Ömür Köroğlu ve yaprak sanatına dair

Yaprak Sanatının öncüsü...

Ömür Köroğlu ve yaprak sanatına dair

YAPRAK SANATININ YAPILIŞI

The making of Leaf Art

Papatyalar, gelincikler, çiğdemler, sütleğenler, sardunyalar… Her birinin formu, rengi, doğası ve dokusu biz insanlar ve parmak izlerimiz gibi birbirinden farklı olduğu için her birinin de kurutma tekniği, çalışmaya hazırlanış süreçleri de birbirinden farklıydı. O kadar çok yoğun ve ayrıntı istiyordu ki; çalışabilmek için malzemelerimi hazırlama sürecim 5 ile 6 ay sürebiliyordu.

Daisies, poppies,crocuses, mole plants, geraniums…

Because of the fact that each one of these flowers has different shape, color, nature, and texture, like people or fingerprints, their drying techniques and preparation processes also differed from one another. This process demanded such rigor and detail that sometimes preparation process of some of my materials took 5 or 6 months.  

Türkiye’nin farklı iklimlerinden, farklı bitkilerin toplanması ve elimde oluşan malzeme çeşidinin bini aşması, bana bu sanatın “SONSUZLUĞUNUN” bir göstergesi olduğunu öğretti.”Sonsuz malzemelerle, sınırsız eserler” oluşturma fikri asıl bu noktada başladı. Boya yerine kurutulmuş bitkiler kullanıyorum, fırça yerine de cımbız. Bu sanatı ayrıcalıklı kılansa kuru bitkilerin kırılmadan yapıştırılabilmesi… Oldukça sabır ve incelik gerektiren bu sanat, bana her defasında, doğayı, bitkileri ve onları kurutma keşfini yarattı.

Having collected more than a thousand varieties of plants from different climatic regions in Turkey tought me the ”infinity” of this artform. The concept of “Infinite materials, infinite art pieces” started from this point of view. I am using dried plants instead of paint; tweezers instead of paint brush. What makes this art exclusive is the ability to stick dried plants onto the surface without breaking them…This art that demads such extreme  patience and elaborateness always arose in me a sense of discovery  of nature, plants and drying of them.       

Sonbahar geldiğinde, yeryüzü cenneti kızılın eşsiz tonlarıyla buluşur. Ağaç altındaki bu kızıl-sarı yapraklar toprağa düşer ve doğadaki geri dönüşümünü tamamlar. Yere düşen her yaprak, toprak olmadan önce onun sanatıyla ölümsüzleşir…

When autumn sets in, the heaven that we call Earth is filled with magnificient tones of red.. These red-yellow leaves drop to the ground and completes their journey of recycling. Each leaf that drops to the ground is immortalised in its art before turning into soil…

YAPRAK SANATININ AMACI

Aim of Leaf Art

Sanatın bir amaç olduğuna asla inanmadım. Ama Yaprak Sanatının bana, kişisel gelişimime, farkındalığıma ve ruhsal anlamda olgunluğa ermemde bir araç olduğundan eminim. Yaprak Sanatı, her defasında kendi cennetimde nefes alıp, bana açılan o ihtişamlı kapıdan içeri girip orada kendimi de yeniden keşfetmemi sağladı.  İnsanların, burada okuduklarıyla bu sanatı uygulamaya çalışmalarını istemiyorum. Daha önce çalışmalarımın taklit edildiğini gördüm. Resimle ve sanatla hiçbir ilgisi olmayan bu ürünler, neredeyse beni sanatımdan soğutuyordu. Öğrenmek isteyenlere ve sabrın mihenk taşında dövülerek oluşan, bu eşsiz sanatı, ciddiye alanlara seve seve ders verebilirim.  

I never believed that art is the final goal. Besides, i am sure that this art is a means by which i attained personal developement, awareness and spiritual maturity. Leaf art always enabled me to breath in my own heaven, to enter through a majestic gateway that was opened to me so that i could rediscover myself.  I dont want people to try to mimic my work upon reading these lines written here. Previously, I have seen that some people had imitated my artworks. These imitated products, having nothing to do with painting or any art whatsoever, almost put me off my art. With pleasure, I can give lessons to those taking this extemely demanding and unprecedented art seriously.    

