Araştırma ve İnsan Odaklı Eğitim’ Konulu Konferans

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker, Mersin Üniversitesinde...

Araştırma ve İnsan Odaklı Eğitim’ Konulu Konferans
Mersin Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nün davetlisi olarak Mersin üniversitesine gelen Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker,Araştırma ve İnsan Odaklı Eğitim” konulu bir konferans verdi.

8 Aralık pazartesi günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansın dinleyicileri arasında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gizir, üniversite öğretim elemanları ve öğrencileri yer aldı.

Prof. Dr. Berker konuşmasına Mersin’de olmaktan mutlu olduğunu, kenti ve insanlarını çok beğendiğini ve yeniden Mersin’e gelmeyi istediğini söyleyerek başladı.

17 yaşındayken Amerika’ya gittiğini ve 15 yıl önce 49 yaşındayken Türkiye’ye döndüğünü aktaran Prof. Dr. Berker, Amerika’daki son 20 yılını Massachusetts Institute of Technology/ Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde  (MIT) kuramsal fizik profesörü olarak geçirdiğini, Türkiye’ye döndükten sonra ise üç büyük üniversitede yöneticilik görevi yaptığını belirti.

Türkiye’de 15 yıl içinde yaptığı akademik çalışmaların 20 yıl boyunca Amerika’da yaptığı çalışmalara eş değer olduğunu ifade eden Prof. Dr. Berker, bunun Türkiye’deki gençlerin müthiş yeteneği ve çalışkanlığı sayesinde olduğunu vurguladı ve bu eğitim ve araştırma başarısının öyküsünü katılımcılarla paylaştı.  
Fizikte çalışmalar yaparak sonuçlara ulaşıldığını söyleyen Prof. Dr. Berker, ayrıca kendini kabul ettirmek için makale basmak ve konferans vermek gerektiğini belirtti. Fizik dalında önemli iki tür konferansın olduğundan bahseden Prof. Dr. Berker bunlardan birinin dünyanın pek çok ülkesinden 8 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen American Physical Society toplantıları olduğunu söyledi. Kendisinin Yrd. Doç. Olduğu 1979’dan beri bu toplantılara düzenli olarak katıldığını dile getiren Prof. Dr. Berker, o yıl itibariyle hangi öğrencisi yeni bir çalışma yaptıysa onun mutlaka bu toplantıya gitmesini sağladığını aktardı. 1999’da Türkiye’ye döndükten sonra da buna devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Berker, bu çalışmalardan biri olan ve öğrencisi Mıchael Hınczewskı’nin 2008’de sunduğu “Yüksek Sıcaklık Süperiletkenlik” konulu çalışmayı ayrıntılı bir biçimde katılımcılarla paylaştı.  Mıchael Hınczewskı’yi tanıtan ve birlikte çalışma hikâyelerini anlatan Prof. Dr. Berker benzer pek çok hikâyeyi de salondakilerle paylaştı. 

Fizik dalındaki diğer toplantının ise daha az katılımlı konferanslar olduğunu aktaran Prof. Dr. Berker bu konferanslardan biri olan Statistical Mechanics Conference’la ilgili bilgi verdi ve buraya katılan öğrencilerinin de son derece başarılı sonuçlar elde ettiklerini dile getirdi. 

“Biz hocalar için büyük ödül, öğrencilerimizin bizimle beraber dünya çapında çalışmalar yapması ve sonuç elde etmesidir. Ama bundan daha büyük bir ödül var ki o da öğrencilerimizin bizden bağımsız olarak dünya çapında bir çalışma yapmasıdır. Beni bundan daha fazla hiçbir şey mutlu edemez” diyen Prof. Dr. Berker,  bu başarılara ulaşmış öğrencileri olduğunu aktardı ve kendinden başarılı insanlar yetiştirmenin başarı için ölçüt olduğunu söyledi. 

TÜBİTAK Feza Gürsey Enstitüsü ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle Türkiye’deki pek çok üniversiteden çok sayıda lisans 3-4 sınıf öğrencisine Faz Geçişleri ve Renormalizasyon Grubu oluşturarak dersler verdiklerini belirten Prof. Dr. Berker, ayrıca yine Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan liselerden gelen öğrencilere de benzer biçimde “Arttırılmış Mekanik” dersi verdiklerini söyledi. Dersler sırasında yaşananlarla ilgili görselleri katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Berker, dersler süresince çok sayıda doktora öğrencisinin ders verme konusunda kendilerine gönüllü destek sağladığını dile getirdi ve bunu dünyanın başka yerinde görmenin mümkün olmadığını belirtti. Bu çalışmayı Türkiye’nin farklı üniversitelerinin işbirliğiyle tekrar ettiklerini belirten Prof. Dr. Berker, ayrıca Sabancı Üniversitesi olarak lise öğrencilerine yönelik olarak uyguladıkları yaz okullarından bahsetti. 

Gençleri erken ödüllendirmenin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Berker, kendisinin ilk üniversite yılında derslerinde sınıf birincisi olan öğrencisini ikinci yıl 20 saat ders alması için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne gönderdiğini ifade etti. Gençlerin içlerinden ne geliyorsa onları yapması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Berker, çevre baskısıyla pek çok kişinin istemediği alanlarda çalışmak durumunda kaldığını aktardı ve bunun yanlışlığı üzerinde durdu. Prof. Dr. Berker, “Hepimiz kendi hayatımızı çizmeliyiz. Yeter ki yoğun bir şekilde istediğimiz şeyin peşinden gidelim. Hak ettiğimiz hayatı yaşamak ve içimizden geleni yapmak kendimize en büyük borcumuz” diyerek konuşmasını tamamladı. 
Konferansın ardından Prof. Dr. Çamsarı, Prof. Dr. Berker’i üniversitemizde görmekten mutluluk duyduğunu ve kendisini tekrar üniversitemizde ağırlamak istediklerini belirterek Prof. Dr. Berker’e bir teşekkür plaketi takdim etti. 

Daha sonra Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi fuayesinde öğrencilerle bir araya gelen sohbet Prof. Dr. Berker gençlerle sohbet etti ve onlardan gelen soruları yanıtladı. 


www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet (çeto)Tekkanat - Ceren ARİ

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568