Tuncay Saydam’ın Ruhumun Çakıl Taşları

Galeri Eksen Nişantaşı’nda ..

Tuncay Saydam’ın Ruhumun Çakıl Taşları

Tuncay Saydam uzun on yıllarca en üst seviyede uluslararası bir yarış içinde bilgisayar bilimleriyle uğraştı ve üretti. 

Ancak, büyük tutkusu olan resim sanatını, dünyanın en önemli müze ve galerilerinde yıllarca resimlere bakarak, onları düşünerek, yoğun sanat okumaları ve tartışmaları yaparak ve sanat kritiği yazıları yazarak geçirdi.
Son yirmi yıldır ise baş döndürücü bir hızla kendi resim ve desenlerini yapmakta ve sergiler açmaktadır. Sanatta basit(yalın) ile karmaşık hep yan yana, iç içe ve bütünleşiktir. 

Karmaşık yalınlardan oluşur, derinlerine indiğiniz zaman yalının içi de karmaşıkla doludur. Basite ulaşmak mutlaka karmaşıktan geçer. Sanatta yalına ulaşmak çok zor ve çoğu kez de uzun bir süreçtir.


Tuncay Saydam bilimde “başkalarının düşünmediği gibi düşünmek” yaklaşımına paralel olarak, resimlerinde de ”başkalarından farklı yolları denemek, o yollarda kaybolmak ve farklılaşmak” niyetini ön planda tutarak resimler yapmaktadır. Yalın resimlerinin içi karmaşıklarla, karmaşıklığının içi ise yalınlarla doludur. Bu sergisinde suluboya, yağlıboya, desen ve desen/yağlıboya tekniklerini rahatça ve bazen de birbirlerine karıştırarak kullanmaktadır. Özellikle desenleri ve zaman zaman yağlıboya lekelerle desenin birleşikliği, daha önce görülmemiş ve alışılmamış özgün ve yaratıcı bir resimsel anlatım dili yaratmıştır. Gerek resimleri gerekse desenleri, yalınla karmaşığın, bilinenle bilinmeyenin, yoğun boya ile taptaze naif çizgilerin ve soyutla somutun arakesitlerini aramak üzerine kuruludur. Tuncay Saydam herşeyden önce bir renk ressamıdır [colorist], bazen hiç olmayacakmış gibi görünen renkleri ve biçimleri bir arada cesaretle kullanıp onlardan farklı armoniler ve tatlar çıkarmaya çalışmaktadır. Bu cesaret, onun hiç bitmeyecek olan genç ruhsal enerjisinin ve bilinçaltı devinimlerinin dışavurumu ile kendiliğinden oluşan bir içselligin doğal belirtisidir. Şimdiye kadar açtığı sergilerin tümüne hep “ruh”la ilgili isimler vermiştir. Bu serginin adinin da “Ruhumun Çakıl Taşları” oluşu bu nedenle tesadüf değildir.


Her sanat dalı, sanatın kendisi, sanatçı ve izleyici üçgeninin karşılıklı ve sürekli ilişkisi ve iletişimi arasında oluşur. Bu resimler de, ressam Tuncay Saydam, onun resimleri ve onlara bakanların üçgeni içinde değerlendirilmelidir. Bu nedenle, “Ruhumun Çakıl Taşları” sergisi, sadece sanatçının ruhunu araştırması, sorgulaması ve dışavurması değil, aynı zamanda bu resimlere bakanların da sergiyi gezerken kendi ruhlarına biraz daha yaklaşmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. 

Sergi, 3 Ekim’e kadar Pazar günleri hariç 10:00 – 19:00 saatleri arasında Galeri Eksen’de gezilebilir.

Tuncay Saydam Eylül 2016
Galeri Eksen : Maçka Caddesi No:29 Nişantaşı - İstanbul
www.galerieksen.com // 0212 219 08 50Pebbles of My Soul

For five decades, Tuncay Saydam has been professionally involved in science education and research. Additionally, in order to satisfy his ever-growing passion for art, he has also been visiting the important art museums of the world, looking, studying, reading and writing about, discussing the works of art, particularly painting. For the last two decades, however, he has also been continuously painting and opening his own painting exhibitions.

In art the primitive and complex are mostly interconnected, interwoven and mutually supporting. Complex involves the primitive, while if observed carefully in depth, the plain often has hidden complexities. Complex is achieved through the understanding of primitive and the primitive, though harder to achieve, is but the decomposition of the complex.

Similar to his central lifelong motto in science, namely “to think differently than others”, his paintings also differ from the others’ in terms of “seeking and following unexplored different paths.” In his paintings one can encounter extreme simplicity in their complexities, as well as an appearance of complexity in simple art works, evident especially in his ink drawings. Sometimes some of the drawings contain small touches  of oil painting that creates and enhances a different vocabulary for expression.  His mixed media works contain the intersection of and bring together the simple and complex, known and the unknown and heavy oil “peinture” with simple lines. Above all, Tuncay Saydam is a colorist, sometimes boldly using the most irreconcilable colors together to create different and unusual tastes and harmonies. This boldness may bring out the hidden layers and depths of his soul  in expressionist narratives. All of his previous four exhibitions are named using the keyword “soul” in them. It is therefore no coincidence that this exhibition is also named “Pebbles of My Soul.” 

Every aspect of art happens at the common intersection of the following three actors: The artist, the artwork and the viewer [observer!] These paintings and drawings must also be viewed, evaluated, appreciated and enjoyed as such. It is for this reason the artist hopes that these artworks be viewed not only to see a glimpse of his complex soul, but also and equally importantly, to search for the pebbles in viewers’ own souls.

Tuncay Saydam
September 2016, USA 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2016, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568