Oyun bozan raslantısal keşifler

Ezgi Demirel’in içeriğini farklı kaynaklardan topladığı görüntüleri, bir araya getirerek oluşturduğu kolajları, raslantısal keşif gibi….

banner477
Oyun bozan raslantısal keşifler
30 Ağustos 2016 Salı 19:36

banner468

Onların okunması, parça bütün ilişkileri raslantı gibi kavramlar üzerine şekillenmektedir. Sanatçının kullandığı nesneler zaman, mekan, kişi, imge ve anlatım yönleriyle kişisel bakış açısıyla kurgulanmakta ve gerçek bir yere ait olmayarak kendi gerçekliğini reddetmektedir. Bütün bunlar bir araya geldiğinde, içerisinde bir çok zamanı ve mekanı birden barındırmış oluyor. Bu bir bakıma, raslantısal olanın yan yana gelmesinin has bir duyarlılığı gibidir…


İmgeler Zamanı belli olmayan, tuvalde yansıtıldığı şekilde kendinitemsil eden, kurguladığı olay içinde yeni bir kimliğe bürünüp kendini olduğu konumda temsil eder.

Sanatçının çalışmalarında yer alan nesneler, konu zaman bakımından birbirinden bağımsız olarak, mekanda yer alan fantastik kurgular, farklı mekanlar arası geçişlilik, insan dışı varlıkların kişileştirilmesi gibi tematik özellikler taşımaktadır. Bir eş zaman anlayışına hizmet edecek şekilde bir araya geliyor.

Aynı zamanda söz konusu nesneler, geleneksel görme alışkanlıklarımızdan uzak olarak, kendi hacimlerinden büyük ve mekansal bağlamda, perspektif tamamen ortadan kaldırılarak resmedilmektedir, resmin içindeki öğelerin görsel uyumsuzluğu zaman zaman kullandığı fotoğraf boya karşıtlığı, doku ve benzeri başka zıtlıklar bu duruma hizmet ediyor.

Resimlerimin bu halleri, sanki kendi içinde bir oyunu temsil ediyor gibi… 

Hayali bir karakter yaratılır, ve onun gibi davranılır, gerçek hayattaki kişilerden belli bir süreliğine uzaklaşmayı gerektirir, yani -mış gibi yapma gerçek yaşama karşı olarak özgür davranma doğaçlama yapma durumu bazen de bir düzenin, kuralın ihlali.

Sanatçının çalışmalarında bazı imgeler kabataslak çizilmiş, kesinlik tanımayan ve çoğu zaman zihinlerde kafa karıştırıcı bir hal almaktadır. Kimi zaman “tamamlanmamış, tutarsız ve anlaşılmaz” bütün bu belirsizliğe rağmen, imgelerin bir araya gelerek oluşturduğu belirsiz düzen, geleneksel tarza bir meydan okumadır..Sergi, 13 Eylül ‘e kadar 11:00 – 18:00 saatleri arasında Galeri Eksen Balat’ta görülebilir.


Galeri Eksen Balat Art & Artist House
Ayan Caddesi No:32 Balat | İstanbul 
0212 327 3499
Hasan Sarıtaş

banner442
banner469

İlgili Galeriler
banner379
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.