Gözde Baykara, Göz Göze isimli sergisi ile

Öylesine aitler aynı dünya’ya…

Gözde Baykara, Göz Göze isimli sergisi ile

Gözde Baykara, ‘’Göz Göze’’ ismini vermiş olduğu resim sergisi ile 7 - 30 Mayıs 2015 tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Başlangıçta göze çarpan, her ne kadar, ‘renkli’ bir yüzeye iliştirilmiş figürler olsa da, biraz yaklaşınca, ortak olduğunuz yalnızlığa kabul edilmek sevdasına düşüyorsunuz. Neden mi? Çünkü Baykara’nın resimleri; göründüğünden daha büyük bir çelişkiyi barındırıyor içinde. Son derece kadınsı bir çizgi ile resmedilmiş, uysal, neredeyse iki boyutlu zeminin keskin renkleri içinde her zaman dik duran bir figür; cazibesi ve öz güveni ile çekiyor izleyeni…

Üstelik Çıplak; bildiğiniz anlamda ya da göremediğiniz kadar çıplak. ‘O’ izin verdiğince izleyebileceğiniz figür, yaşamın tüm çelişkilerinden güçlü çıkmış bir yalnızlığı temsil ediyor. Bu çıplaklık, o yalnızlığa ait. O yüzden seyirlik değil…

Figürlerin iri gözlerindeki hüzün, bedendeki fotografik yaklaşım ile çelişkili. Bedeni ile alıkoyduğu ‘seni’, gözleri ile ağlatmaya hazır.


Figürlere eşlik eden semboller,  figürlerle uyum içinde. Görsel bir uyumdan bahsetmiyorum. Onlar birlikte doğmuşlar.

Öylesine aitler aynı dünya’ya…

Baykara‘nın resimleri; günümüz Türkiye’sinde bir sanatçının cesaret simgelerindendir.

Keza, görsel üretim çöplüğünde sayfalar karıştırdığımız internet ortamında dahi, öznel işlerle karşılaşma olasılığımız azalmaktadır.


Hele işçiliğin her anlamda kaybolduğu günümüz sanat yaklaşımları içinde ‘pentürle’ dikkat çekebilmek, tek başına bir güç göstergesidir.


Baykara‘nın işleri, sadece içerik olarak değil, nesnel gerçeklik olarak da bu gücü hissettirmektedir.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2015, 12:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
verilmez
verilmez - 1 yıl Önce

neden bayanların özel bölgelerini açıpta böyle resimler yaparsın ki

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568