Özel Ödülü’nün İlk Sahibi

Dünyanın farklı coğrafyalarında verilen EDIDA Uluslararası Tasarım Ödülleri Türkiye’deki sahiplerini buldu.

Özel Ödülü’nün İlk Sahibi

Ödül töreni mimarlık ve tasarım dünyasından birçok önemli ismi bir araya getirirken, bu sene ilk defa verilen ‘EDIDA Özel Ödülü’nün sahibi Mimar Faruk Malhan oldu. 

EDIDA Uluslararası Tasarım Ödülleri, her yıl 25 ülkede yayınlanan Elle Decoration dergilerinin editörleri tarafından yapılan oylama ile belirleniyor. Her yıl 14 kategoride profesyonel tasarımcılar arasından değerlendirme yapılıyor. Her bir kategoride seçilen ülke birincileri, yine 25 ülkenin yayın yönetmenlerinden oluşan uluslararası jüri tarafından büyük oylamaya giriyor ve bu şekilde uluslararası birinciler belirleniyor. 

Bu yıl ülkemizde 11.si düzenlenen ödüllerde kazananlar 24 Şubat Çarşamba akşamı gerçekleştirilen bir davetle açıklandı. Bu yıl ayrıca ‘Özel Ödül’ takdimiyle de bir ilke imza attı. Bireylerin tasarım dünyasına yaptığı katkıların değerlendirildiği bu ‘EDIDA Özel Ödül’ünün ilk sahibi, uzun yıllardır mimarlık ve tasarım gibi yaratıcı disiplinlere, sanat ve zanaate yaptığı katkılarından ötürü Mimar Faruk Malhan oldu.


Koleksiyon, Tasarım Vakfı ve Karya Akademi kurucusu Mimar Faruk Malhan farklı sektörlerde tasarıma verilen değerin her geçen gün artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Malhan sözlerine “70’li yılların başında Ankara'da “Koleksiyon” markasını “tasarım için bir endüstri” düşü ile kurduk. Karya Akademi ise tasarımın sadece ürüne odaklı olmadığını, yönetimde bile artı bir değer olacağını göstermek; birçok farklı disipline dokunabileceğinin altını çizmek amacıyla hızla bugünlere geldi.” şeklinde sürdürdü. Karya Akademi Bodrum Tasarım Atölyeleri’nin önemine vurgu yapan Malhan, “Tasarımı toplumun her kesimine yaymak, daha erişilebilir bir tasarım algısı yaratmak adına projelerimizi hızla geliştiriyoruz. Tasarım, mimarlık, zanaat, sanat edimleri arasında bağlar oluşturarak bu pratiği topluma yaymayı hedefliyoruz.” dedi. 


Tasarım Vakfı Hakkında; 
Faruk Malhan tarafından 2013 yılında kurulan Tasarım Vakfı, yaratıcı endüstriler ve yaratıcı ekonomileri buluşturan etkinlikleri ile faaliyetlerine devam etmektedir. Tasarım Vakfı; yaratıcılık ve tasarım adına kurucu bir çatı misyonu yüklenmiş ve etkinliklerini 2015 yılında Karya Akademi altında toplamıştır. 

Karya Akademi Hakkında;
Karya Akademi; yaratıcı disiplinleri bütüncül birliktelikleri ile ele alır; iş birliğine, açık işe, çoğulcu ve ortak akla dayalı tasarımı savunur, ‘uygulama-öğrenim’ döngüsünde disiplinler üstü araştırmacılığı ilke edinir. Yaratıcılığın, yaratıcı emeğin, yaratıcı iş kültürünün ve erdemli iş gücünün, katma değerli üretimin projesidir.  Sanat, zanaat, mimarlık, tasarım, kentsel tasarım ve yönetişim disiplinleri arasında edimsel, deneysel ve kuramsal bağlar kurmayı amaçlar, yerel, evrensel ve çevre değerlerinin farkındalığı ve sahiplenilmesi için çalışır. Karya Akademi; tasarımcılar, sanatçılar, eğitmenler, araştırmacılar ve teknoloji, bilim, kültür, yaratıcı ekonomiler, topluluk liderleri ile işbirliği yapar. 

Karya Akademi; kuramsal çerçevesinde “yaparak, uygulayarak öğrenme” düşüncesini temel alır, ortak yaratım alanı olarak atölye çalışmalarının önemini vurgular. Disiplinler üstü, ayrıştıran, sorgulayan, tasarımcı düşünceye yoğunlaşan araştırma süreçlerini önerir. Tasarımcıların, düşünürlerin, yönetim gurularının ve akademik dünyanın katıldığı atölyelerle, ekonomiye katma değerle dönecek tasarımlara ve tasarımcı istihdamına alan açmayı hedefler. www.yakamozyakut.comtr İstanbul / Nurcihan BEYAZİT

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2016, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568