“Samson ile Dalila” Elhamra’da

SEVİLEN OPERA ESERİ MAHALL BOMONTİ İZMİR’İN DESTEĞİYLE SAHNEYE KONULDU

“Samson ile Dalila” Elhamra’da

Samson ile Dalila operası, Türkerler Holding’in Mahall Bomonti İzmir projesi desteğiyle, İzmir Opera ve Balesi tarafından sahneye konuldu.

Elhamra’da sezonun ilk temsilinin ardından düzenlenen kokteylde tüm sanatçılar İzmirli sanatseverlerle bir araya geldi.

Türkiye ekonomisine yön veren gruplardan Türkerler Holding, sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam ediyor.

Grubun, Mahall Bomonti İzmir projesiyle destek verdiği “Samson ile Dalila” operası İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahneye konuldu. 

Elhamra Sahnesi’ndeki sezonun ilk temsiline İzmirli sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Temsilin ardından; tüm izleyenler düzenlenen kokteylde sanatçılarla buluştu. İzmir protokolü, iş insanları, sanat ve medya çevrelerini bir araya getiren geceye Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin de katıldı. Sezgin, “İzmir Devlet Opera ve Balesi ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Kendileriyle daha önce birçok işbirliği gerçekleştirdik.

Bundan sonra da devam etmeye kararlıyız. Çünkü inanıyoruz ki sanat; gücümüzü aldığımız topraklara olan borcumuzu ödemenin, insanların yaşam kalitesini yükseltmenin en güzel yoludur” dedi. 

900 yıllık bir aşk hikâyesi 
Aşk ve inanç temelli tutkunun insan ve toplum yaşamını biçimlendirmedeki etkilerinin işlendiği Samson ile Dalila operası; kutsal kitaplardan alınan öyküsü ile 12. yüzyıl Filistin'ini anlatıyor.

Öyküde; Gazze'yi ele geçiren işgalci güçlere karşı verilen mücadele, bu mücadelede Tanrı'ya olan inanç ve güvenin hangi koşulda olursa olsun yitirilmemesi anlatılıyor. Toplumu temelden sarsan işgal sırasında filizlenen aşkın bedeli vurgulanıyor.          


Orkestra Yönetmeni: Tulio Gagliardo
Sahne Yönetmeni: Evin Atik
Dekor: M.Kemal Çağda Çitkaya
Kostüm: Gülay Korkut
Koro Yönetmeni: Costantino Petridis, Ahmet K. Kahyaoğlu
Koreografi: Şebnem Şenel
Işık Dekoratörü:Müfit Özbek

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 23:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568