Bach konseri ile başladı

Emre Engin ve Cansın Kara, Bach’ın solo viyolonsel ve keman yapıtlarından bölümler sundu.

Bach konseri ile başladı

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçiliği ve Pozitif’in sanatsal planlama ve programlamasıyla Bodrum’un büyüleyici coğrafyasında bu yıl 12.si gerçekleştirilen Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde bu sabah Güne Başlarken Bach konseri ile başladı.

Konserde, Türkiye'den dünyaya açılan son derece yetenekli iki yaylı çalgılar solisti Emre Engin ve Cansın Kara, Bach’ın solo viyolonsel ve keman yapıtlarından bölümler sundu.

Ardından çocuklar için Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı kapsamında profesyonel tiyatro oyuncularının yaratıcı drama yöntemi ile katkıda bulunduğu 3 Kumbara Tiyatrosu ve veliler için finansal okuryazarlık bilinci üzerine gerçekleştirilen atölyeler, hem eğlenceli hem eğitici içerikleriyle TÜRSAB Kültür Merkezi’nde yer aldı. Sahne İstanbul yönetimindeki çocuk atölyelerinin sonuncusuna Tchaikovsky…Oyun Zamanı’nda, bestecinin dünyaca ünlü masallara yazdığı eserleri dinleyen çocuklar, masalları yeniden yazıp oynadılar.

Sabah Konseri’nde dinleyicilerle buluşan Emre Engin ve Cansın Kara'ya, gerek oda müziği çalışmaları gerekse solistlik kariyeri ile dikkat çeken piyanist Oxana Shevchenko'nun eşlik ettiği Klasikten Modern Çağa Yolculuk konseri, gün batımını üçlüler için yazılmış üç keyifli eser ile süsledi.

Fazıl Say’ın festivaldeki ikinci konserinde başyapıtlarından Nâzım Oratoryosu’nu; Nâzım Hikmet Korosu, anlatıcı solist Genco Erkal ve solistler Serenad Bağcan, Arda Aktar, çocuk solistler İdil Bursa, Gökçe Çatakoğlu, Çetin Özen eşliğinde D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de seslendirdi. Say, 2001 yılında bestelediği, beş farklı bölümden oluşan ve Türkiye'de çok sesli müziğin başyapıtları arasında yer alan Nâzım Oratoryosu’nu, İbrahim Yazıcı şefliğindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile sahneledi.

Türkiye’de 14 yıldır yaşayan Masal Terapi kitabının yazarı Judith Liberman, festivale masalsı bir anlatımla dokundu. Büyükleri masalların büyülü dünyasını keşfetmeye davet eden Liberman müziğe, müzisyenlere ve bestecilere ilham veren masallarını, Tahir Ayne eşliğinde Kitchenette Turgutreis’in arka bahçesinde, Akşam Konseri’nin büyüsüne kapılmış müzikseverlere anlattı.

Festival kapsamında 25 Ağustos Perşembe günü sevilen çello topluluğu Çellistanbul'un iki üyesi Melih Kara ve Murat Berk'in Duo Cello 'su, muhteşem bir sabah yaşatacak. Sabah Konseri’nin ardından Bodrum Sağlık Vakfı Ritim Atölyesi, engelli engelsiz tüm çocukları müziğin ritmine bırakmaya davet edecek. Klasik müzikseverler, Aziz Baziki önderliğindeki Mavi Quintet’in Gün Batımı Konseri’nde üflemeli çalgılar ve piyanonun uyumuna tanıklık edecekler. İlerleyen saatlerde dünya çapında birçok ödüle sahip Zürih Tonhalle Orkestrası (Tonhalle-Orchester Zurich), genç yaşında büyük başarılara imza atan şef Lionel Bringuier yönetiminde D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de dinleyici karşısına çıkacak. Zürih Tonhalle Orkestrası ilk konserinde kayıtları ve performanslarıyla günümüzün en iyi viyolonselcilerinden biri olarak gösterilen Gautier Capuçon’a eşlik edecek. Konser bitiminde “Sinemada Klasik Müzik” etkinliği kapsamında “Shine” filmi, Cinemarine Açık Hava Sineması’nda gösterilecek. Büyüklere Masallar etkinliği ile Judith Lib
Erman ve Tahir Ayne bir kez daha Kitchenette Turgutreis’in arka bahçesinde, buluşacak. Festival boyunca açık olan ve Gaia Gallery İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirilen “Marsiyas’ın Çağrısı” sergisi, Gümüşlük Eklisia Kilisesi’nde, 17.00-24.00 arasında ziyaret edebilecek. 


Doğuş Grubu'nun kurucu destekçisi olduğu, sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, 20 – 27 Ağustos tarihleri arasında Bodrum yarımadasına yayılan programıyla klasik müzikseverlerle buluşuyor. 


Eda Erman 


 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2016, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568