Ankara: 1930-1980 sergisi” İzmir’de

Ankara: 1930-1980 sergisi” İzmir’de

Sergi, Mimarlar Odası İzmir Şubesi İzmir Mimarlık Merkezi’nde 30 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilecek.  

Özünde bir araştırma ve belgeleme çalışması olarak ele alınan projenin sonuç bulguları yeni tartışmaları mümkün kılacak bir potansiyele sahip. Bu tartışmalar için önemli bir zemin oluşturduğu düşüncesiyle, en geniş kesimlerle paylaşılması amacıyla Sivil Mimari Bellek Ankara 1930-1980 sergisi İstanbul’dan sonra bu kez İzmir’de gerçekleştirildi. Sergide proje çalışmaları kapsamında Ankara’da tespit edilen ve belgelenen çok sayıda yapı arasından seçilmiş, her biri yapıldıkları dönemin barınma pratiklerini ve modern yaşam kültürünü aktaran konut yapılarına; posterler, kartlar,  detay posterler ve kartpostallar aracılığı ile dikkat çekilmesi ve bu yapıların mimarlarının bilinir olmasının sağlanması; öte yandan kullanıcılara ait sesli sunumlar aracılığı ile de sosyal olarak bu yapıların yeniden üretilmeleri sürecinin ortaya konulması amaçlanıyor. Sergide yapıların bir kısmının Başkent Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılmış maketleri de yer alıyor.   

Gerek İzmir’de yaşayan Ankara sevdalılarını ve araştırmacılarını, gerek mimarlık kuramı ve tarihi ile uğraşan, koruma alanında faaliyet yürüten akademisyen ve uygulamacıları ve İzmirlileri yakından ilgilendirecek olan sergi 30 Eylül 2016 tarihine kadar açık kalacak.


VEKAM Hakkında:
Başkent Ankara ve çevresiyle ilgili araştırmalar yapan Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), bilim, kültür ve sanat dünyasına hizmet amacıyla 1994 yılında kuruldu. VEKAM bünyesinde, Vehbi Koç’un hayatına ait belgelere dayanarak gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra Ankara ve çevresinin kültürel mirasının, tarihinin ve ekonomisinin araştırılması, belgelenmesi ve korunmasına yönelik akademik çalışmalar yürütmektedir. VEKAM ayrıca Ankara ve çevresi ile ilgili kitap, tez, makale ve süreli yayınlardan oluşan kapsamlı uzmanlık kütüphanesi ve zengin arşiviyle her yaştan araştırmacıya hizmet sunmaktadır.
Bahar Yaşlı
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 21:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568