YAPRAK SANATI HİKÂYESİ

The Story of Leaf Art

İzmir doğumlu Ömür KÖROĞLU, 1995 yılından beri “Yaprak Sanatı”yla uğraşıyor.
Born in İzmir, Ömür Köroğlu is working on “Leaf Art” since 1995

YAPRAK SANATINA NASIL BAŞLADINIZ? 

How did you start working on Leaf Art?
 
Takriben 22 yıl öncesinde, kitap aralarında kuruttuğum çiçeklerle yola çıktım. Yapmış olduğum doğa yürüyüşlerindeyse, yeni bitkiler, yeni yapraklar ve çiçeklerle tanıştım. Kır gezileri, piknikler, doğa yürüyüşleri… Her biri ayrı fırsat, ayrı bir dünya cennetine açılan kapılardı… Doğa öylesine büyük bir şaheser ki, aklın ve mantığın ötesinde, eşzamanlı görüntüler halinde, bitkilerin yaşamını anlatıyor kendi öyküsüyle… Uzun yıllardan sonra bu öyküye kulak verip kendi imgesini “Yaprak Sanatı” doğasına taşıdım. Her gönderilen imgede” doğal parçalarla bütün doğayı” oluşturmaya çalıştım. Eserimi tamamlayıp, karşısına geçtiğimde ise “O ilk bakışta iki saniyelik ilgi çekmeler dakikalarca izlenecek görsel bir şölene dönüşüvermişti…

Nearly 22 years ago, I set out on this career by using dried flowers as bookmarks.I met with new plants, new leaves and flowers in my strolls into the country. Country outings, picnics, trekkings… Each one of these activities were opportunities as they were like unique gateways to  a different earthly paradise.  Nature is such a magnificient masterpiece that, beyond the comprehension of human mind,  in its own narrative, it is telling the story of lives of plants in a syncronpous display. After many years, i finally heard this story and moved nature’s image into the nature of “Leaf Art”. In each image, i tried to compose nature as a whole from small individual natural pieces. When i completed my art piece and looked at it from a distance, i felt that a mere one or two second lasting attention turned into a visual feast lasting many  minutes.       

SÖZÜN BİTTİĞİ YER

Where words end.

Emek ve sabır verilen her şey güzeldir.  Yeter ki her şey “İsteyerek ve sevgiyle” yapılsın. İstem, sevgi, inanç, sabır ve sanatı…  Dış iletişim ve iç düşünceyle, doğaya yaklaşımın resmedilmesi ve sözün bittiği yermiş Yaprak Sanatı…

Everything that is made with patience and labor is beautiful, as long as they are made with “willingness and love”. Volition, love, belief, patience and their art…With external contact and inner thougt ,  it is the depiction of  approach to nature and where words end that I call LEAF ART...

Ömür KÖROĞLU Kimdir?
1976 İzmir-Bornova doğumluyum. İlhami Ercivan ve Günhan Şenkara ‘dan aldığım resim dersleriyle sanata ilgi duydum.

1995 yılından itibaren doğaya duyduğum sevgiyle, kurutmaya başladığım bitki, çiçek ve yapraklarla Tablo, davetiye, tebrik kartları, kitap ayraçları ile daha sonraları yaprak sanatı kolyesi (Takı) çalışmaya başladım. Boya, çizim, materyal ve katkı maddesi olmadan oluşturduğum çalışmalarımı sergi ve etkinlikler ile halkla buluşturdum.

Kültür ve Turizm Bakanlığı' na yaptığım başvuruda "Yaprak Sanatı" adı altında “Güzel Sanat Eseri” olarak değerlendirilip litaretüre girdi.
  
2012 IKA World Culinary Olympics (Dünya Aşçılar Olimpiyatı) yarışmasında 2 eserimle Ülkemize 1  gümüş, 1 bronz madalya kazandırdım.

