“Herkes sanatla ilgilenmeli”

Aileboyu Sanat!

“Herkes sanatla ilgilenmeli”

Ünlü oyuncu Emir Benderliğlu, babası Reha Benderlioğlu ve amcası Babür Benderlioğlu’nun açtığı sergiye katıldı.

Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen sergiyle ilgili olarak Emir Benderliğlu; “Sanatla yoğurulmuş bir aileden geldiğim için çok mutluyum. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları’ndan Büyükbabam Atıf Benderlioğlu siyasetin yanı sıra resimle de çok ilgiliydi. Babam Reha Benderlioğlu yıllardır resim ve heykel sanatı ile ilgili. Amcam Babür Benderlioğlu Gourd Art denen Sukabağı Sanatı’yla ilgili. Ben de oyunculuğun yanı sıra resim heykel çalışmaları yapıyorum. Yolu sanat olanın korkacak hiçbir şeyi olmaz! Herkes sanatla ilgilenmeli.” dedi.


Babür Benderliğlu “Sukabağı  denen  malzemeye  büyük  hayranlığım  var.  Heykellerimde,  rölyeflerimde  kullanıyorum.  Çalıştıkça,  bu  malzemenin ;  bu  ilgiyi,  hayranlığı  fazlası  ile  hakettiğine  tanık  oluyorum.  Çok  değişik  ve  ilginç  formlardaki  oluşumu, hayal  gücüme  sonsuz  kapılar  açıyor. Son  derece  dayanıklı  ve  yüz  yıllar  boyunca  doğal  etkilere  karşı  duran  organik  bir  materyal. Bence  Sukabağı,  Rab'bin  sanatçılara  verdiği  bir  nimettir... Zira,  yer  yüzünde yaklaşık  iki  buçuk  milyon  insan,  GOURD  ART  denen  Sukabağı  Sanatı  ile  uğraşıyor..." dedi.

Reha Benderlioğlu, “Resim  ve  Heykel  Sanatı  ile  tanışıklığım,  çocukluk  yıllarıma  uzanır.  Mimarlık  eğitimi,  beni  bu  sanat  dallarında  da  profesyonel  kıldı.  Çok  sayıda  karma  ve  kişisel  sergi  ile  sanat  izleyicisinin  karşısına  çıktım. Yıllardan  sonra,  resimlerimde  ve  heykellerimde,  post - apokaliptik  bir  çizgideyim.  Bu  yaklaşım ;  gelecekteki  olası  durumlarımız  ile  ilgili,  sanatsal  yorumlama  çalışmaları olarak  nitelendirilebilir. Bu  süreçte,  Parçacık  Fiziği  kuramları,  Astrofizik  teorileri  ile,  kutsal  kitaplardaki  kıyamet  öngörülerinden  besleniyorum.” dedi.

Olcay Ünal Sert

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568