Amasya Üniversitesinde 18 Ülkeden Öğrenci Var

Amasya Üniversitesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler düzenlenen bir yemekte bir araya geldiler.

Amasya Üniversitesinde 18 Ülkeden Öğrenci Var
Yemeğe Rektör Prof. Dr. Metin Orbay'ın yanı sıra dekanlar, yüksekokul müdürleri, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı personeli katıldı...

Orbay: Amacımız Türk Yükseköğretimini Dünyaya Açmak Amasya Üniversitesine ilk defa 2012-2013 akademik yılı içerinde yabancı uyruklu öğrenci alındığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Metin Orbay; "Bugün her ne kadar sizlere yabancı uyruklu öğrenci desek de sizleri yabancı olarak görmediğimizi ifade etmeliyim.

Sizleri uluslararası öğrenci olarak görüyoruz. gerek üniversitemizin akademik ve idari kadrosunun gerekse Amasyalıların sizleri öz çocukları gibi karşıladıklarını biliyoruz. Bundan iki yıl önce yabancı uyruklu öğrenci alalım mı almayalım mı derken bugün üniversitemizde 18 farklı ülkeden 72 öğrenci sayısına ulaştık ve bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını umuyoruz. Burada ki temel amacımız, Türk yükseköğretimini dünyaya açmaktır.

Bunu bir eğitim hizmeti olduğu kadar bir kültür hizmeti olarak da görüyoruz. Geçen yıllarda eğitime başlayan her öğrencimiz ülkesinden yeni arkadaşlarını üniversitemize getirdiğini görüyoruz. Bu belirli bir memnuniyetin göstergesidir. Yurtdışından gelen arkadaşlarımızın belirli sorunları olabilir. Özellikle barınma konusunda elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz. Sağlık sigortanızı ilk yıl yaptırmazsanız ikinci yıl yaptırmanız mümkün değil. 
Sorun yaşamamak için özellikle sağlık sigortanızı yaptırmanız gerekiyor. Yemek konusunda gerekli desteği sizlere sağlıyoruz, ancak bununda bir başarı düzeyine bağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bugün üniversitemizin dekanları, yüksekokul müdürleri, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı personelide aramızdalar sorunlarınızın çözümüne onlarda ortak. Eğitiminizi aldıktan sonra ülkenize iyi duygularla ve mesleki olarak donanımlı olarak dönerseniz, Türkiye'nin iyi birer tanıtım elçisi olursunuz. Bizlerin de sizlerden öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum. Bizler de sizlerin kültürünüzü görmek öğrenmek istiyoruz. Geçen yıl arkadaşlarınız bizlere küçük bir etkinlik yapmışlardı. Yemeklerinizi, danslarınızı ve şarkılarınızı izleme fırsatı bulduk. Bu yıl sayınız ve temsil ettiğiniz ülke sayısı arttı daha renkli bir program bekliyoruz. Yeni eğitim öğretim yılında hepinize başarılar diliyorum." dedi. 

Azerbaycan'dan gelen Ali Abdullahzade, "Sosyal Bilimler MYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı programında okuyorum. Amasya'yı çok beğendim. Eğitim kalitesini iyi buldum. Türkiye'ye gelirken yemek sorunu yaşamayacağımı düşünüyordum ama burada çok fazla pilav tüketiliyor. Bu kadar çok pirincin tüketilmesi obeziteyi arttırabilir diye düşünüyorum."Almanya'dan gelen Betül Yener de, "Almanya'da doğup büyüdüm ama Türküm. Ailem Amasyalı o nedenle çok yabancılık çekmiyorum. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik okuyorum. Eğitim kalitesini beğendiğimi söyleyebilirim. Almanya'da eğitim daha çok uygulamaya yönelik burada ise teori ve sınavlara yönelik bir eğitim anlayışı var. Burada eğitim sistemi sanki biraz daha ezberlemeye dayalı gibi geliyor." dedi.


Yemeğe katılan her öğrencinin geldiği ülkeyi ve kendini tanıtmasıyla program sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2014, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568