Bir kişiden fazlayım iki kişiden az !

ŞİZOFRENİ / BERZAH - Fotoğraf/ Resim sergisi Galeri Eksen Nişantaşı’nda Sanatseverlerle buluşuyor.

Bir kişiden fazlayım  iki kişiden az !

Türk Fotoğraf sanatçısı Mehmet Mustafa BULAKÇIBAŞI, Barış ATLAY sanat danışmanlığında İran'lı ressamlar Sepide KAZEMİ, Nasrin NAJAFİ ve Mina DARVİSH ile bir araya gelerek şizofren'i tahlil ettiler. Fotoğraflar ve resimlerden oluşan bir konsept altında toplanmış, üç yıl süren çalışmalarında şizofren'i, dışardan, kendi gözünden ve içinde olduğu durum bakımından gösterdiği tepkileri, fiziksel kalıplara döktüler.


İki ülke arasın da üç yıl süren trafik, dört ayrı mekânda otuzdan fazla yerli ve yabancı modeller ile çalıştılar. Mekân ana temasını oluşturan Berzah başlığı için Caravaggio ışık kültürünü kullandılar. İç mekânda tek yön diagonal doğal ışık altında, flu geçişli açık diyafram yakın mesafe tekniği ile çekilen fotoğraflar, ressamlar tarafından ana temaya bağlı kalınarak yorumlandı.


Sosyal temelde bir farkındalık yaratmak adına şizofren'in toplumla arasındaki mesafesinin, iç dünyasının fiziki yansımaları, fotoğrafın teknik sınırları ve resmin serbest anlatım dili ile ayrı ayrı ele alarak hazırladılar ve siyah beyazda izleyicisini direk odak noktasına çeken tercihi ile Galeri Eksen'in ev sahipliğinde 05-25 Mayıs 2016 tarihler arasında sanatseverler ile buluşturacaklar.


Sanatçılar : 
Fotoğraf : Mehmet Mustafa BULAKÇIBAŞI
Resim : Sepide KAZEMİ
              Nasrin NAJAFİ
              Mina DARVİSH 


 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2016, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568