak, yayın ve dağıtım imkanlarını da öngören üretimleri denemek zorundayız Bu nedenle bu yıl, BSB olarak önemli bir adım attık. İSTKA finansmanı ile Arşivist Dijital Belgesel Arşivi projesini gerçekleştiriyoruz. Telifli belgeseller üzerinden yürüyecek bu çalışma, bir yandan belgesellerin yüksek nitelikte korunmasını ve yasalara uygun paylaşımını sağlarken, diğer yandan da ulusal ve uluslararası belgesel film marketlere altyapı oluşturacak” dedi.

Rengarenk Bir Festival Olacak
Festivalin teması daralanlar olsa da 1001 renkli geçeceğe benziyor… Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Ünlü, festivalin 14’üncü yılında tüm dünyadan yöneten-yönetilen, çoğunluk-azınlık, erkek-kadın, yetişkin-çocuk, inanan-inanmayan, kalan-göçen, sermayedar-emekçi ilişkilerinde daralan alanların ve daralanların gerçek öykülerini bir araya topladıklarını söyledi. İki yıldır, filmlerin gösterimlerini 7 renk altında programladıklarına dikkat çeken Ünlü, “2. Dünya Savaşı öncesinin olağanüstü görüntülerinden G8 Zirvesi sırasında sokaklarda olup bitenlere, kendisine oyun alanı arayan çocuklardan 12 Eylül döneminde çocuklarını arayan ailelere, karşı cinsi baştan çıkarmanın inceliklerinden insanların göçe nasıl zorlandıklarına, anne olmak isteyen bir kadının iç dünyasından hidroelektrik santrallerine, adalet duygusunun sınırlarından aşkın sınırsızlığına, madencilerin, kot kumlayıcılarının ölümcül serüvenlerinden Hindistan çöllerinde yazılan bir mektubun öyküsüne, kadın sünnetinden eşcinselliğe, Miriam Makeba'dan Mihri Belli’ye, Olaf Elliason'dan Tülay German’a Mozambik’ten Amerika’ya, Tayvan’dan Kayseri’ye, Gazze’den Litvanya’ya, Diyarbakır’dan Burundi’ye gerçekten inanılmaz bir yolculuk izleyicileri bekliyor” dedi.

Festival Gösterimlerle Sınırlı Olmayacak
1001, her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında gerçekleştirilecek önemli etkinliklerden biri “Türkiye-Almanya Belgesel Sinema Buluşması”. Her iki ülkeden belgeselcilerin katılımıyla gerçekleştirilecek etkinliğe Avrupa Belgeselciler Ağı (EDN) Başkanı C. Cay Wesnigk ve Alman Belgeselciler Birliği Başkanı Tomas Frickel’in de aralarında olduğu 8 Alman belgeselci ile birlikte Belgesel Sinemacılar Birliği üyeleri katılacak. EDN Başkanı Wesnigk ayrıca, 30 Eylül Cuma günü, Fransız Kültür Merkezi’nde “Dijital Dağıtım" konulu bir seminer verecek. Avrupa Belgeselciler Ağı Yönetim Kurulu Baskani ve Online Films A.G. Başkanı olan C. Cay Wesnigk, dijital hak yönetim sistemleri, Apples I-Tunes, Youtube ya da Amazon gibi yeni pazar yerleri, internetin film dağıtımındaki payı gibi pek çok konuyu değerlendirecek.
14. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali kapsamında geçen yıl başlatılan Sinema Laboratuvarı bu yıl da devam edecek. Bilkent Üniversitesi, İletişim ve Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi-Yönetmen Ersan Ocak, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü Öğretim Görevlisi-Yönetmen Kurtuluş Özgen, Yazılımcı Koray Löker ve Araştırmacı-Yazar Alkım Özaygen tarafından kurgulanan "Sinema Laboratuarı"nda, sinema alanında dünyada yapılan denemelerle ortaya çıkan yenilikler tartışılacak. 1 Ekim, Cumartesi, Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilecek Sinema Laboratuarı iki ayrı oturumdan oluşacak. Saat 11.00-12.30 arasında gerçekleştirilecek ilk bölümde Yönetmen Ümit Kıvanç’ın son filmi 16 Ton örnek proje olarak ele alınırken, ikinci bölümde “Mülkiyet ve Telif ile Yeni İlişkilenme Biçimleri” konusu tartışılacak.

Seminer ve laboratuar kadar dikkat çekmesi beklenen bir başka etkinlik de “Belgesel Arkası Bölümü”. Bugüne kadar tüm dünyadan 117 tanınmış belgeselcinin ağırlandığı festivalde sinemaseverler yönetmenlerle bir araya gelerek sohbet etme fırsatı da bulacak. İlk kez geçen yıl gerçekleştirilen “Belgesel Arkası” bölümünde, yönetmenler izleyenlerin sorularını yanıtlamakla yetinmeyip film süreçlerini, çekim aşamalarını, izlenimlerini, deneyimlerini, sinema anlayışlarını da paylaşacak.

Çocuklara Özel Filmler Olacak
Kültür Bakanlığı’nın katkıları, Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve destekçileri arasındaysa German Films, RAK Free Trade Zone, Fransız Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, DF İstanbul, Grafcad, Kumbara Sanat, Beşiktaş Belediyesi bulunan festivalde bu yıl ilk kez, çocuklara özel bir bölüm de olacak. “Çocuklar İçin Belgeseller Bölümü”nde, Çürük Elma, Oyun Devam Etmeli, Enda’nın Günü, Sütçü Kadın ve Oğlu’nun yanı sıra 12 filmden oluşan Define Sandığı isimli filmin dört bölümü gösterilecek. Tüm dünyadan yönetmenlerin, 07-15 yaş grubuna yönelik hazırladıkları ve gerçek öyküleri konu alan belgeseller Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde ve Fransız Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Festival Afişi Yarışmayla Seçildi
Festival bu sene dikkat çekici bir afişle tanıtıldı. Afiş Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Başkanı Profesör Aysegül İzer'in öğrencileri arasında düzenlenen bir yarışma sonucunda seçildi. Açılış gecesi Ahmet Misbah Demircan’dan ödülünü alacak olan festival afişi yarışmasının birincisi, tasarımında ellerle sıkıştırılmış bir yüz kullanan, Fatih Gözenç oldu.

RAKAMLARLA FESTİVAL
• 29 Eylül’de başlayıp 3 Ekim’de son bulacak
• 1997 yılından bu yana 58 ülkeden, toplam 1.168 belgesel film gösterildi.
• 1001 Belgesel Festivali şimdiye kadar tüm dünyadan 117 belgesel sinemacıyı ağırladı.
• Bu yıl 46 ülkeden 70 yeni film gösterilecek.
• Festival için Türkiye’ye 18 yabancı konuk gelecek.

İletişim için:
BELGESEL SİNEMACILAR BİRLİĞİ
Mehtap Doğan / 14. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Basın Danışmanı
BSB: 212. 240 30 01
0535 740 84 98 – e.mehtapdogan@hotmail.com

BEYOĞLU BELEDİYESİ
Huri Yazıcı / Beyoğlu Belediyesi Basın Koordinatörü
0530 780 72 98- basin@beyoglu.bel.tr

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2011, 23:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568