Akdeniz Kent Araştırmaları Kolokyumu başladı

Mersinde bulunan yerel yönetim temsilcileri, kuruluş temsilcileri, ülkemizin ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden gelen akademisyenler ile öğrencileri ve konuya ilgi duyanları bir araya getiren kolokyum, “Akdeniz Liman Kentlerinin Dönüşümü: 19’uncu ve 20’inci Yüzyıllar” başlığıyla toplandı.

Akdeniz Kent Araştırmaları Kolokyumu başladı
 Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi tarafından Akdeniz Kent Araştırmaları Kolokyumu düzenlendi.

Kolokyumun açılışı 23 Ekim Perşembe günü Prof Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapıldı.


Açılışa, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Yılmaz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kasım Tanrıöver, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cana Bilsel, Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tolga Ünlü ve Merkezin kurucu müdürü Prof. Dr. Tamer Gök, öğretim elemanları ve öğrenciler ile Mersinliler katıldı. 

Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün verdiği mini konserle başlayan kolokyum açılış konuşmalarıyla sürdü. Açılışta söz alan Neşet Tarhan, Mersin’in 19’uncu yüzyılda Doğu Akdeniz liman kentleri ağı içinde ortaya çıkıp gelişmiş bir kent olduğunu ancak, köklerinin çok daha eskiye dayandığını söyledi. Mezitli ilçesinin antik dönemin en önemli mirasları arasında olan Soli antik kentini barındırdığını ifade eden Tarhan, bu antik kentin Mersin yerleşimi yokken görkemli sütunları ile Akdeniz’e açıldığını söyledi. Mersin’in antik dönemden gelen bu miras ve kültürel birikimle Akdeniz liman kenti kimliği ürettiğini aktaran Tarhan, bu kimliğin Mersin’i Akdeniz liman kentleri ağının bir parçası haline getirdiğini belirtti. Akdeniz Liman kentlerinin benzerlik ve farklılıklarını tartışmanın önemine değinen Tarhan, son olarak Pompeipolis Soli Antik Limanı’nın özelliklerine değindi. Liman ile sütunlu yolu birleştirmek için herhangi bir adım atılmamasından yakınan Tarhan, kolokyuma katılan herkesi bu limanı görmeye davet etti. 
Yüksel Mutlu da konuşmasında destek sundukları kolokyumu önemsediklerini ve sonuçlarının kente faydalı olacağına inandıklarını katardı. Liman kentlerinin dünya ve kent ekonomisinin önemli bir kolu olmanın yanı sıra medeniyetler arası buluşmayı sağlayarak değişim ve dönüşümün yaşandığı mekanlar olduğunu dile getiren Mutlu, limanların kent için sosyopolitik, tarihsel ve kültürel açıdan kamusal mekanlar olarak da değer taşıdıklarını kaydetti. 

Mersin Limanı’nın Akdeniz ilçesi sınırları içinde bulunduğunu aktaran Mutlu,  ticaret hacmi oldukça yüksek olan bu limandan Akdeniz ilçesinde yaşayan halkın yararlanamamasından yakındı. Bu kadar potansiyele sahip olan limanlardan bölge halkına ekonomik fayda sağlaması gerektiğinin altını çizen Mutlu, bugün ülkenin en önemli sorunlarının; işsizlik, yoksulluk ve göç olduğunu aktardı. Bu sorunlara merkezi hükümetin bulunduğu yerden çare olamadığını kaydeden Mutlu,  Akdeniz Belediyesi olarak hükümetle ve mecliste grubu bulunan siyasi partilerle görüşerek;  ilçe belediyelerini, büyükşehir belediyeleri ve merkezi hükümetin vesayetinden kurtaracak bir yasa değişikliği için çalışma başlatmak istediklerini söyledi. 

Kasım Tanrıöver Akdeniz'in sadece bir deniz adı ya da bir coğrafya değil, medeniyetlerin doğduğu, uygarlıkların altın çağına ulaştığı yer olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, geçmişte dünya ticaretini değiştiren ve dönüştüren Akdeniz'in halen ticaretin, medeniyetin, zenginliğin ve evrensel insanlık değerlerinin merkezi olduğunu vurguladı. 19'uncu yüzyılda ulaşım ve iletişimdeki büyük devrimlerle ticaretin hızlı ve organize bir hale geldiğini ve bu dönemde önemli liman kentlerinin ortaya çıktığını ifade eden Tanrıöver, Mersin'in de bu dönemde önem kazanan bir liman kenti olduğunu ve liman kentlerinin çok kültürlü, dünyaya ve yeniliklere açık özelliğini barındırdığını kaydetti.
 
