Ateşin dansı flamenkonun kraliçesi Ursula Lopez

21 Kasım'da TİM Show Center’da...

Ateşin dansı  flamenkonun kraliçesi Ursula Lopez
Tutkunun ve ateşin dansı olarak bilinen flamenkonun duayeni Ursula Lopez, ekibi ile birlikte 21-22 Kasım 2014 tarihlerinde TİM Show Center'da izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Hayata dair her şeyi dansıyla sahneye uyarlayan ve izleyiciyi adeta büyüleyen Lopez; Kordoba doğumlu, akademik kariyerine genç yaşta başlamış, dünyaca ünlü üstatlarla çalışmış, dansla hayat bulan ender sahne sanatçılardandır.

Ursula Lopez, Montilla'da (Kordoba) doğdu. Akademik formasyonuna çok genç yaşta başlayan sanatçı, klasik İspanyol dansı ve balesinden mezun oldu. Kısa süre sonra eğitimine devam etmek için Sevilla'ya giden ve flamenko dalında çalışmalarını sürdüren sanatçı, bu bağlamda Manolete ve Manolo Marin gibi büyük üstatlarla çalıştı. Manolo Marin, onun Carlos Saura'nın yönettiği Carmen Operası'nda profesyonel kariyerine başlamasında önayak oldu. 

1996'da Compania Andaluza de Danza'ın bir üyesi olan ve burada sekiz yıl çalışan Lopez; gösterilerin hepsinde solo dansçı olarak yer aldı ve dünyanın belli başlı festival ve tiyatrolarında turneye çıktı. Bu eserlerin arasında Maria Pages'in "El Perro Andaluz", Madrid Kraliyet Tiyatrosu'nun açılışında sergilediği Jose Antonio'un "La Vida Breve", Manolete'nin "Latido Flamenco", Javier Latorre'nin "Cosas de Payos", Javier Baron'un "Ramito de Locura", Eva la Yerbabuena'nın "Dharma" ve Granada Festivali için Antonio Gades'in son eserlerinden olan Bodas de Sangre'in emsal bölümündeki Kadın'ın özgün yorumu sayılabilir.

Ursula Lopez aynı zamanda 2004 Sevilla Flamenko Biyenali'nde, Rafael Campallo ile "Don Juan Flamenko" ve Andres Marin ile "Asimetrias" adlı eserlerle büyük başarı gösterdi. 2004 yılının Kasım ayında Ursula Lopez, Ballet Nacional de Espania'da konuk sanatçı olarak görev yapmaya başladı ve burada 2006 yılına kadar kaldı. Sanatçı, bu zaman süresince Jose Antonio Ruiz yönetiminde "La Leyenda" ve "Cafe de Chinitas" adlı gösterilerin turnesine çıktı.

2007 yılında kendi ekibini kurmaya başlayan ve "2007 Jerez Flamenko Festivali" için "Abriendo Camino" adlı ilk eserini sergileyen Lopez, 2008'de Miguel Angel Berna ve Rafael Campello ile "Flamenco Se Escribo Con Jota" adlı yapımla festivale dönüş yaptı. 

Belmonte'de Joaquin Grilo'la ortak çalışmasıyla 2010 Jerez Flamenko Festivali'nde seyirci ödülünü kazanan sanatçı, Eylül 2012'de Sevilla Flamenko Biyenali'nde ekibiyle birlikte yeni yapımları olan La Otra Piel'i sergiledi. Gösteri aynı zamanda 2013 yılında "Jerez Flamenko Festivali" kapsamında Villamatra tiyatrosunda sergilendi ve eleştirmenlerle izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Ursula Lopez, David Pena (Dorantes) ve Javier Ruibal'le "InterAccion" adlı çok ilginç bir konsept ve artistik diyalogda yer aldı.

Moskova, Zaragoza, Kiev (Ukrayna), Bükreş, Kişinev (Moldova), Kordoba  Amsterdam'da son olarak gösteri yapan Lopez; gelecek gösterisini dördüncü kez düzenlenen Queretaro Meksika'daki Festival Iberica Contemporanea'da yapacak. Buna ek olarak sanatçı, kendi okulu olan Sevilla'daki Flamencodanza Studio'dan ayrı olarak, dünya çapında düzenleyeceği atölye çalışmalarında vereceği eğitimle çalışmalarını pekiştirecek.

Ursula Lopez
21 Kasım 2014 21:00
Türker İnanoğlu Show Center, İstanbul
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568