Panorama 1453

Nejat TAŞKIN / İstanbul'dan yazıyor

Panorama 1453

İstanbul’un Fethini görmek ve bire bir yaşamak ve izlemek istiyorsanız, mutlaka burayı siz ve çocuklarınız ve hatta en yakınlarınız görmeli ve bu insan elinin oluşturduğu harika fetih manzaralarını görmelisiniz.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın gerçekleştirdiği bu muazzam fethin görüntülerini bu kadar canlı ve canlı olduğu kadarda heyecanlı bir şekilde gerçekleştiren yetkilileri ve emeği geçenleri kutlamak istiyorum.

İstanbul Topkapı durağında tramvaydan veya geldiğiniz vasıtadan inerek, geniş bir arazi üzerinde yayılmış bulunan bu eski İstanbul Otobüs garajlarının bulunduğu yeri bu şekilde dizayn etmek suretiyle bir devri yaşatmanın heyecanını işte burada duyacak ve içinde yaşadığımız bu beldenin, bu ülkenin,bu güzelim İstanbul’un daha çok kıymetini bileceksiniz..O halde vakit geçirmeden hemen geliniz bu harika müzeyi geziniz ve görünüz gözlerinizle o devirleri yaşamanın heyecanını tadınız.

Dün çocukluk arkadaşım Ahmet Hamdi Çeteci ile birlikte gezdiğim ve gördüğüm bu yeri doğrusu anlatmak için kelime aramaya başladım desem, inanmanızı isterim. Görüntü güzelliği karşısında titiz bir karşılama ve temiz bir görüntünün hakim olduğu bu yerde doğrusu hayranlıkla etrafı seyrederken, 1453 yılını yaşadığımın farkında bile olmadan kendi kendime sorular sormaya başladım:


           BEN NEREDEYİM VE NERDE YİM; KAÇ YILINI YAŞIYORUM?

           EVET; BEN 1453 yılını yaşıyordum…

               Elime tutuşturulan tanıtıcı reklam broşüründen aynen yansıyanları sizlere aktarıyorum. Yüzlerce görüntülü resim altları ve renkli diz ynlerle bezenmiş yazılı tablolar bu harika görüntüyü bir kat daha  iler,ye götürüyordu.

                     İSTANBUL’UN FETHİNE DAVETLİSİNİZ!

          Fetih’ten tam 1558 yıl sonra, ister Sultan 2.Mehmed’in ordusunda bir asker, ister bağımsız bir gözlemci veya yabancı bir gezgin olarak İstanbul’un fethine yeniden tanık olacak ve kente giriş anını nerdeyse aynen yaşayacaksınız. Macar topçu ustası, ORBA’ nın döktüğü toplarla doldurup Kostantinopolis’  in surlarına d0ğru onların patlamalarına şahit olacaksınız. Sultan 2.Memed’in binlerce askerinin Tekbir seslerini c Mehter marşını duyup beklide eşlik edeceksiniz.
           Dörtnala kalkmış atların nal seslerini, savaşan askerin kılıçlarından çıkan şakırtıları işitecek, atılan okların kulağınızın dibinden geçtiğini hissedeceksiniz.
            Burası 14 yıl önceki Topkapı’da ki Trakya Oto Garı’nın olduğu, bu gün ise;” TOPKAPI ŞEHİR PARKI” nın olduğu yer.
           İstanbul’un, Essen”Almanya” ve pers ,”Macaristan”kentleri ile birlikte “2010 Avrupa Kültür Merkezi” olmanın getirdiği ivmede kültürel ve sosyal alanlarda kentimize birçok kalıcı kazanımlar sağlayacaktır.
            Temennimiz bu vesile ile süreçin ”Müziki çalgıları gibi müzesi” gibi dünyada sadece birkaç ülke de var olan, başka bir örnekle devam etmesidir.
            İşte sizlere gezip görerek tanıtmaya çalıştığım bu insan elinin harika manzaralarını gerek İstanbul içinde ve gerekse İstanbul dışında nerede olursanız olunuz birkaç saatinizi mutlaka buraya gelerek, sevdiğiniz yakınlarınızla,  dostlarınızla,  birlikte gezip görünüz ve ondan sonra bana hak veriniz :İçinizden beklide burayı görmekte biraz geç kaldık bile dersiniz..
         Basın dünyamızın televizyon ve gazetelerinin bu gösteri merkezine yer vermeyişlerini gördüğümde, biraz manidar bulmaya çalıştım. Halbuki burası tanınması ve tanıtılması gerekli bir tarihi yer olduğu için burayı izlemek ve izletmek bir ulusal davranış olmalıdır. Bilhassa ilköğretim çağında ki çocuklarımızın bu tarihi mekânları bizzat izlemeleriyle daha çok kalıcı bilgilere sahip olmanın zevkini hiç olmazsa yaşamış olurlar.Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2011, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568