D-Marin Klasik Müzik Festivali'nde Zürih Tonhalle

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde bugün müzikseverler, Çellistanbul'un iki üyesi Melih Kara ve Murat Berk'in “Duo Cello ile Bir Sabah” konseri ile güne keyifli bir başlangıç yaptı. 

D-Marin Klasik Müzik Festivali'nde Zürih Tonhalle

Bodrum Sağlık Vakfı Ritim Atölyesi, şarkılara ritim tutma ve şarkı söyleme etkinliği ile EngelSİZ öğrencileri öğrendiklerini paylaşmaya davet etti. Atölye sonrasında gün batımında gerçekleşen Mavi Quintet konseri, Mozart, Poulenc ve Mendelssohn'un oda müziği yapıtları ile müzikseverlere keyifli saatler yaşattı. 

Festivalin 6. gününün Akşam Konseri’nde ise 1868 yılındaki kuruluşundan itibaren dünyanın en ünlü şef ve solistleriyle sayısız konser veren, dünya çapında birçok ödüle sahip Zürih Tonhalle Orkestrası (Tonhalle-Orchester Zurich) yer aldı. Genç yaşında büyük başarılara imza atan kurumun müzik direktörü ve orkestra şefi Lionel Bringuier yönetiminde gerçekleşen konserde orkestraya kayıtları ve performanslarıyla günümüzün en iyi viyolonselcilerinden biri olarak gösterilen Gautier Capuçon eşlik etti. 

Konser bitiminde “Sinemada Klasik Müzik” etkinliği kapsamında “Shine” filmi, Cinemarine Açık Hava Sineması’nda izleyiciyle buluştu. Sinema gösteriminin ardından Büyüklere Masallar etkinliğinde Judith Liberman ve Tahir Ayne bir kez daha ilham veren masallarını anlatmak üzere Kitchenette Turgutreis’in arka bahçesindeydi. 


12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nin son Sabah Konseri, 26 Ağustos Cuma günü Boğuç Fagot Quartet’in sunacağı çok özel bir programla gerçekleşecek.

Konserde Bach, Stehphenson, Mussorgsky ve Schickele’nin eşsiz eserleri seslendirilecek. Walt Disney’in, Mickey Mouse’u tanıtmak amacıyla 1940’da çektiği ve günümüzde animasyon tarihinin başyapıtı olarak görülen “Fantasia”, klasik müzik eşliğinde en sevilen Disney karakterlerinin yer aldığı sekiz büyüleyici hikâyeyi TÜRSAB Kültür Merkezi’nde çocuklara anlatacak. Müziğe en güzel armağanlarını şarkılarla veren bestecilerin seçkin yapıtları, piyanonun eşlik ettiği soprano sesin çarpıcı güzelliğiyle “Güneşin Batışına Güzellemeler” konserinde dinleyicilerle buluşacak. Akşam Konseri’nde ise dünyaca ünlü şef Lionel Bringuier yönetimindeki Zürih Tonhalle Orkestrası (Tonhalle-Orchester Zurich) bir kez daha D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de dinleyici karşısına çıkacak. Zürih Tonhalle Orkestrası ikinci konserinde hem oda müziği hem de orkestra çalışmaları ile son yılların yükselen solistleri arasında gösterilen keman virtüözü Patricia Kopatchinskaja’ya eşlik edecek. Konserin ardından “A Late Quartet / Son Konser” filmi Cinemarine Açık Hava Sineması’nda D-Marin Klasik Müzik Festivali seyircisiyle buluşacak. Festival süresince gezilebilecek, Gaia Gallery İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirilen “Marsiyas’ın Çağrısı” sergisi ise 17:00-24:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 


12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, 20 – 27 Ağustos tarihleri arasında Bodrum yarımadasına yayılan programıyla klasik müzikseverlerle buluşuyor. 



 Eda Erman 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2016, 21:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568