27 Mart Tiyatro gününde...

Devlet Tiyatroları, Türk Tiyatrosunun Üç Çınarını Anıyor...

27 Mart  Tiyatro gününde...

Haldun Taner, Melih Cevdet Anday, Aziz Nesin 100 Yaşında
 
Doğumlarının yüzüncü yılı vesilesiyle, Türk Edebiyatının ve Türk Tiyatrosunun önde gelen isimlerinden Haldun Taner, Melih Cevdet Anday ve Aziz Nesin’i anıyoruz. Roman, öykü, şiir ve deneme gibi edebiyatın birçok alanında eser veren yazarlarımız, tiyatro eserleriyle de bir döneme damgalarını vurdular. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren, yaşadıkları çağa tanıklık ettiler ve güçlü kalemleriyle tarihe not düştüler.

Yirminci yüzyıl Türk yazın hayatının bu önemli aktörlerinin, kendilerine özgü dilleri ve bakış açıları vardı. Bununla birlikte, farklı üslup ve tatlarda eserler üretecek kadar da geniş birer vizyona sahiptiler. Her birinin unutulmazları var. Tiyatro sahnelerinde can bulan ya da sadece satır aralarından seslenen öyküler yarattı her biri. Haldun Taner, Keşanlı Ali’yi destanlaştırdı; Melih Cevdet Anday, Mikadonun Çöpleri’ni dizdi itinayla; Aziz Nesin, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz dedi. Taner, diyalog ve şarkıları harmanlayarak; Anday, oyun kişilerinin dile getirdikleri anılarla; Nesin, insanın yaşadığı ikilemle kurguladı oyunlarını. Üçü de eserlerinde insanoğlunu oya gibi işledi. Onu hem kendi iç çelişkileriyle, hem de toplumsal koşullar içinde değerlendirdiler. Taner epik tiyatronun, Anday ezber bozan kurguların, Nesin siyasi taşlamanın Türkiye’deki temsilcilerinden oldular.


Bugün, Türk Tiyatrosunun geleceği için, böyle unutulmaz eserler üreten yazarlara ihtiyacımız var.

Devlet Tiyatroları; HaldunTaner’in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım ve Sersem Kocanın Kurnaz Karısı adlı eserlerini sahneledi. 2015 yılında da Aziz Nesin’in Çiçu ve Melih Cevdet Anday’ın Müfettişler adlı oyunlarıyla seyirciyle buluştu. Umuyoruz ki sahnelerimizde hala replikleriyle soluk alıp veren bu üç çınar, genç yazarlarımıza ilham kaynağı olurlar. Devlet Tiyatroları olarak, Türk Tiyatrosunun üç çınarını saygıyla anıyoruz.


DT

 
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568