Karanlıktan aydınlığa bir üzümkent öyküsü!

Alaşehir Belediyesi’nin, 5 Eylül Alaşehir Kurtuluş Günü çerçevesinde düzenlediği “İşgalden Kurtuluşa Alaşehir; Karanlıktan Aydınlığa Bir Üzümkent Öyküsü” başlıklı sergi; 5 Eylül 2017 Salı günü Alaşehir Gençlik Merkezi’nde açılacak. 

Karanlıktan aydınlığa bir üzümkent öyküsü!

Yunan Ordusu’nun İzmir’i işgal ettiği 15 Mayıs 1919 tarihiyle başlayıp Batı Anadolu’yu kaygı ve karanlığa boğan tarihsel bir kesiti,  hem bölge geneli hem de Alaşehir özelinde gün yüzüne çıkaran, Alaşehir Kongresi ile ilgili dokümanlara özel bir yer veren sergi; Kurtuluş Savaşı’nın bilinmeyen kadın savaşçısı Alaşehirli Ruhiye Hanım’ı da selamlayacak. Sergi, 5 Ekim 2017 tarihine kadar ziyarete açık olacak. 

Manisa’nın Alaşehir Belediyesi, şehrin kurtuluş günü olan 5 Eylül’de “İşgalden Kurtuluşa Alaşehir Sergisi; Karanlıktan Aydınlığa Bir Üzümkent Öyküsü” adını taşıyan çok özel bir sergiye imza atıyor. “Prof. Dr. Engin Berber ve Uzman Sanat Tarihçisi Ayşegül Güngören’in küratörlüğünde, koleksiyoner Cem Üsküp, Uluğhan Aslan ve Talat Sağıroğlu’nun desteğiyle, Kenan Demiroğlu’nun da görsel tasarımlarıyla hazırlanan sergi, 5 Eylül - 5 Ekim 2017 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Alaşehir tarihinin pek çok yönü tanıtılacak 

Bir halkın özgürlük için neler yapabileceğini ziyaretçilere duyumsatmak ve ulusal birlik düşüncesini pekiştirmeye katkı sağlamak amacıyla hazırlanan sergi; Yunan Ordusu’nun İzmir’i işgal ettiği 15 Mayıs 1919 tarihiyle başlayıp Batı Anadolu’yu kaygı ve karanlığa boğan tarihsel bir kesiti, hem bölge geneli hem de Alaşehir özelinde gün yüzüne çıkaracak. 

Sergide, emperyalist güçlere ve onların taşeronluğunu yapan Yunan Ordusu’na karşı Türk halkının zafer ve bağımsızlıkla sonuçlanan savaşı ve adı cumhuriyet olan yeni bir yönetim biçimine evrilmesi çok yönlü olarak ele alınacak. Ziyaretçiler bir yandan Alaşehir tarihinin pek çok yönünü tanıma fırsatı bulurken, öte yandan şehrin varoluş öyküsüne tanık olacak.

 Alaşehirli kadın efe Ruhiye Hanım’a ve Alaşehir Kongresi’ne özel bir yer verilecek.

Sergi, Kurtuluş Savaşı’nın bilinmeyen kadın savaşçısı Alaşehirli efe Ruhiye Hanım,  işgale saatler kala Alaşehir’e atanan Kaymakam Bezmi Nusret (Kaygusuz) ile Alaşehir Kongresi’nin katılımcıları ve kararlarını öğrenmeye de aracılık edecek. Sergiye eşlik eden panoların hazırlanmasında Osmanlıca, Türkçe ve Yunanca kaynaklardan derlenen bilgiler; fotoğraf, gravür, harita gibi görsel malzeme ve döneme ait objelerle ilk kez bir araya gelecek. 

Yaklaşık 100 eser sergilenecek 

Serv Antlaşması’nın 1920 yılında Konya’da basılan bir kitapçığı, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan “Yakındoğu Sorunlarına İlişkin Lozan Konferansı Antlaşması” Osmanlı Türkçesi metninin yanı sıra 1927 yılında Tayyare Cemiyeti’nce basılmış Nutuk’un ilk baskısı ile 14 Mayıs 1343 tarihli istiklâl madalyası ile beraberinde verilen Gazi Mustafa Kemal ıslak imzalı takdirname de sergide yer alacak. 

Ayrıca ilk kez, Alaşehir Kongresi Reisi Hacı Muhittin Bey’e (Çarıklı) verilmiş el yapımı hatıra Türk bayrağı, Hacı Muhittin’in kendi el yazısıyla kaleme aldığı evrak ile kartviziti de sergilenecek. Yunan Ordusu’nca Türk siperlerine fırlatılmış top mermilerinden, boş kovanlarından devşirilmiş cephe hatırası vazolar, istiklal madalyaları, hat levhalar, harp madalyası ve beratı, liyakat madalyası, mecidi nişanı ve Alman demir salip nişanı, milli müdafaa yüzükleri ve Kuvayi Milliye müfrezelerince kullanılmış silah, teçhizat ve mühimmattan oluşan yaklaşık 100 parça obje görülebilecek. 

Alaşehir’deki sosyal ve iktisadi yaşama ayna tutan mermer üzerine Osmanlıca yazılmış gayrimüslim bir üzüm ihracatçısına ait tabela, üzüm desenli seramik ve cam eserler, Sarıkız maden suyunun Fransız baskısı etiketi ve benzeri eserler de sergilenecek. 

“İşgalden Kurtuluşa Alaşehir” sergisinde yer alacak panolar ise şu şekilde sıralanacak:  

1. Alaşehir’de nüfus ve nüfus hareketleri 

2. Alaşehirli bir kadın savaşçı: Ruhiye Hanım

3. Duruşu tartışılan bir kamu görevlisi: Alaşehir Kaymakamı Bezmi Nusret (Kaygusuz) 

4. İşgalden önce Alaşehir (15 Mayıs 1919-23 Temmuz 1920) 

5. Alaşehir Kongresi (16-25 Ağustos 1919)

6. Alaşehir nasıl işgal edildi?

7. İşgal günlerinde Alaşehir (24 Temmuz 1920-4 Eylül 1922)

8. Alaşehir nasıl kurtuldu?

9. Tarihin Kucağında Alaşehir: Bir Üzümkent Öyküsü

10. Bir ticaret ve şifa merkezi olarak Alaşehir 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568