İzmir'de üç boyutlu kaat sergisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş sanat dallarından üç boyutlu kağıt oymacılığını İzmirli sanatseverlerle buluşturuyor.

İzmir'de üç boyutlu kaat sergisi

Çağdaş ve geleneksel sanatların en güzel örneklerini çeşitli etkinliklerde İzmirlilerle buluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sıra dışı bir sergiye ev sahipliği yapacak.

Kaat’ı sanatçısı Hasan Hüseyin Erol’un eserlerinden oluşan sergi, 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde saat 18.00’de açılacak. 

Sanatseverler, Erol’un sergisinde 15.yüzyıl üç boyutlu kağıt oymacılığı anlamına gelen Kaat’ı sanatının en seçkin örneklerini  görme imkanı bulacak. 


Kaat’ı nedir?
Kaat veya kaatı kelimesi, sözlükte “kesmek” olarak tanımlanır.

Kaat’ı sanatı ise, bir kağıt veya deri üzerindeki yazıyı, motifi veya şekli oyup çıkartarak bir başka kağıt veya deriye yapıştırarak gerçekleştirilen bir süsleme sanatıdır. İslam medeniyetinin üzerinde yeterince durulmamış sanat kollarından biridir. 

Sanat tarihçileri kaat’ı sanatının Orta Asya’da bir halk sanatı olarak doğduğunu ileri sürmektedir. İlk kaat’ı örnekleri oyma deri kitap kaplarında görülür. İslam dünyasına bu kanalla geçmiş ilk kağıt oyma örneklerine ise 15. yüzyılda Timurlar ve Akkoyunlular döneminde rastlanır.  

Dönemin en büyük sanatçısı Abdullah Kaat’ın adıyla bilinen sanat dalı, en parlak çağını Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşanmıştır.

Kaat’ı, zaman içinde unutulmaya yüz tutmuş ama bu sanata gönül verenlerin sayesinde tekrar gün ışığına çıkmıştır. 

Bekleriz....BYM


 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568