Edebiyatın yaşayan yüzleri

Köşe yazarlarından Mustafa Gökçek’in Mask’ını yapan Eylem SÜRER, mask çalışmalarını belirli yazarlar kategorisinde ve tarihe iz düşümü adına” gerçekleştirdiğini ve bu tür çalışmaları yurt geneline taşıyacağını belirtti

Edebiyatın yaşayan yüzleri

EDEBİYATIN YAŞAYAN YÜZLERİ FİKRİNİN ÇIKIŞ SÜRECİ

Nefes aldığımız sürece, birikimlerimiz hayat içindeki rollerimizi belirliyor. Bazen çıkmazlar yeni kapılara, yeni düşüncelere sevk ediyor. Bazen de bilgi beceri birikimi topluma karşı duyulan sorumluluk duygusuyla yeni fikirler oluşturuyor.

Ölüm masklarından yola çıkarak yaşam masklarına yönelmek durumunda kaldığımı belirtmekte yarar görüyorum. Mehmet Ali Birand, Toktamış Ateş peş peşe vefat etmişlerdi. Ölüm masklarını yapmak istemiştim Konak Belediyesi gerekli görüşmeleri yaptı Ancak, ölüm insanı kutsallaştıran bir durumdu. Ölen kişi kutsallaşınca, etrafındakiler ona dokunmanıza izin vermiyordu. Oysaki yaşarken ne çok dokunabiliyoruz birbirimize. Böylelikle ölenlere dokunabilme ihtimalim silindi hafızamda. Öyleyse daha yaşarken üretirken dokunmalıydım hayatlara ya da onlar dokunacaktı hayatıma ve birlikte belki daha çok insanın hayatına dokunabilecektik. Böylelikle Yaşayan Yüzler diye adlandırdığım fikrim Edebiyatın Yaşayan Yüzleri ile hayat bulacaktı…

Edebiyatın yaşayan yüzleri hayalim aklımın bir köşesinde olgunlaşırken artık bir yerden başlamam gerektiğini biliyordum. Aklımdan çıkıp dilime dökülmeye başlamıştı bile. Birkaç isime fikrimden söz ettiğim halde kulak arkası ediliştim. Anlaşılmamayı kabul edip devam etmeliydi. İstediğiniz şeyi yapmak sizin gücünüzü aşıyorsa hevesiniz kursağınızda sıkışıp kalıyor, tam da böyle hissediyordum. 2015 yılının son ayları Alsancak’ da tesadüfen birkaç buluşma çakışıyor. Aslında o gün ben, başka bir proje için Umur Özlüer ile buluşuyorum. Bir anda kendimi başka buluşmaların ortasında buluyorum. Şair Halim Yazıcı, TRT radyo programcısı Fikret Alan ve daha pek çok kişi ile karşılaşıyorum.  Buluşmada 10-12 kişilik bir grup var masalar birleşiyor, çaylar içiliyor Fikret Alan ve Halim Yazıcı gruptan ayrılırken tüm yüzsüzlüğümü takınarak akşamlarına umursamadan ama umutlu bir şekilde dahil olma kararı veriyorum. İç dünyamda da ‘’yüzsüzlük yapmak zorundasın başka seçeneğin yok’’ diyordum. Aslında içten içe sıkıntılıyım fakat kendime bile sağırım.

Bir iki kadehten sonra  ‘’ Ben edebiyatın yaşayan yüzlerini gelecek kuşaklara taşımak istiyorum. Biri sahiplenene kadar bunu kendi olanaklarımla gerçekleştireceğim.

Fakat doğru isimlere nasıl ulaşabileceğimi bilmiyorum. İzmir’de öne çıkmış ve hatta yaşını başını almış, edebiyata sanata emek vermiş, hayatının içinde önemli işler yapmış birkaç isim istiyorum.’’ Dedim ve Hikâye böylece başlamış oldu. Bir beyin fırtınası birçok isim. İlk ulaşabildiğim isimlerle randevulaştım.

Sevgili arkadaşım dostum Özkan Dokuzlar ile birlikte çalışmalara başladık. Ben kalıp alma işlemlerini yaparken Özkan’da fotoğraflayarak anı belgeliyordu Fikrim hayal olmaktan çıkmış, bir projeye dönüşmüştü üstelik sergiye de dönüşecekti. Hayalim burada bitmiyor elbette. Kalıcı bir müze ve bir kitap…

Bir yandan da Konak Belediyesi Mask Müzesi ile yaşayan yüzleri sergileme konusunda tarih belirledik. Müzenin küçük bir sergi salonu var. Projenin temellenmesi için 10-11 yüz yeterli olacaktı. 

Hikâye böylece hayat bulmuştu.

1Mart 2016 günü Muzaffer İzgü, Berin Taşan, Nuran Hariri, Şadan Gökovalı, Hidayet Karakuş,  Yıldız İlhan,  Hülya Deniz Ünal, Halim Yazıcı, Sina Akyol Hüseyin Yurttaş, Efdal Sevinçli 'nın yüzlerinden oluşan sergimi açtım. O gün de söz verdiğim gibi projemi sürdürmeye devam ediyorum. Okan Yüksel, Yaşar Aksoy, Hüseyin Ferhad ve Mustafa Kös in maskları ile projem devam ediyor.

Önümüzdeki süreçte de koleksiyona yeni yüzler ilave edilecek. Bu süreçte de yazarlarla iletişimimi Türkiye Yazarlar Sendikası 'nın desteği ile sürdürmeye devam ediyor olacağım. 

Nihai hedefim ise tüm bu yüzlerin devamlı sergileneceği bir müzenin oluşmasını sağlamak. Dedi.

20 Mayıs 2017 tarihinde ww.yakamozyakut.com.tr adlı sitemizin köşe yazarlarından Mustafa Gökçek’in Mask’ını yapan Eylem SÜRER, mask çalışmalarını belirli yazarlar kategorisinde ve tarihe iz düşümü adına”  gerçekleştirdiğini ve bu tür çalışmaları yurt geneline taşıyacağını belirtti

Yazarımız Mustafa Gökçek’in mask’ı, İzmir Seferihisar belediyesince kendi adına açılan anı odasında sergilenecektir.

Yakamoz YAKUT

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 01:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner571

banner141

banner557

banner560

banner568