Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Mozart'ı andı

Gülseren Ayaz/İSTANBUL-Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), ünlü besteci W.A. Mozart’ın 262. doğum gününde eğlenceli bir gösteri düzenledi.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Mozart'ı andı

Çoksesli evrensel müziği çocuklara kendi yaşıtları aracılığıyla sunan DÇSO, “Mozart’ın Sihirli Dünyası” gösterisini ünlü bestecinin doğum günü olan 27 Ocak’ta Volkswagen Arena’da sahneledi.

Ertesi gün de devam eden gösteri, iki gün boyunca 13.00 ve 16.00 saatlerinde sanatseverlerle buluştu. Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğü Prof. Rengim Gökmen’in üstlendiği ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden seçilerek oluşan DÇSO, Mozart’ın Sihirli Dünyası’yla başta çocuklar olmak üzere 7’den 70’e tüm izleyenlere keyifli bir gösteri sundu. Ünlü besteci Mozart'ın Sihirli Flüt operasından yola çıkarak hazırlanan ve medya sponsorluğunu Star TV’nin üstlendiği gösteri, yarıyıl tatiline giren çocuklar ve klasik müzik sevenler tarafından beğeniyle karşılandı. 

Yazar ve yönetmen Murat Göksu’nun yorumuyla oyunlaştırılan Mozart’ın Sihirli Dünyası’nın oyuncuları arasında Türk operasının tanınmış sanatçılarından Ahmet Baykara, Arda Aktar, Görkem Ezgi Yıldırım, Eylem Demirhan Duru ve Mehmet Yılmaz yer aldı. Gösteride Mozart’ın çocukluğunu küçük yıldız Ata Berk Mutlu, ünlü besteci Mozart’ı ise deneyimli oyuncu Serhat Kılıç canlandırdı. 

DÇSO, Mozart’ın Sihirli Dünyası gösterisinin 27 – 28 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirdiği toplam 4 temsille 4 bin seyirci ağırladı.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in, Psikolojik Danışmanlığını Dr. Erdal Atabek'in üstlendiği; Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden seçilerek oluşan DÇSO, çocuklara ve gençlere senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak çok sesli evrensel sanat müziğini yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bugüne kadar Türkiye’nin farklı konservatuvarlarında eğitim gören 800’ü aşkın çocuğu bir araya getiren DÇSO, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği 70 konserle yaklaşık 93.000 izleyiciye ulaştı. Orkestra Türkiye’den ve dünyadan pek çok ünlü isme eşlik etti. Fazıl Say, Gülsin Onay, İdil Biret, Cihat Aşkın, “3 Tenor” olarak tanınan Ayhan Uştuk, Aykut Çınar, Şenol Talınlı ile flamenkonun efsane gitaristi Jose Maria Gallardo Del Rey, Antonio Marquez, Nicola Martinucci, Alexander Markov, Alice Sara Ott ve Kit Armstrong gibi isimler bulunmakta. DÇSO çeşitli projelerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla da aynı sahneyi paylaştı.

Ödüller:

2017 / Best Business Ödülleri’nde En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ödülü

2017/ MarCom Ödülleri’nde Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisinde “Platinum” ödülü 

2015 / JCI (Junior Chamber International) tarafından düzenlenen ICSR (International Corporate Social Responsibility) Ödülleri’nde “En iyi Kültür - Sanat Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülü

2013 / Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions) Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" ödülü

DÇSO Eğitmen Kadrosu:

• Prof. Rengim Gökmen, Şef ve Genel Müzik Direktörü

• Dr. Erdal Atabek, Sosyal ve Psikolojik Danışman

• Oğuzhan Kavruk, Yardımcı Şef ve Genel Koordinatör

• Tolga Taviş, Yardımcı Şef

• Hasan Niyazi Tura, Yardımcı Şef

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 23:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568