Seni ne rehabilite eder adlı sergi

 resim ve fotoğraf sergisi devam ediyor ve 29 Nisan 2017 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Seni ne rehabilite eder  adlı sergi

Sanat ne işe yarar diyenlere söylenecek cevaplardan biri, bu sergide; Mekân ve sanat ilişkisinin insan ruhunu yenileyen ve geliştiren tarafına değinen bir proje …

Sanatı bir yönüyle, bizi günlük koşuşturma ve kaygılarımızın ötesine taşıyan, hızla akan yaşamımızda rahatlatan bir es olarak düşünebiliriz. Sanat rehabilite eder !.. Yaşam alanlarımızda,  sanat eserlerine yer vermenin mekâna estetik katkılarının  yanı sıra orada yaşayanların ruhuna da iyi geliyor. 

13 Şubat - 29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek sergi,  içmimar Özlem Eres’ın seçkisiyle ve çok değerli sanatçılarımızın katılımıyla özel bir sunuma dönüştü.  Eserleriyle katılan sanatçılarımız;  Aslıhan Kaplan Bayrak, Birim Aksüyek, Emine Akbucak, Enis Malik Duran, H. Avni Öztopçu, Hayri Ağan ve Öznur Eren. 

“Seni ne rehabilite eder?” sorusuyla bu sergi, sanatın iyileştirici, yenileyici ve geliştirici yönünü hatırlatarak çağrı yapmaktadır. Ve bu sebeple sergi mekânı olarak da içmimar Özlem Eres’in tasarladığı ve dekore etmiş olduğu BUDE Psikoterapi Merkezi seçildi. Resim ve fotoğraf çalışmalarından oluşan sergi,  katılan sanatçıların kendi özgün konularıyla çalıştıkları işlerden oluşmaktadır,  “Seni ne rehabilite eder?”  sorusu sergilenen işlerin teması değil,  mekân ve sanat ilişkisinin insan ruhunu yenileyen ve geliştiren tarafını vurgulayan bir yaklaşımla sanata dikkatleri çekmek için yöneltildi.    

Bude Psikoterapi Merkezi’nde, “seni ne rehabilite eder” sergisi,  29 Nisan’a kada,  Pazartesi-Cuma hafta içi günlerde 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak ve merkezle iletişim kurulduktan sonra ziyaret edilmesi öneriliyor.  

www.bude.com.tr   - 0212 296 28 30 -  0532 780 28 33 -  ozlem@bude.com.tr 

Sergi Alanı:      Bude Psikoterapi Merkezi

Halaskargazi Cad. Selim Bey Apt. No:86 Kat:4 D:5 Osmanbey - İstanbul  http://bude.com.tr/iletisim/ 

İç mimar ÖZLEM ERES; Kadıköy Kız Lisesi, ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü’nde okudu. Bir dönem tarihi eser restorasyon projelerinde bulundu yanı sıra iç mimarlık yaptı.  On altı yıl kurumsal şirketlerde, iç mimari projelendirme ve sunum alanlarında çalıştı. Son bir yıldır bağımsız olarak kendi İç Mimarlık firmasında çalışmalarına devam ediyor. Mimari projelerin önemli ögelerinden olan sanat üretimlerine verdiği öncelik ve önem onu sanat projeleri gerçekleştirmeye yöneltti. 

ASLIHAN KAPLAN BAYRAK   (Resim)
2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü'ne girdi. Zekai Ormancı - Yalçın Karayağız atölyesinde çalıştı. Fevzi Tüfekçi ve Umut Germeç ile gravür atölyesinde çalıştı. 2007’de birincilikle mezun oldu. İstanbul Maltepe’deki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Resim Heykel Müzeleri  Derneği, Türkân Sabancı, İpek-Ahmet Merey ve diğer özel koleksiyonlarda eserleri yer almaktadır.  Aslıhan Kaplan Bayrak  “Bana göre, her gerçeklik ona bakan öznel gözlere birçok farklı perspektif sunar, farklı pencereler açar.  Bu bağlamda, kendi hassas soyut dünyamın gözleriyle kendi formlarımı yaratmaya çalışıyorum.  İşlerimde, inovasyonun, kaosun, yıkımın etkileri zaman zaman uçan merdivenler, metruk binalar veya iç içe geçmiş yansımalar olarak yeniden doğmaktadır.  Bir iç mekânı resmederken aslında zihnimdeki dış mekanları veya beynimin ücra köşelerindeki bilim kurgu sahnelerini gerçekliyorum. İzleyici, resimlerime bakıp geçmek yerine, ancak onlarla biraz zaman geçirdiğinde bulaştırmak istediğim duyguları daha net anlamaya başlayacaktır.”  

