Kızını Okuttu Sıra Kendisinde

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO UZEM Önlisans Çocuk Gelişimi ile Yaşlı Bakımı Programları öğrencileri uygulamalı dersleri ve final sınavları için Amasya Üniversitesindeler.

Kızını Okuttu Sıra Kendisinde

 Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler akademisyenler eşliğinde bir hafta boyunca uygulamalı derslere katılıp online sistemde aldıkları eğitimlerini pekiştirme fırsat buldular. Çeşitli sebeplerle örgün eğitime devam edemeyenlere fırsat eşitliği sunan uzaktan eğitim sistemindeki öğrenci profilleri de birbirinden farklılık gösteriyor.

Kucağında 10 aylık bebeğiyle uygulamalı derslere ve finaller için üniversiteye gelen Tokatlı Seda Yılmaz Çocuk Gelişimi Programında okuyor.  Uzaktan eğitim sistemi olmasaydı okuyamazdım, evde oturmak zorunda kalırdım, diyen Seda Yılmaz, ‘’Burada aldığım eğitimle hem istihdam olanakları yakalayabilirim hem de çocuğumu daha bilinçli yetiştirebilirim, öğrenmek, okumak çok güzel bir şey, herkese tavsiye ediyorum’’ ded.50 yaşında Zonguldaklı bir ev hanımı olan Ayten Nigar Arıcı ise ilkokuldan sonra ortaokulu ve liseyi dışarıdan bitirmiş. Sivil toplum örgütlerinde de çalışan Arıcı lise eğitimiyle de yetinmeyip, ana sınıfı öğretmeni olan kızı mesleğe başlayınca zamanını daha etkin değerlendirmek için Amasya Üniversitesinin Çocuk Gelişimi Programına kaydolmuş. Arıcı; ‘’Ev hanımı olarak zamanımı daha etkin değerlendirmek istedim. Sivil toplum örgütlerinde çalışıyorum ama bu bana yetmedi. Amasya Üniversitesinin internet sitesinde yaptığım araştırmalarda bölüm hakkında geniş bilgi edindim. Amasya’yı ve üniversiteyi çok beğendim. Öğretmenlerimizle çok rahat görüşüp iletişim kurabiliyoruz. Uygulamalı dersler çok verimli geçti. Bu yaşta öğrenci olunca her anın tadını çıkarabiliyorsunuz. Eğer bu bölümde okumasaydım Amasya’yı görmeyecektim, yeni insanlar tanımayıp arkadaşlar edinemeyecektim. Misafirhanede kaldığım oda arkadaşım Gaziantepli, onunla birbirimizi ziyaret etmeye devam edeceğiz. Bu sistem sayesinde yeni dostluklar da kurdum. Bilginin ne zamanı ne de yaşı var. Kimse evinde oturmasın, sistemi kesinlikle tavsiye ediyorum’’ sözleriyle duygularını ifade etti.UZEM Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerine Uygulamalı Drama eğitimi veren Öğretim Görevlisi Müzeyyen Sümer; ‘’Sanal ortamda teorik derslerimizi en iyi şekilde işliyoruz; burada ise birbirimizi daha iyi tanımak, kaynaşmak ve etkileşimde bulunma fırsatı buluyoruz. Bu bağlamda öğrencilerimize örgündeki eğitim kalitesini yakalama fırsatı vermiş oluyoruz’’ cümlelerini kaydetti.

Uzaktan Eğitim sistemiyle Yaşlı Bakımı Programında okuyan Sağlık Memuru Gizem Özkan; ‘’Yaşlı Bakımı Programını bitirdikten sonra geçebileceğim üst bölümler var: diyetisyenlik, fizik tedavi, hemşirelik gibi. Bu bölümlere geçiş yapabilmek için bu bölümü tercih ettim’’ dedi.Ailevi imkânsızlıklar sebebiyle eğitimine devam edemediğini söyleyen Diyarbakırlı Fatih Örüş ise ‘’Anne babamın yanında kimse olmadığından eğitimime devam edemedim; ama içimde hep okuma uhdesi kalmıştı. Şimdi bu sistem sayesinde ailevi düzenimizi bozmadan eğitimime devam ediyorum. Mezun olunca bir hastanede iş bulup çalışmayı düşünüyorum’’ sözleriyle duygularını ifade etti.

Yaşlı Bakımı İlke ve Uygulamaları dersini veren Öğretim Görevlisi Demet Çakır ise; ‘’Dersin teorisi alan öğrencilerimizle yaptığımız uygulama derslerinde hem karşılıklı olarak çalışmış oluyoruz hem de pratik yapmış oluyoruz. Bu sayede derslerimiz çok daha eğlenceli ve verimli geçiyor’’ dedi.

Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun Çocuk Gelişimi ile Yaşlı Bakımı Programlarında toplamda 550 uzaktan eğitim öğrencisi olduğunu söyleyen Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Önder İdil; ‘’Örgün eğitim imkânı olmayanlar ve daha çok sağlık sektörde çalışanlar bölümlerimizi tercih ediyorlar; çünkü dikey geçişle başka bölümlere geçebildikleri gibi mesleklerinde yükselme imkanı veya başka bir birime geçme şansı da yakalamış oluyorlar’’ ifadelerini kaydetti.

Çocuk Gelişimi, Yaşlı Bakımı, Mekatronik, Elektrik, İnternet ve Ağ Teknolojileri UZEM önlisans programlarında yaklaşık 1200 öğrencimiz eğitim görüyor.


Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568