Ayşe Tunalı Bodrum Kalesinde

Bodrum'dan Ayşe Tunalı geçti...

Ayşe Tunalı Bodrum Kalesinde
"HAYATI ANLAMLI KILAN UZUNLUĞU DEĞİL, İÇİNE SIĞDIRABİLDİĞİMİZ MUTLU ANLARDIR. BU MUTLU ANLARDAN BİRİ DE MUSİKİYİ SEVMEK VE UĞRAŞMAKTIR."
 Ayşe TUNALI

                                                                                     
Antik çağda önce ada olan sonra yarımada durumuna geçen Bodrum Kalesi, Bodrum'un simgesi haline gelmiş ve Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak halka sunulmuştur. 

Bodrum Kalesi, bu gün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Sözü edilen müzeye bir göz attığımız zaman, Türk Hamamı, Türk Roma Gemisi, Cam Batığı, Amphora Sergilemesi, Cam Salonu, İngiliz Kulesi, Karyalı Prenses Salonu, Sikke ve Mücevherat Salonu, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi ayrı ayrı birer bölüm teşkil ettiğini görürüz. Tüm bu kolleksiyonların haricinde 33,5 dönüm genişliğindeki bir arazi üzerine kurulmuş olan ve içinde bir çok konser hem de önemli eserlerin sergilendiği açık bir mekan bulunmaktadır. İşte yılın konseri bu mekan içinde verildi. 
      
12 Ağustos akşamı, ses ve saz sanatçıları ekibiyle İstanbul'dan Bodrum'a gelen Acarkent Musiki Derneği, Bodrum Kalesi'nde yılın büyük konserini verdi. Başkan Ayşe Tunalı tarafından yürütülen Acarkent Musiki Derneği, kendi undesinde Türk Halk Müziği'ni yöneten Şef Nursaç Doğanışık'ta güzel türküleriyle gecenin akışına bir renk verdi. Ayrıca, yine Acarkent Musiki Derneği'nin koro şefliğii yöneten Yıldırım Bekçi ise Türk Sanat Musikisi'nin en sevilen şarkılarını hem yöneltti hem de güzel yorumuyla seslendirdi. 
         
Önce Şef Yıldırım Bekçi, Şef Nursaç Doğanışık ve Başkan Ayşe Tunalı ayrı ayrı bir açılış konuşması yaptıktan sonra, bu kez üçü bir arada "Sefalar Getirdiniz, Sefa Geldiniz Dostlar" güzel bir şarkıyla tüm seyircilere hoşgeldiniz dediler. 
        
Konser üç bölümden oluştu. Birinci bölümde, Şef Yıldırım Bekçi yönetiminde Türk Sanat Musikisi'nin sevilen makamı Kürdilihicazkar faslına yer verildi. Birbirinden güzel 18 şarkı, hem solo hem de koro olarak seslendirildi. 
          
İkinci bölümde Şef Nursaç Doğanışık, daha çok sıra gecelerinde icra edilmekte olan türkülere yer verdi. Özellikle "Nemrudun Kızı" ve "Cevriye Hanım" türkülerini Nursaç Doğanışık'la Tanju Görgülü birlikte okuyarak Bodrum Kalesi'nde büyük bir  coşku ve alkış yağmuruna büründüler. 

Üçüncü bölümde ayrı ayrı mikrofona gelen Ayşe Tunalı, Nursaç Doğanışık ve Yıldırım Bekçi, doyulmaz şarkı ve türküleri seslendirdiler. Nursaç Doğanışık "Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere" türküsünü,Ayşe Tunalı "Bir Bahar Akşamı Rastladım Size" Hicaz şarkısını, Yıldırım Bekçi ise,"Dönülmez Akşamın Ufkundayız" Segah şarkısını harukulede seslendirdiler. 
          
İşte yoğun coşku içinde akıp giden yılın konserinde, Türk Sanat Musikisi'nin ve Türk Halk Müziği'nin doyulmaz şarkı ve türküleri, hem gönlümüzde taht kurdu hem de ruhlarımızı yüceltti. 

          
Hoşca kalın..Fatih Mercimek 
Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2016, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568