İzmir'in kalbi "Mahall Bomonti'de Devrim Erbil sergisi"

12.05.2017 Cuma günü Saat: 17.00 de Çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinden Devrim Erbil’in “Gökyüzünden İstanbul” sergisi, Mahall Bomonti Sanat’ta açıldı.

Ünlü ressamın 22 eseri 9 Haziran’a kadar Mahall Bomonti İzmir Tanıtım Ofisi’ndeki galeride görülebilecek.

İzmir’in yeni gözdesi Mahall Bomonti İzmir, “Resimle şiir yazan sanatçı” Devrim Erbil’i ağırlıyor.

Ekim 2016’dan bu yana her ay düzenlediği sergilerle, kentin kültür ve sanat hayatına hareket kazandıran Mahall Bomonti Sanat, bu defa çağdaş Türk resminin önemli temsilcilerinden Devrim Erbil’i ağırlıyor.

Özel olarak restore edilen tarihi mekânlarda, Lebriz Art Solutions ortaklığıyla düzenlenen sergide sanata 60 yılını vermiş usta sanatçının 22 eseri yer alıyor. 

İş, sanat ve cemiyet hayatından önemli isimlerinden Türker Holding Genel Koordinatörü: Attila Sezgin, Ünlü Ressam Güven Zeyrek,Türkerler İnşaat A.Ş Kurumsal İletişim Müdürü Funda Özyurt Arguvan, Mahal Bomonti İş Geliştirme Müdürü:Gökhan Deliorman, Arkeolog Selahattin Sert ve Durdu Bulduklu ve de Hava Kablan Günay  Devrim Erbil sergisinin açılış kokteylinde  bir araya geldiler...

Türkerler Holding Genel Koordinatörü Profesör Attila Sezgin’in ev sahipliği yaptığı gecede, usta sanatçı Erbil sanatseverlerle tek tek ilgilendi. 

“Çizgiyi sezgisel bir biçimde yakaladım,  doğru bir şey yakaladığımın farkındayım” 

Devrim Erbil eserlerinde öne çıkan “çizgi”yi şöyle anlatıyor: “5 yaşımdayken yaptığım renkli desenler var. Renkli çizgiler kullanmışım. Çizgi ve renkli çizgi… Renk çizgide biçimleniyor. Çizgiyi hissetmek, koymak 20 yüzyılın önemli unsurlarından biridir. Rönesans’ta sanatçılar sadece eskizlerinde çizgiyi kullanıyorlardı. İki boyutlu resmin yaşadığı dönemlerde, yani minyatür, Mısır resmi, Aztek sanatı ya da uzak doğu sanatlarında vardı çizgi. Ama Batı resminin içerisinde batı kültürünün içinde çizgi ta 20. yy.'a kadar yok.

Ben önce farklı kültürlerin değerleri üzerinde durdum. Onlarda çizginin bir anlatım aracı olarak etkinliğini gördüm. Çizginin insan aklının bir soyutlaması olarak görmek ve bu soyutlamanın da yaratıcı bir unsur olduğunu görmek gerekir. Doğrusu ben baştan bilinçli olarak kullanmadım çizgiyi. 20. yy bunu kullandı. Paul Klee kullandı, Picasso kullandı, birçok sanatçı kullandı. O zaman ben, çizginin vatanından, doğasından gelen bir kültürün insanı olarak bunu kullanmak benim daha çok hakkım dedim. Ben bunu sezgisel bir biçimde yakaladım ve doğru bir şey yakaladığımın farkındayım.” 

“Sadece ünlü diye bir ressamın eserleri alınmamalı” 
Türkiye’de galericilik, müzayedecilik gibi kavramların tam olarak yerine oturmadığını vurgulayan Erbil, “Alıcının bilinçlenmesi onun kültür birikimine bağlıdır. Örneğin, alıcı bir şirketse onların danışmanı olmalı, eğer alıcı bir kişiyse kendi birikimi olmalı, kendi özel sevgileri olmalı. Yani sadece ünlü diye bir ressamın resmi alınmamalı. Bütün bunlar sevgiyi ve bilgiyi gerektirir. Bilmeden sevemezsiniz” diyerek sıra dışı bir yaklaşım ortaya koyuyor. 
Devrim Erbil’in eserleri, 9 Haziran’a kadar Mahall Bomonti İzmir Tanıtım Ofisi içindeki özel galeride görülebilecek. 

Devrim ERBİL

1937, Uşak doğumlu ..

1955`de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü`ne girdi. Galeride Halil Dikmen`in, atölyede Bedri Rahmi Eyüboğlu`nun öğrencisi oldu.

