Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen!

Başrollerde devlet tiyatrosu sanatçısı Zeynep Nutku, Ece Erişti ve Yiğit Malgıl oyunundaki performansları ile göz dolduruyor.

Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen!

Kara komedi tiyatro oyunu "Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen!", 25 Ocak'ta İzmir Sanat'ta sizlerle buluşuyor.

İzmir'in önde gelen eğitim ve sahne sanatları merkezi Tiyatrohane, 2015 sezonuna iddalı bir prodüksiyonla giriyor. Danışmanlığını Prof. Dr. Özdemir Nutku'nun üstlendiği tiyatro, oldukça çarpıcı bir oyunla ocak ayında İzmirli sanatseverler ile buluşuyor.

"Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen!" ilk defa sahneleniyor. Oyunun Türkiye prömiyeri, 17 Ocak tarihinde İzmir'de Fuar İzmir Sanat sahnesinde gerçekleşecek. Kara komedi türündeki oyun, yakın gelecekte Tuvache ailesinin işlettiği ve ilginç ürünlerin satıldığı bir dükkanı konu alıyor. Dünyanın giderek daha yaşanılmaz bir yer olduğu, insanların hayattan beklentilerinin azaldığı, yaşamanın zor ve yıpratıcı olduğu bir distopya fikri üzerine yazılan oyun; pes etmenin yüceltildiği, çabanın ise gereksiz görüldüğü bir dünya tasvir ediyor. Bu depresif ve karamsar dünyanın içinde ailenin küçük oğlu Alan ciddi bir sorun yaratıyor: Yaşama sevinci olan bir çocuk! Ailesi tarafından dışlanan, aykırı ve iflah olmaz bir hata olarak görülen Alan, her şeye rağmen insanların hayata tutunması gerektiğini düşünüyor.

Dükkana gelen herkesi değiştirmeye çalışıyor. Kendi ailesi ile olan kopukluğu absürd bir gerçeklik var ediyor seyirci için. Alan günümüz insanı için ihtiyaç haline gelmiş olumlu bakış açısını temsil ediyor. Ancak pozitif olandan uzaklaşmaya devam edersek yakın bir gelecekte, kendi ellerimizle dünyayı ve insanlığı ne hale getirebileceğimizi de gözler önüne seriyor.

Oyun görsel olarak oldukça tatmin edici bir dekor anlayışına sahip... Seyirci için karamsar bir havanın içinde oldukça ilgi çekici bir atmosfer yaratıyor. Renklerin kullanımı ve aksesuarların canlılığı, fantastik bir etki yaratıyor. Kostümler, özellikle makyaj kullanımı bu etkiyi pekiştiriyor ve seyirciyi yarattığı heyecan verici dünyada küçük bir yolculuğa çıkarıyor. 
"Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen!" oyunu alanında uzman bir ekip tarafından hazırlandı. Oyunun yazarı ve dramaturgu Ece Türkmut; yazarlık çalışmalarının yanı sıra beden ve nefes ile ilgili çalışmalarıyla da tanınıyor. Oyunun yönetmeni Erk Bilgiç; Tiyatrohane'nin kurucusu ve genel sanat yönetmeni... Aynı zamanda oyuncu koçluğu ve eğitim alanında uzmanlığı ile pek çok dizi, sinema ve tiyatroda oyuncu ve eğitmen olarak görev aldı. Sahne tasarımı, grafik tasarımlarıyla uluslararası üne kavuşan Emrah Tümer'e ait. Kostüm tasarımı Ecrin Ece Andiç, ışık tasarımı Mert Ayan tarafından gerçekleştirildi. Oyunun dijital efekt ve video kurgusu kısa filmleri ile tanınan sinema yönetmeni Ayberk Olgay tarafından hazırlandı. Uygulayıcı yapımcılığı Melike Çerçioğlu Bilgiç üstlendi. 

Başrollerde devlet tiyatrosu sanatçısı Zeynep Nutku, Ece Erişti ve Yiğit Malgıl oyunundaki performansları ile göz dolduruyor.

Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen!
25 Ocak 2015 20:00
İzmir Sanat, İzmir
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2015, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568