BİRİM AKSÜYEK  (Resim)
1958 Bursa doğumlu Aksüyek, yurt içinde 55 kişisel sergi gerçekleştirdi,  20 fuara katıldı. Katıldığı resim yarışmalarında ödüller aldı. 2007 yılından beri İngiltere’de çalışmalarını sürdüren sanatçı, Washington Green Fine Arts , Buckingham Fine Arts  ile uzunca bir süre kontratlı olarak çalıştı. Bu galeriler ile İngiltere’de dört sanat fuarına katıldı, çeşitli şehirlerde altısı Londra’da olmak üzere 26 sergi açtı. Bu dönemde Londra  Halcyon Contemporary Art Gallery’nin seçilmiş 10 sanatçısından biri olarak  ile Harrods Art Gallery’de  3 kişisel sergisi oldu. Tower Bridge Gallery ile bir sergi yaptı.. Fransada yaşayan sanatçı Pariste , Angers’te, Nantes’te  3 sergi açtı. Ayrıca Danimarka Rodby Heaven’da, Yunanistan’da Patras’ta sergileri oldu. Son olarak M1 Fine Art Gallery ile iki yıl  boyunca sergiler açtı. Bu Gallery ile kontratı devam etmektedir. Bireysel olarak Londra’da  iki sanat fuarına katıldı. Kendine has tarzı ile Atları yorumlayan Aksüyek, sanat yaşamına İngiltere’de devam etmektedir.

EMİNE AKBUCAK  (Fotoğraf)
2001 yılında Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo-TV-Sinema bölümünden mezun oldu. TUR-SAK vakfında sinema, ardından Şahika Tekand Stüdyo Oyuncuları'nda tiyatro eğitimi aldı. 2004 yılından itibaren, sinema çalışmalarına paralel olarak, fotoğrafa ağırlık verdi. İstanbul ve Paris’te yaşıyor ve çalışıyor. Uzun zamandır yaşadığı Paris sokaklarının izlenimlerini oluşturan "YANSIMALAR" adlı ilk kişisel sergisini 2008 yılında İstanbul'da "Signature Art Galery"de açtı. Sanatçının, soyut yaklaşımlarla çektiği fotoğraflarında figüratif öğeler ön plandadır. Var olan nesne ya da görünümlerin sahip olduğu formlardan yola çıkarak farklı bir perspektif ve kadraj kullanımıyla yeni bir form yaratma isteği kendini gösterir. Yansımalar serisi, 5. Dünya Su Forumu kapsamında İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde ayrıca Cemal Reşit Rey Sergi Salonu gibi farklı mekânlarda sergilendi. Emine Akbucak, fotoğraf çalışmalarındaki yeni yaklaşımını 2012 yılında İstanbul’da Galeri Artist Çukurcuma'da  açtığı "DIOPTRICS" adlı sergiyle  nesnel gerçekliğin ötesine taşınan, soyut başka bir gerçekliğin daha olabileceği düşüncesi üzerinde yoğunlaşır. Buradan hareketle fotoğraf karelerini, geometri ve renk kompozisyonları yapabileceği ışık ve gölge oyunlarının ayrıcalıklı bir perspektif oluşturduğu mimari yapılar üzerinde arar. 2010-2011 yıllarında, fotoğraf sanatçısı olarak Avrupa "Sivil Toplum Diyaloğu" ve "2010 Avrupa Kültür Başkenti: İstanbul" programları kapsamında, Euphonia Radio Grenouille, Lokomotif Derneği ve Açık Radyo tarafından düzenlenen "Sound Shift Culture On the Edge: Istanbul Marsilya" adlı projeye katıldı. Sophie Cohen ve Christophe Modica’yla birlikte İstanbul'da göçün izleri üzerine "Çocuk Var" adlı performativ gösteriyi sundu. Emine Akbucak'ın çalışmaları çeşitli sanat dergilerinde yayımlandı.

ENİS MALİK DURAN  (Resim)
2012-2015 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,  Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim Bölümü Yüksek    Lisans. “21. Yüzyıl Resminde Doğa Kavramı” . 2002 - 2009 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü Lisans. 1995 - 2002 H.M.M. Anadolu Lisesi.  “Enis Malik Duran’ın manzaraları tedirgin edici bir coğrafyada bulunduğumuzu hissettiriyor. Huzur veren bir peyzaj değil. Bir bıçak yarası gibi yeryüzünde açılan yaraları andırıyor sınır bölgelerindeki düzenlemeler. Kasvetli renklerin rahatsız edici fırça darbeleriyle tuvale yedirilmesi bu yaraları yüzeye çıkarıyor. Duran’ın resimlerinde iz, başat bir izlek olarak çıkıyor karşımıza. Bazen doğanın bağrında açılmış bir yarık, çukur olarak, çoğu kez de iki bölgeyi birbirinden ayıran sınır olarak….. Doğada ve insan doğasında açılan derin yaraların izleri bunlar. Yeryüzünden koptukça yükseldiği yanılsamasına kapılan insanoğlu aslında kendini dipsiz bir çukurun karanlığına hapsediyor; hayat yüzeyde, yeryüzünde akarken sırtlanlar dipteki bu yaratığı seyrediyorlar… Enis Malik Duran’ın resimleri, iktidarın yeryüzünde ve insan bedeninde açtığı derin yaraları görünür kıldığı için rahatsız ediyor bizi; pitoreskin klişelerine düşüp kendimizi rahatlatamıyoruz. Yer-yazımı anlamına gelen coğrafyanın işlemleri bedenler üzerinde de devam ediyor; yeryüzünü durmadan yeniden yazmaya çalışan iktidarın yeryüzünde bıraktığı derin izlere bedenlerdeki yaralar eşlik ediyor. ” (Kaynak:  Rahmi Öğdül’un “Huzur vermeyen manzaralar” yazısından )  http://enismalikduran.wixsite.com/enismalikduran 

