18. Altın Koza Film Festivali sona erdi...

Ödüller sahiplerini buldu

18. Altın Koza Film Festivali sona erdi...
17 Eylül’de başlayan Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Altın Koza Film Festivali, dün gece (24 Eylül Cumartesi), Merkez Park Amfi Tiyatro’da düzenlenen muhteşem bir geceyle sona erdi. Gecede, Onur Ünlü’nün yönettiği ‘Celal Tan ve Ailesi’nin Aşırı Acıklı Hikayesi’ en iyi film ödülüne layık görülürken, Yılmaz Güney Ödülü, Özcan Alper’in yönettiği ‘Gelecek Uzun Sürer’ isimli filme gitti. En İyi Yönetmen Ödülü, Eylül filmiyle Cemil Ağacıkoğlu’nun olurken, Adana İzleyici Jürisi seçimini Ruhi Karadağ’ın yönettiği Simurg’dan yana kullandı. Yarışmada Hacite Aslan Vücut, Görkem Yeltan ise Eylül filmlerindeki rolleriyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü paylaştılar. En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise, Gelecek Uzun Sürer’deki rolüyle Durukan Ordu’nun oldu. Festival jürisi ayrıca, Celal Tan ve Ailesi’nin Aşırı Acıklı Hikayesi’nin oyuncularına toplu performans ödülü verdi.
17 Eylül’den beri sinema dünyasının kalbinin attığı Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Altın Koza Film Festivali dün gece (24 Eylül Cumartesi), Merkez Park Amfi Tiyatro’da yapılan muhteşem bir geceyle sona erdi. Saat 20.00’de kırmızı halı töreniyle başlayan tören, saat 20.30’dan itibaren A Haber’den canlı olarak yayınlandı. Gecenin sunuculuğunu Özlem Gürses ve Murat Başoğul’un yaptığı gecede Leman Sam da mini bir konser verdi.  


 
REKOR ÖDÜLLER ONLARIN OLDU
Gecede, Onur Ünlü’nün yönettiği ‘Celal Tan ve Ailesi’nin Aşırı Acıklı Hikayesi’ en iyi film ödülüne layık görüldü. Film böylece ‘En İyi Film’ kategorisinde verilen, 350.000 TL’lik rekor ödülün de sahibi oldu. Yarışma kapsamında verilen Yılmaz Güney Ödülü ise, Özcan Alper’in yönettiği ‘Gelecek Uzun Sürer’ isimli filmin oldu. Adana izleyici Jürisi seçimini, Ruhi Karadağ’ın yönettiği Simurg’dan yana kullandı.  
Yarışmada verilen ödüller şöyle:
 
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Hakan Kurtaş (Vücut) ve Gün Koper (Aşk ve Devrim)
 
Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Deniz Denker (Aşk ve Devrim)
 
En İyi Kurgu Ödülü: Taner Sarf (Eylül)
 
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Adalı Aksoy (Aşk ve Devrim) (Saklı Hayatlar)
 
Jüri Oyunculuk Özel “Toplu Performans” Ödülü:
 
Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi’nin bütün oyuncuları
 
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Tuna Orhan (Memleket Meselesi)

 
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Şeyla Halis (Vücut)
 En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Durukan Ordu (Gelecek Uzun Sürer)

 
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Hatice Aslan (Vücut) ve Görkem Yeltan (Eylül)

 


En İyi Müzik Ödülü: Mustafa Biber (Gelecek Uzun Sürer)
 
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Feza Çaldıran (Gelecek Uzun Sürer)
 
Jüri Özel Ödülü: Aşk ve Devrim (Yönetmen: Serkan Acar)
 
En İyi Senaryo Ödülü: Onur Ünlü (Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi)
 
En İyi Yönetmen Ödülü: Cemil Ağacıkoğlu (Eylül)
 
Adana İzleyici Jürisi Ödülü: Simurg (Yönetmen: Ruhi Karadağ)
SİYAD (Sinema Yazarları Derneği ) En İyi Film Ödülü: Gelecek Uzun Sürer (Yönetmen: Özcan Alper)
 
Yılmaz Güney Ödülü: Gelecek Uzun Sürer (Yönetmen: Özcan Alper)
 
En İyi Film Ödülü: Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi (Yönetmen: Onur Ünlü)
 
Jüri bu yıl ayrıca, ‘Ses Tasarımı’ başlığı ile yeni bir kategori açılmasını ve ödülün, “Kaybedenler Kulübü”  ve “Eylül” filmlerindeki çalışmaları nedeniyle Burak Topalakçı’ya verilmesini kararlaştırdı.
‘Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi’ 

Eflatun Film’in yapımcılığını üstlendiği, çekimleri Eskişehir ve İstanbul’da yapılan, “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi” filmi, bu yıl 17-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan 18. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivalinde yarışacak. 
Jüri başkanlığını Derviş Zaim’in yaptığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasındaki 14 filmden biri olan “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi” 23 Eylül günü izlenebilecek. 
    
Film, festivalin ardından, 18 Kasım Cuma günü birçok şehirde birden vizyona girerek sinemaseverlerle buluşacak.
Leyla ile Mecnun, Polis, Güneşin Oğlu, Beş Şehir filmleriyle tanınan Onur Ünlü’nün senarist ve yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncu kadrosunda; Selçuk Yöntem, Ezgi Mola, Türkü Turan, Tansu Biçer, Güler Ökten, Bülent Emin Yarar, Köksal Engür, Cengiz Bozkurt, Tuğra Kaftancıoğlu, Ushan Çakır, Gazanfer Ündüz, Yılmaz Gruda, Engin Alpateş, Engin Hepileri ve Alpay Şayhan yer alıyor.

Film, bir taşra şehrinde ailesiyle birlikte yaşayan saygın bir anayasa profesörü olan Celal Tan’ın, ilk eşinin ölümünden yıllar sonra, bir şekilde hayatını kurtardığı ve kendisinden çok genç olan bir üniversite öğrencisi kızla evlenmesi ve ardından yaşanan trajikomik olayları konu ediyor.

Film Fragmanı...
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568