Açılan Sergiler:

 İzmir Ticaret Odası – 5. Mevsim (Kişisel) Sergisi 2011
 Ege Ünv. Prof Dr. Yusuf Vardar Kültür Merkezi - Nüans (Karma) Sergisi 2012
Doğa Koleji Ataşehir Genel Merkez – Anadolu Bitkileri (Kişisel) Sergisi 2013
Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi – Usta Eller (Karma) Sergisi  2014
İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi – Kitap Arası (Kisisel) Sergisi  2014
İzmir Optimum AVM Galerisi – Doğa ve Sanat Sergisi (Kişisel) 2014
İzmir Park AVM Resim Galerisi – Çiçeklerin Sevgisi (Kişisel) 2015
DEU. Sabancı Kültür Sarayı - Sanatçı Eli İle İZMİR Sergisi (Karma) 2016
 DEU. Sabancı Kültür Sarayı - Gül Temalı Sergi (Karma) 2016

Katıldığım Sanat Etkinliklerinden Bazıları:

7. Karaburun Kırkım Şenliği 8 Temmuz 2017
Seferihisar-Turgut Köyü, Mis Kokulu Lavanta Şenliği 2 Temmuz 2017
Seferihisar-Ulamış, Ata Ekmeği ve Armola Şenliği 10 Haziran 2017
Pendik Uluslararası 13. Geleneksel Sanatçılar Buluşması 24 Mayıs – 4 Haziran 2017
13. Mordoğan Denizle Buluşma Şenliği 18-21 Mayıs 2017
19. Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali 4-8 Mayıs 2017
2. Bursa Ulusal Kültür Sanat Festivali 5-8 Nisan 2017
Pet İzmir Fuarı 23-26 Mart 2017 
1. Bursa Ulusal Kültür Sanat Festivali 11-15 Mayıs 2016
Sabancı Üniversitesi Yaprak Sanatı Atölye Çalışması ve Semineri 2015
28. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali 2015
16. Büyükçekmece Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali 2015
İzmir Üniversitesi Seminer (Katılımcılar; ABD Misafirler) 2015
1. Uluslararası Urla Enginar Festivali 2015
15. Büyükçekmece Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali 2014
Seminer (Katılımcılar; ABD Misafirler) 2014
Celal Bayar Üniversitesi Bahar Şenliği & Workshop 2014
Uluslararası Karşıyaka Belediyesi Barış Festivali 2014
Urla İskele Yorgo Seferis Sanat Sokağı 2014
Optimum AVM Canlı Performans 2014
Fransız Kültür Merkezi Noel Pazarı Etkinliği 2014
Fransız Kültür Merkezi Noel Pazarı Etkinliği 2013
Optimum AVM Anneler Gününe Özel Canlı Performans 2013
Turizm Fuarı - Kültür ve Turizm Bakanlığı Standı 2013
82. İzmir Enternasyonel Fuarı - Kültür ve Turizm Bakanlığı Standı 2013
Aydın Kültür ve Sanat Festivali 2013
İzmir Uluslararası 2.Sığacık Suluboya Festivali 2013
Seferihisar-Sığacık Belediyesi Etkinlikleri 2013
Seferihisar Mandalina Festivali 2013
Foça Sanat Sokağı Etkinliği 2013
Karabağlar Belediyesi Seminer 2013
Urla Sanat Sokağı Etkinliği 2013
Güzelbahçe Belediyesi Etkinlikleri 2013
81. İzmir Enternasyonal Fuarı 2012
17. İzmir Kitap Fuarı 2012
2.Karadeniz Tanıtım Günleri 2011
İzmir Hediyelik Eşya, Hobi ve Kitap Fuarı 2011


Ömür KÖROĞLU
Yaprak Sanatçısı
0 542 643 66 77
Sanatsal paylaşımlarımız İçin;  facebook: yapraksanati
Görsel TV Yayınlarımız İçin;  YouTube / Yaprak Sanatı

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568