1959`da "Soyutçu 7`ler" grubunu kurdu.
İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü`nü bitirdi. 

1962`de Akademi`ye asistan oldu. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli Atölyelerinde görev aldı.

1963`te Tülay Tura, Altan Gürman, Adnan Çoker ve Sarkis`le "Mavi Grup" u kurdu.

1965`de İspanya Hükümeti`nin verdiği sanat bursunu kazanarak gittiği Madrit ve Barcelona`da başladığı meslek araştırma ve incelemelerine Paris ve Londra`da devam etti.

1969`da Türkiye Çağdaş Ressamlar Derneği başkanlığı görevinde bulundu. 1970 yılında İ.D.G.S Akademisi`nden doçentlik ünvanı aldı. 

1975`de Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı yaptı.

1979`da İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü`ne atandı; üçbuçuk yıl süreyle bu görevde bulundu. 

1981 yılında İ.D.G.S Akademisi`nde Profösörlüğe yükseldi. 

1985`de Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı, 

1988`de Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı, 

1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine getirildi.

1991`de Devlet Sanatçısı Ünvanı ile onurlandırılmıştır.

Devrim Erbil yurtdışında pek çok karma sergi açtı. Türk Sanatını tanıtan sergilerin komiserliğini yaptı. (İskenderiye, Belgrad, Sofya, Kuveyt) Sanat üzerine konferanslar verdi, yazılar yayınlandı.

Sanatçının eserleri İstanbul-Ankara-İzmir Resim ve Heykel Müzelerinde, Bükreş Modern Sanatlar Müzesinde, Banja Luka Umnetnicka Galerija`da Ben and Abby Grey Foundation Koleksiyonu`nda, Ankara Milli Kütüphane Koleksiyonu`nda, yurtiçi ve yurtdışında resmi kurumlarda ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. 

Seni Seviyoruz İzmir / Seni Seviyoruz Mahall Bomonti


Mahall Bomonti İzmir:

İzmir’in yeni cazibe merkezi Mahall Bomonti İzmir,"Olmak İstediğin Yer"

Yanıbaşınızda uzanan yemyeşil bir doğa, her anınıza eşlik edecek bir deniz manzarası, tarihi modern hayatın içinde sunan bir yaşam...

Hayatınızda olmasını istediğiniz her şey, Mahall Bomonti İzmir’de bir araya geliyor.

Yaklaşık 45,000 m2’lik arazide yapılacak olan Mahall Bomonti İzmir projesi, konut, ofis ve ticari alanlardan oluşuyor. Restore edilerek bölgenin sosyal dokusunun oluşmasına katkıda bulunacak 9 tarihi binanın yanı sıra, proje alanında üç blok inşa ediliyor.

Şehrin içinde bir yaşam vadeden Mahall Bomonti İzmir, İzmir’in en güzel mahalle ve ilçelerine, eğitim ve sağlık kurumlarına sadece birkaç km uzaklıkta konumlanıyor.

Müze, sanat evi, kafe ve restoranlar, açık hava konser alanı gibi sosyal donatılarıyla Mahall Bomonti İzmir, her an hareketin parçası olacağınız bir hayatın kapılarını açıyor.

Çevreci uygulamalarıyla, yalnızca en çevreci projelere verilen LEED Platin Sertifikası’na aday olan proje, aynı zamanda size tertemiz bir gelecek sunuyor.

Mahall Bomonti İzmir: Burada yaşam kalitesi var!

Yakamoz YAKUT

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 17:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aysu Güldem - İzmir
Aysu Güldem - İzmir - 1 yıl Önce

çok güzel...kutluyorum herkesi veee tabi ki yakamozyakut ..

YAKAMOZ YAKUT
YAKAMOZ YAKUT @Aysu Güldem - İzmir - 1 yıl Önce

... İzmir mahall bomonti'de her şey öylesine güzeldi ki ... devrim erbil ustamıza da tebrikler.. sizede içten teşekkürler, değerli okurumuz...

Ferit Kayacan - Ankara
Ferit Kayacan - Ankara - 1 yıl Önce

herkesi kutlamak gerek.. çok güzel işler bunlar

Ersin Düzdağ - Konya
Ersin Düzdağ - Konya - 1 yıl Önce

güzel bir sergi veee güzel bir site... kutlarım.. ayırca izmir mahal de süper bişeymiş

ZAİM Demircioğlu - İzmir
ZAİM Demircioğlu - İzmir - 1 yıl Önce

muhteşem üçlü...site mahal bomonti ressam

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568