H. AVNİ ÖZTOPÇU  (Resim)
1962’de  Erzincan'da doğdu. 1980-1984  Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Bölümü'nde  LİSANS, 1984-1986  Mimar Sinan Üniversitesi Resim Anasanat Dalında YÜKSEK LİSANS, 1987-1989  Mimar Sinan Üniversitesi Resim Anasanat Dalında SANATTA YETERLİK eğitimini tamamladı. 1991-91  Son Baskı gazetesinde sanat muhabiri olarak çalıştı. 1991  Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Bölümü Resim Eğitimi Anasanat Dalına Araştırma Görevlisi oldu. Aynı kurumda Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. 
“Sanatçı, nesne ve uzay diyalektiği içindeki karşıtlıkların oluş halini, plastik dünyanın dilinde bir bütünün birbirini tamamlayan parçaları; boşluk ve doluluk, yatay ve dikey gibi kontrast kavramları döngüsel bir akış içinde okumamıza olanak veriyor… H. Avni Öztopçu’nun resimlerinde hiçbir nesne tesadüfen mekanda yer almıyor. Nesne, zamanın içinde süregelen bir hareketliliğin ögesi olarak aidiyetini gösteriyor. Sanatçı, nesnenin zaman ve mekan aidiyetini çok yönlü bir perspektifte sorguluyor. Bu perspektif sanatçının resimlerinde 1985 yılından itibaren ele aldığı, her dönemin tavrı içinde kendi "Tek"lerini oluşturuyor; geçmiştekilerle hesaplaşarak kendi içindeki dönüşümlerle korunaklı alanlarda farklı arayışlara giriyor. Resimlerinde temel aldığı “zaman ve mekân” algısı içinde görünür olan ile duyulur olanın döngüsünü izlememize olanak sunuyor, otuz yıldır ele aldığı problematiği, kendi dönemleri içinde oluşan kurgusal değişimleri, bir bütün içinde görmemize olanak veriyor.” (Kaynak: Sanat Eleştirmeni Lütfiye Bozdağ’ın sanatçının çalışmaları hakkında “Korunaklar ve Tek’ler “ yazısından)  www.avnioztopcu.com 

HAYRİ AĞAN  (Resim)
2001-Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi. 2005- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü, Neş'e Erdok Atölyesi’nden mezun oldu. 2006 - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’ne araştırma görevlisi olarak atandı. 2008-Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim Bölümü, Yüksek Lisans Programını bitirdi. 2010–Urbino Güzel Sanatlar Akademisi / İtalya (Erasmus Programı). 2016 - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Bölümü, Sanatta Yeterlik Programını bitirdi. İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi'nde Prof. Nedret Sekban atölyesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Ağan için resim sadece bir ifade aracı değil aynı zamanda bir yaşama biçimi. ‘İstanbul Akademi Çalışmaları’, ‘Denizin Söyledikleri’, ‘Yolculuk’ ‘Sanatta Yeterlik Çalışmaları’  ve  ‘doğa ve insan’ temalı kişisel sergiler düzenledi.  “Çizginin olanakları sonsuz ve sınırsız. Katmanlar halinde üst üste binen çizgilerin biçimi oluşturması benim kurmaya çalıştığım plastik dille paralellik içerisinde. Ayrıca katmanlar halinde üst üste binen boya katmanları pentür etkisini güçlendirir. Esasında kendi resmime yakın olmayan ressamların resimlerine de bakarak neyin resmini nasıl yapmayacağımı fark ederim. 19. yüzyıl ve 20. yüzyıl Batı sanatındaki ustalarla akrabalığım var. Alman ekspresyonistlerine, post empresyonistlere, erken Rönesans ustalarının resimlerine bakarım. Pieter Brueghel, Matthias Grünewald, Toulouse Lautrec, James Ensor, Egon Schiele resmi, yakın ilişki kurduğum ressamlardan bazıları…”

ÖZNUR EREN  (Resim) 
1959 İstanbul’da doğdu. 2007-2014 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi, Resim Bölümü Prof. Nedret Sekban ve Yrd. Doç. Ahmet Umur Deniz Atölyesi’nde, Doç. Can Aytekin ile Gravür Atölyesinde eğitim aldı. Halen kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Eserleri pek çok koleksiyonda yer almaktadır. “Doğadan hareketle, kendi bilinç altımı resmime dahil ederek, açık koyu etkisini ve biçimi sorguladığım kompozisyonlarımı, post empresionist bir dille oluşturuyorum.  Figür, bu alan içinde, gerçek, düş ve yaşanmışlıklarla kendimi ifade ettiğim bir öznedir.”

Handan TERZİOĞLU

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2017, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner571

banner141

banner557

banner560

banner568