Bilge Kağan'ın bilgeliği

Amasya Üniversitesi Türkçe Kulubü tarafından güzel bir organizasyon

Bilge Kağan'ın bilgeliği
Amasya Üniversitesi Türkçe Kulubü tarafından organize edilen ''Bilge Kağan'ın Bilgeliği'' başlıklı konferans Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Nurullah Çetin'in sunumuyla Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere'nin de katıldığı konferansı kalabalık bir öğrenci topluluğu takip etti.

'Bilge Kağan'ın Bilgeliği'nin salt tarihi bir vesika olarak ele alınmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Nurullah Çetin, ''Nesnel bilim zihniyetinden uzaklaştıkça son derece kısır, yavan, yanlış ve ideolojik bir takım kanaatlerle tarihsel gerçekliği de çarpıtıyoruz. Bu anlamda Bilge Kağan'ın hayatından ve onun yazdırdığı Orhun Yazıtlarını tarihi gerçeklik bağlamında tekrar tekrar okumalıyız'' dedi.

Türk adının bugün kullandığımız şekli ile ilk kez Göktürkler dönemine ait Orhun Yazıtlarında geçtiğini belirten Prof. Dr. Çetin; Orhun Yazıtlarını Türk tarihine kazandıran ismin ise Göktürk Devleti Hükümdarı Bilge Kağan olduğunu söyledi. Orhun Yazıtlarının Türk tarihi açısından eşsiz bir değer taşıdığını açıklayan Çetin; Bilge Kağan'ın devlet felsefesini günümüz Türkiye'sinin siyasal ve toplumsal yapısına göndermeler yaparak ve çeşitli örneklemelerle izleyiciyle paylaştı.

Bilge Kağan'ın, Orhun Anıtlarında bir devlet felsefesi ortaya koyduğunu ve devlet yönetimine dair çok temel sorunsallara parmak bastığını ifade eden Profesör Çetin; Bilge Kağan'ın madde madde yazdırdığı uyarı ve öğütlerin günümüz siyasetiyle de bire bir örtüştüğünü söyledi. 

Bilge Kağan'ın Orhun Anıtlarında Göktürk Devletinin neden yıkıldığını 'Türk beyleri Türk adını bıraktı; Çin beyleri Çin adını tuttu. Kendi kağanına itaat etti. Bunun sonucunda da Türkler geriledi, Çinliler ilerledi' sözleriyle açıkladığını söyleyen Çetin, derleyen, toplayan, töreli, kanunla nizam sahibi, güçlü kuvvetli, türeyen, çoğalan gibi anlamları olan 'Türk' adına sahip çıkılmazsa ülkemizin geleceğinin tehlikeye gireceğini kaydetti.

Bilge Kağan'ın dağınık halde yaşayan Türk boylarını birleştirdiğini ifade eden Prof. Dr. Çetin bu durumun günümüze dönük anlamını şu sözlerle yorumladı: ''Bugün ülkemizde yaşayan insanlarımızın sosyolojik, kültürel, hukuki, siyasi, genel adı Türk Milletidir. Eğer Türkiye'yi yöneten insanlar Türk adının toplayan, derleyen, millet yapan adını unuturlarsa Göktürk Devleti gibi hiç istemediğimiz sonuçlarla karşılaşırız. Milleti ayakta tutan töredir, devleti 
ayakta tutan kanundur. Milletin kültür değerlerini yok sayarsan ne millet kalır ne de devlet kalır. Bilge Kağan atamızın bize olan ikazı budur ''Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün 1924'te Necip Asım'ın hazırladığı Orhun Abideleri adlı kitabı okurken çok heyecanlanıp kitabın kenarına bir not düştüğünü söyleyen Çetin; ''O notta şunlar yazıyordu: 'Ey Türk Milleti! Üstte gök çökmedikçe, altta yağız yer basmadıkça senin ilini ve töreni kim bozabilir. Ey Türk, titre ve kendine dön!' İşte Atatürk'ün Gençliğe Hitabesinin kaynağı da Orhun Yazıtlarıdır'' ifadelerini kullandı.

''Bilge Kağan'ın Orhun Yazıtlarını bu konferansın ışığında tekrar okumak ve günümüz Türkiye'sine uyarlamak zorundayız'' cümlelerini kaydeden Prof. Dr. Çetin; ''Düşmana niye düşmanlık yapıyorsun deme hakkımız yok, biz kendimize sahip çıkacağız, değerlerimize sahip çıkacağız. Bilge Kağan'ın devlet felsefesini özümsersek ders alırsak ülkemizin dirlik ve düzeni daim olacaktır'' dedi.

Prof. Dr. Nurullah Çetin'e Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere tarafından plaket takdiminde bulunuldu. Konferans bitiminde ise Çetin kitaplarını öğrenciler için imzaladı.
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568