" Egeli çocuklar için "sahne alıyorlaré

Sabancı Üniversitesi Tiyatro Kulübü Öğrencileri, “Barış Gezegeni” adlı yeni çocuk oyunu ile Ege turnesine çıkıyor.

" Egeli çocuklar için "sahne alıyorlaré

Toplumsal duyarlılık bilincini tiyatro ile birleştiren öğrenciler, proje kapsamında Aydın ve İzmir’deki çocuklar için 6-7 Nisan tarihlerinde sahne alacaklar.

Sabancı Üniversitesi Tiyatro Kulübü “SUOyuncuları” yeni oyunları “Barış Gezegeni” ile 6-7 Nisan 2017 tarihlerinde Aydın ve İzmir’de çocuklarla buluşacaklar. SUOyuncuları, 2011 yılından bu yana sürdürdükleri çocuk tiyatrosu projeleri ile büyük şehirlerde bile dezavantajlı bölgelerin olduğuna dikkat çekiyor ve tiyatronun ulaşamadığı yerlere gidiyor. 

İlkokul öğrencilerine ücretsiz gösterim
Toplumsal duyarlılık bilinci ile bir sanat dalını birleştiren SUOyuncuları projelerini şu şekilde ifade ediyorlar: “İlkokul çağındaki çocukların sosyal ve kültürel farkındalığını sanat yoluyla artırma hedefi doğrultusunda, Türkiye’nin farklı şehirlerini geziyor ve çocuk oyunlarımızı tiyatroyla hiç tanışmamış veya tanışma imkanı az olan çocuklarla buluşturuyoruz. Tamamen gönüllülük kapsamında sahnelediğimiz oyunlarımız, ilkokul öğrencileri tarafından ücretsiz izleniyor, bu şekilde ulaştığımız çocuklara güzel bir anı armağan etmeyi amaçlıyoruz.” 

“Barış Gezegeni” oyunu ile çocuklara sevgi ve barışın güzelliği, faydaları ile savaşın kötülüğü ve zararlarını anlatmak amaçlanıyor ve savaşın yenilebileceğine dikkat çekiliyor. SUOyuncuları, öte yandan bu proje ile, üniversite öğrencilerinin toplumsal sorumluluk bilincini arttırmak, ülkemizin farklı coğrafyalarına yönelik farkındalıklarını geliştirmek amacını da taşıyor.

SUOyuncuları turne kapsamında, İzmir-Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aydın İl ve İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin destekleriyle, daha önce tiyatro ile tanışma imkanı bulamamış 2000 çocuğa ulaşmayı amaçlıyor. Oyunlar ücretsiz olarak sahnelenecek.

Oyun Takvimi

6 Nisan 2017 Perşembe - Aydın/İncirliova
6 Nisan 2017 Perşembe - Aydın/Nazilli 
7 Nisan 2017 Cuma – İzmir/Karabağlar 

Oyunun Künyesi 

Oyunun Adı: Barış Gezegeni
Yazarı: Ülker Köksal

Konusu: Aileleriyle çıktıkları gemi yolculuğu sırasında, gemiden oyun oynamak için ayrılan meraklı ve afacan beş çocuk, fırtınaya kapılıp Mavi Ada’ya düşerler. Burada onları hayal bile edemeyecekleri maceralar beklemektedir. Mavi Ada’nın sakinleri Bilgin Dede, Masalcı Nine, Sevgi ve Barış’tan öğrenecekleri çok şey vardır. Bu Mavi Adalıların, Savaşçı’dan kaçıp adaya sığındığını ve Mavi Ada’da huzurlu bir hayat sürdüğünü öğrenirler. Bilgin Dede’nin iletişime geçtiği Uzay Yolcusu sayesinde “Barış Gezegeni”ne giden Mavi Ada sakinleri, beş kahraman çocuğu barışı korumaya teşvik ederler. Çocuklar adada yaşamaya devam ederken, adayı bulan Savaşçı, onları kendi tarafına çekmeye çalışır ama kahraman çocuklarımız Savaşçı’yı yenmenin ve barışı korumanın da yolunu bulurlar.  

Yönetmen: Ece Deniz, Fatma Nalan Çetin
Yardımcı Yönetmen: Ceren Aksel
Oyuncular:  Aysu Boğatarkan,Baran Melih Çelik, Begüm Göktepe, Burak Almaç, Ceren Aksel, Deniz Dinçer, Ece Deniz, Ege Akar, Fatma Nalan Çetin, Roy İstiroti, Tuğçe Aykut
Işık-Ses: İdil Erdoğan

Meltem Yaman 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner571

banner141

banner557

banner560

banner568