Bazıları örnek alsınlar diye haber yaptık!

9. Kuruluş Yıl Dönümünde Muhteşem Konser

Bazıları örnek alsınlar diye haber yaptık!
Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından Amasya Üniversitesinin 9'uncu kuruluş yıl dönümü vesilesiyle konser düzenlendi. Hep birlikte küçük bir tarihi yolculuğa çıkılan konseri Piyanist Çiçek Cihan yönetti.

Türk tarihinden küçük anlatımları, 'türkü'lerin öykülerini, muhteşem türküleri solist sanatçılar Soprano Esin Talınlı, Tenor Metin Turan ve Haser Tek ile Bariton Tuncer Tercan'ın eşsiz ve içten yorumlarıyla izleyiciyle buluştu.


Anadolu insanının yüreğinden kopan acıların, sevinçlerin, hasretlerin dile geldiği türkülerimizi piyano, obua, viyolonsel, kontrabas ve vurmalı çalgılar eşliğinde seslendiren sanatçılar ülkemizin dört bir yanından derledikleri eserlerin hikayelerini de seyirciyle paylaştılar. Çanakkale Zaferinin 100'üncü yıl dönümüne denk gelen konserde sanatçılarımız kahramanlık türküleri de söyledi.

Opera Sanatçısı ve Bağlama Üstadı Tuncer Tercan'ın bağlaması eşliğinde seslendirdiği Çanakkale Türküsü ile sanatçılardan Gülnihal Cihan'ın obua eşliğinde enstrümantal olarak seslendirdiği Yemen Türküsü izleyiciden bol bol alkış aldı.

Konseri bir Karadeniz türküsüyle bitiren sanatçılarımıza Vali Yardımcısı Ferhat Burak Gazi, Amasya Baro Başkanı Av. Ahmet Melik Derindere, İl Özel İdare Sekreteri A.Faruk Aykutlu, Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay tarafından üniversitenin  yeni başlattığı bir uygulama olan ''En Güzel Hediye, En Güzel Miras: Bir Fidan Toprakla Buluşuyor'' parolası kapsamında sanatçılar adına dikilen fidanların koordinatlarının yer aldığı sertifikalar takdim edildi.

Konser bitiminde Devlet Opera ve Balesi sanatçılarını tek tek tebrik eden Rektör Orbay; Amasya Üniversitesinin 9'uncu yıl dönümünü türküler eşliğinde bir konserle kutlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Orbay; ''Orhun Ovası'ndan Yemen'e, Balkanlar'a, Trakya'ya, Çanakkale'ye bazen hüzünlü, bazen sevinçli bir müzik serüveni yaşadık.

Bizler de Amasya Üniversitesi olarak milli manevi değerlerimizden ödün vermeden düzenlediğimiz bilimsel, akademik kültürel ve sosyal etkinliklerimizle Amasyalılarımızla etkinliklerimiz vesilesiyle buluşuyoruz, paylaşımlarımızı artırıyoruz. Üniversitemizin 9'uncu yılı kutlu olsun, bu yolculukta emeği geçen herkese teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum'' dedi.


Amasya halkından da geniş katılımın olduğu konseri çok sayıda konuk izledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568