Lubomyr Melnyk ve Fennesz

Zorlu PSM, kendi türleri içinde yarattığı özgün tarzlarıyla öne çıkan Lubomyr Melnyk ve Fennesz’in deneysel performanslarını 4 Kasım’da ardı ardına Drama Sahnesi’ne taşıyor.

Lubomyr Melnyk ve Fennesz
HABERİN GALERİSİ
Lubomyr Melnyk ve Fennesz

Lubomyr Melnyk ve Fennesz

Ukraynalı besteci - piyanist Melnyk ve Avusturyalı elektronik müzik sanatçısı- besteci Fennesz; müzikseverlere özel bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. 

Küçük yaşta aldığı klasik müzik eğitiminin ardından 70’li yıllarda minimalist müzik akımından etkilenerek öncüsü olduğu “Continuous Music” türünde özgün eserler üreten Melynk, 4 Kasım’da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde uzun süre hafızalardan silinmeyecek farklı bir performansa imza atmaya geliyor. 

Glitch, noise ve ambient’a yakın duran ve aynı zamanda birçok farklı elektronik müzik sound’u arasında başarılı geçişler yapabilen ve gitarı ile laptop’unu kullanarak çok katmanlı bestelere imza atan Fennesz ise özgün müziğini Melnyk’in hemen ardından aynı sahnede müzikseverlerle paylaşıyor. 


Saniyede 19.5 nota çalan Lubomyr Melnyk, dünya rekorunun sahibi... 
1948 yılında Münih'te doğan, Paris Operası’nda Carolyn Carlson ile birlikte çalışan Ukraynalı besteci ve piyanist Lubomyr Melnyk,  dünyanın yaşayan en hızlı piyanisti olarak biliniyor. Melnyk, 1985 yılında İsveç’teki Sigtuna Stiftelsen’deki performansında saniyede 19.5 nota çalarak bir dünya rekorunun sahibi oldu. Sanatçı, 60 dakika boyunca koruduğu 13 nota/saniye hızıyla bastığı 93.650 notayla piyanoda bir saatte en fazla nota çalma alanında da dünya rekorunun sahibi konumunda. 

Kariyeri boyunca Peter Broderick, Nils Frahm ve Roberth Raths gibi isimlerle çalışan ve toplam 22 albüme imza atan Melnyk, Erased Tape Records etiketiyle yayınladığı albümü Corollaries ile ismini çok daha geniş kitlelere duyurdu. Bu yıl içinde yayınladığı kaydı Illirion’la çok iyi eleştiriler alan Ukraynalı sanatçı, piyanosuyla bütünleştiği canlı performanslarıyla bestelerinin gücünü daha da artırıyor. 

Kraftwerk ve Brian Eno gibi müzikte çığır açan isimlerin izinden giden Fennesz birçok elektronik müzik sound’u arasında başırılı geçişler yapıyor
Avusturya'da doğup büyüyen ve gitar çalmaya çok küçük yaşta başlayan Fennesz, solo kariyerine başlamadan önce deneysel rock grubu Maische ile müzik yaptı. Aynı zamanda, ilk elektronik ve ambient müzik deneylerini sunduğu solo EP'si Instrument'ı 1995 yılında çıkardı. 1997'de yayınladığı ilk solo albümü Paral.lel, Fennesz'in müziğinde ilk defa laptop kullandığı albüm olarak kayda geçti. Son albümünü yayınladığı 2014’ten bu yana müzik piyasasındaki aktifliğini sürdürüyor.

Avusturyalı sanatçı Fennesz, tarz olarak glitch, noise ve ambient’a yakın dursa da elektronik müziği sıkça kullanan bir gitarist. Gitarı ve laptop’uyla çok katmanlı bestelere imza atan sanatçı, otoriteler tarafından Kraftwerk, Brian Eno ve Aphex Twin gibi müzikte çığır açan isimlerin izinden giden bir müzisyen olarak tanımlanıyor. Doğaçlama müzik ustaları ve black metal gruplarından, Japon müzisyenlerine kadar birçok sanatçıyla işbirlikleri gerçekleştiren Fennesz, bugüne kadar toplam 6 stüdyo albümü yayınladı. 

Performansların biletlerine www.zorlupsm.com, www.biletix.com sitelerinden veya Zorlu PSM gişelerinden ulaşılabilir. 


Lubomyr Melnyk & Fennesz
Tarih: 4 Kasım 2016, Cuma
Mekan: Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Drama Sahnesi

Program
21:00 Lubomyr Melnyk
22:30 Fennesz
Bilet Fiyatları: 1. Kategori - 70.00 TL , 2. Kategori- 50.00 TL


Serap Denk
İnci Şirin 
Taner Turna
Büşra Soydemir

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner571

banner141

banner557

banner560

banner568