MTSO olarak Mersin'in bir Akdeniz liman kenti olmasının değerini çok iyi bildiklerini, Mersin'in bir liman kenti olma vasfını yitirmemesi adına yapılan çalışmaların öncüsü ya da paydaşı olmaya çalıştıklarını dile getiren Tanrıöver sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü biliyoruz ki; Mersin kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda bir liman kenti olma vasfını yitirirse ne o hoşgörü anlayışı, ne o yüzyılların damıttığı büyük kültür ne de zenginliğimiz ayakta kalır. Bundan dolayı böylesi önemli bilimsel çalışmaları destekliyoruz. Bu kolokyumun da Mersin'in devam eden dönüşümüne katkılar sunacağına inanıyoruz.” 

Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi’nin doğrudan rektörlüğe bağlı bağımsız bir araştırma merkezi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cana Bilsel, bu özerk yapının akademik özgürlük açısından önemli olduğunu söyledi. Kolokyumun uzun soluklu olmasını ve giderek etki alanını genişletmesini dileyen Prof. Dr. Bilsel,  konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eski dünyanın merkezinde, üç kıtanın ortasında, üç kıtayı ayıran, akışkan bir ortam Akdeniz. Tarih öncesinden bu güne uygarlıkların doğduğu, geliştiği, karşı karşıya geldiği, çatıştığı, ticaret yaptığı ve kültür alışverişinde bulunduğu bir iletişim ortamı Akdeniz” dedi. Prof. Dr. Bilsel, konuşmasını Akdeniz tarihçisi Fernand Braudel’in, “Akdeniz bir bütün olarak birbirine bağlanmış deniz ve karayolları ve bir o kadar da alçakgönüllü, orta büyüklükte ve büyük kentlerin el ele tutuşmasından oluşur. Yollar ve yine yollar. Başka bir deyişle bütün bir ulaşım sistemi, kelimenin tam anlamıyla bir hareket mekanı olan Akdeniz’i anlamak ancak bu sistemi anlamakla mümkün olabilir” sözlerini aktararak tamamladı. 

Prof. Dr. Tamer Gök de Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi’nin 15 yıllık tarihinde 5’inci kolokyumunu düzenlediğini ve merkezin başarısının artarak sürmesinin kendisini mutlu ettiğini kaydetti. Kenti araştıran bir toplantının gerçekleşmesinin kentin belediyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Gök, destek sunan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. 

Doç. Dr. Tolga Ünlü ise merkez olarak 2002 yılından itibaren Akdeniz Kent Araştırmaları kolokyumu dışında uluslararası düzeyde katılımın sağlandığı dört kolokyum daha düzenlediklerini belirtti. Doç. Dr. Ünlü, farklı isimli ancak benzer amaçlı bu kolokyumlarda genel olarak Akdeniz liman kentlerindeki değişim ve dönüşümün çok boyutlu olarak ele alındığını aktardı. Bu kolokyumda da Akdeniz liman kentlerinin 19’uncu ve 20’inci yüzyıllarda yaşadığı dönüşümü tartışmaya açtıklarını söyleyen Doç. Dr. Ünlü, bu dönüşümün sadece mekânsal değil, sosyal ve ekonomik dönüşümleri de barındırdığını kaydetti. İki gün boyunca yapılacak oturumlarla, liman kentlerindeki dönüşümlerin ortaklıkları ve farklılıkları konusunda bir çıkarıma ulaşmayı umduklarını ifade eden Doç. Dr. Ünlü, son olarak Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi’nin amacından ve temel çalışma alanlarından bahsetti. Doç. Dr. Ünlü, konuşmasını kolokyumun düzenlenmesinde destek sunan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek bitirdi.

Konuşmaların ardından Kent Tarihine Katkı ödüllerinin takdimine geçildi. Mersin’e ilişkin yaptıkları araştırmalardan ve kaleme aldıkları yazılardan dolayı Vahap Kokulu ve Nihat Taner’e plaketleri Abdullah Yılmaz tarafından verildi. Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi’ne yaptıkları katkılar anısına  Lina Nasif, Yasmina Lokmanoğlu ve Selami Gedik'e birer plaket; kolokyuma katkı sunan kurum ve kuruluş temsilcilerine de teşekkür belgesi  takdim edildi.

İki gün boyunca devam edecek kolokyumda, Akdeniz liman kentlerinde yaşanan değişim ve dönüşümün konunun uzmanlarınca enine boyuna konuşulacağı çok sayıda oturum gerçekleşecek.

 
www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet (çeto) TEKKANAT
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2014, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568