Tülay Demir Oktay'dan Resim Analizi

Tülay Demir Oktay, yeni bir projeye imza atıyor.

Tülay Demir Oktay'dan Resim Analizi

Hollanda'da  yaşayan en etkili 50 Türk arasında gösterilen Yetenek Avcısı’ kitabının yazarı ünlü iş kadını Tülay Demir Oktay, yeni bir projeye imza atıyor.
 
Çocuğun Neyi Çizdiğine Değil, Nasıl Çizdiğine Bakıyoruz


Son olarak  ‘Yetenek Analizi Uygulama’ projesi kapsamında, 4 ay sürede 800 çocukla gerçekleştirilen bire bir görüşmelerin sonucunda, 50 üstün yetenekli çocuğun geleceğine yön veren Tülay Demir Oktay, bu kez de ‘Resim Analizi’ projesini hayata geçiriyor.


Uzun yıllar Hollanda’da eğitim çağındaki çocuklar üzerinde başarılı çalışmalara imza atan Oktay, Türkiye’de ilk defa uygulanan ‘Resim Analizi’ yöntemiyle çocukların psikolojik durumlarını ve öz yeteneklerini tespit ediyor. Uzun süren çalışmalar sonucu Türkiye’de hayata geçirilen yöntem ile ilgili bilgi veren Tülay Demir Oktay “Bu yöntem ile çocukların geçmiş yaşantısını öğrenebiliyoruz. Çocukların yaptığı resimleri de analiz ederek, önündeki engelleri ortaya çıkarıyoruz. Engelleri nasıl kaldırabilirizin de cevabını arıyoruz. Resim analizlerinde çocuğun neyi çizdiği değil, nasıl çizdiğine bakıyoruz. Orman mı çizdi? Ağaca kök çizip çizmediği, dallarını ne kadar uzun çizdiği, sayfayı kullanma oranı... Tüm bunları değerlendiriyoruz. Çocuğun ruh halini ve öz yeteneklerini bu resimlerden okuyoruz” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568