2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne,Candida Höfer layık görüldü

Bilge Kutluğ/LONDRA-Dünya Fotoğraf Organizasyonu, 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin Fotoğrafçılığa Üstün Katkı ödülünü kazanan ismin, ünlü çağdaş sanatçı Candida Höfer olduğunu duyurmaktan mutluluk duyar.

2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne,Candida Höfer layık görüldü

Sanatçı, ödülünü 19 Nisan 2018 Perşembe günü, Londra’da düzenlenecek bir törenle alacak. Höfer’in çalışmaları arasından bizzat seçtiği bir seçki de, 20 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında Londra’daki Somerset House’daki 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi kapsamında sergilenecek. 


1944 yılında, Almanya’nın Eberswalde şehrinde dünyaya gelen sanatçı Candida Höfer, dünyanın önde gelen çağdaş fotoğrafçılarından biri. Hassas metodoloji ve tekniği ile tanınan Höfer’in uluslararası ölçekte tanınan eserleri, sıklıkla büyük format renkli fotoğraf biçimini alıyor. Devasa, boş iç mekanların güçlü portreleri, dünyanın dört bir yanındaki büyük koleksiyonlarda yer alıyor ve önde gelen uluslararası müzelerde sergileniyor.

Höfer’in fotoğrafçılığa katkısını kutlamak üzere, Londra’daki Somerset House’da 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi kapsamında, sanatçının uzun kariyerinde ürettiği çalışmalar arasından şahsen seçtiği eserler de gösterilecek. Sergide, Höfer’in Londra’daki Ben Brown Güzel Sanatlar Müzesi’nden ödünç alınan en dikkate değer üç büyük ölçekli eseri olan Paris Louvre Müzesi XXI 2005, St. Petersburg Hermitaj Müzesi VIII 2014 ve Dublin Trinity College Kütüphanesi I 2004 de yer alacak.

Bundan önce Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’ne layık görülen isimler arasında, Mary Ellen Mark, Eve Arnold, Bruce Davidson, Elliott Erwitt ve son olarak Martin Parr da bulunuyor.

Höfer’in eserleri, dünyanın en yüksek çeşitliliğe sahip fotoğraf yarışması 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin genelinde 600’ü aşkın ilham verici fotoğraf ile birlikte sergilenecek. Küratörlüğünü Britanya Vogue dergisinin eski Fotoğraf Yönetmeni Mike Trow’un üstlendiği sergideki fotoğraflar, 2018 Ödüllerine sunulan rekor sayıdaki eser sayısından özel olarak seçilen çalışmalardan oluşuyor. Mimariden manzaraya, sokak fotoğrafçılığından vahşi yaşama, portreden seyahate kadar çok çeşitli türleri içine alan bu kısa listeye kalan ve övgü toplayan çalışmalar, izleyicilere, geçen yıla şekil veren fotoğraf trendlerine dair gerçek bir içgörü sunuyor.

Ödülü ve yaklaşan sergi hakkında konuşan Höfer, “Son derece gururluyum. Bunun kamuoyunun imgeleminde Fotoğrafçılık ile Sanat arasındaki engelleri yıkmaya devam etmesini umuyorum.” diyerek duygularını ifade etti.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu CEO’su Scott Gray de şunları söyledi: “Bu Ödülü, mesleğinde sınırları yıkmayı başarmış bu kadar önemli bir sanatçıya sunabilmek bizim için muazzam bir ayrıcalık. Candida’nın teknik açıdan mükemmel ve son derece yoğun çalışmalarını izlemek büyük bir zevk.”

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2018, 07:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568