Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın kazananı Ceren Çelik oldu!

Özlem Köymen-Şener Aslıbay / İstanbul - Zorlu Holding, Bir Hayal Bir Oyun Yarışması ile çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye davet ediyor.

Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın kazananı Ceren Çelik oldu!

Bu yıl ikinci kez düzenlenen, öğrencilerin kendi yazdıkları özgün hikâyeleri ile katıldığı Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda dereceye giren ilk üç hikâye belli oldu.

Jüri üyelerinin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısının ardından, Ceren Çelik, Hayal Çalan Cadı adlı hikâyesi ile birinci olarak 10 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

En İyi Dostum Fare adlı hikâyesi ile ikinci olan Öykü Çakır, 5 bin TL ve Kendi Kendine Dünyası adlı hikâyesi ile üçüncü olan Kayra Balıtatlı ise 3 bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

Jüri değerli isimlerden oluşuyor
Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın jüri ekibinde, ülkemizde çocuk edebiyatı alanındaki en önemli isimlerden “Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi” isimli tiyatro grubunun da yöneticisi Dr. Asya Çağlar, Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Nutku, tiyatro yazarı ve yönetmenliğinin yanı sıra öykü, roman, deneme yazarı olan Özen Yula, yönetmen, oyuncu ve yazar Şahika Tekand, dramaturg Selen Korad Birkiye, çocuk edebiyatının bir diğer önemli ismi ve bu alanda kırka yakın kitabı bulunan Süleyman Bulut, yazar ve senarist Can Yılmaz, tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, senarist Mert Fırat, yönetmen ve senarist İlksen Başarır, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festival direktörlüğü görevini sürdüren Leman Yılmaz ve Zorlu PSM’nin Genel Müdürü Murat Abbas yer alıyor.

Gerçekleştirilen jüri toplantısında hikâyeler tek tek değerlendirilirken, çocukların geniş hayal güçleri çerçevesinde birbirinden farklı hikâyelere imza attığı görüldü. Değerlendirilen hikâyelerde teknolojinin vazgeçilmez bir unsur olması ve hayallerin teknoloji ile evrilmesi üzerinden temaların oluşması dikkatlerden kaçmadı. 

“Birinci olan ‘Hayal Çalan Cadı’ Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek”
Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda birinci olan Hayal Çalan Cadı adlı eser, tiyatro oyununa dönüştürülerek Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan amatör bir tiyatro ekibi tarafından Dünya Tiyatro Günü’nde Zorlu PSM’de sahnelenecek.

Dereceye giren 10 eserin sahibine “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”
Yarışmada dereceye giren ilk 3 esere verilen para ödülünün yanı sıra jüri değerlendirmesi sırasında ilk 10’da yer alan hikâyenin sahipleri “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılma hakkı elde etti. Çocuklar, “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi” ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması ve yaratıcı yaklaşımlar ile metinlerini yazarken her şeyin hayal kurmakla başladığını öğrenecekler. İlk 10 hikâye ayrıca geçen yıl olduğu gibi bir kitapta toplanarak, Dünya Tiyatro Günü’nde izleyicilere armağan edilecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568