Çanakkale Zaferi 100’üncü Yılında Anıldı

Haber: Mehmet(çeto)Tekkanat - Ceren ARİ

Çanakkale Zaferi 100’üncü Yılında Anıldı
Çanakkale Zaferi 100’üncü yıldönümünde yurdun pek çok yerinde olduğu gibi Mersin Üniversitesinde deçeşitli etkinliklerle anıldı.

18 Mart Çarşamba günü düzenlenen anma programı kapsamında; Prof. Dr. Şerife Yorulmaz’ın “Çanakkale 1915 ve Şehit Mersinliler” başlıklı konferansı ve Hasan Ekinci’nin seferberlik türkülerini seslendirdiği konser gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliği; Mersin Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Rektörlük Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi Bölümü, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Atatürkçü Düşünce Topluluğu birlikte düzenledi. 

Rektör yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Erol Yaşar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İlvan, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Murat Gizir, üniversitemiz öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı anma töreni; ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşu, ardından da İstiklal Marşı’nın okunuşuyla başladı.
Daha sonra bir konferans veren Mersin Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yorulmaz, konuşmasına Çanakkale şehitlerini anarak giriş yaptı. Prof. Dr. Yorulmaz, Çanakkale Savaşı’nı anlayabilmek için; birçok ülkeyi içine alan, 27 milyon insanın canına mal olan Birinci Dünya Savaşı’na bakmak gerektiğini aktardı. Bu savaşta içinde Osmanlı devletinin de yer aldığı ittifak devletlerinin savaştaki askeri gücünün 22 milyon 850 bin, ittifak devletlerinin ise 42 milyon 188 bin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, ittifak ve itilaf devletlerinin genel askeri durumuyla ilgili bilgiler paylaştı, savaş sırasında silah altında bulunan asker, esir, ölü ve kayıplara dair sayısal veriler aktardı. Çanakkale Savaşı’nın geçtiği coğrafyayı anlatan harita görselini de katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Yorulmaz, itilaf devletlerinin bölgenin coğrafi özelliklerine hakim olmamalarını Çanakkale başarısızlıklarının nedenlerinden biri olarak gösterdi. 

Çanakkale savaşlarının bize Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin, kurucu kadrolarını kazandırdığını ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, bu kadronun entelektüel birikime sahip, kendisini mesleki olarak savaş meydanlarında kanıtlamış, gelişen ülkelerin bu gelişimi nasıl elde ettiklerini yakından bilen kişilerden oluştuğunu aktardı. 
Atatürk’ün Birinci Dünya Savaşı başladığı sırada Sofya’da askeri ateşe olarak görev yaptığını aktaran Prof. Dr. Yorulmaz, ancak vatanın ölüm kalım savaşı verdiği bir dönemde pasif olan bu görevde kalmak istemediğini ve yaptığı görüşmelerin ardından önce Tekirdağ 19. tümen komutanlığına geldiğini, ardından da bölgedeki bütün emir komutayı aldığını aktardı. Bu dönemde imkansızlıklar içinde kahramanca bir mücadele verildiğini söyleyen Prof. Dr. Yorulmaz, 18 Mart zaferiyle bütünleşen ve günümüzde Tarsus’ta müze olarak varlık sürdüren Nusret Mayın Gemisi’nden bahsetti. Geminin komutanları ve mürettebatıyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Yorulmaz, geminin zaferdeki payına değinerek, “7-8 Mart gecesinde gemiyle dökülen ve tüm taramalara rağmen fark edilmeyen mayınlar sayesinde savaşın kaderi değişmiştir” dedi.
 
Osmanlının girdiği savaşların özellikle de Birinci Dünya Savaşı’nın nüfusun en üretken kesimini alıp götürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Yorulmaz, Anafartalar ve 57’nci alaydan bahsetti. 628 kişilik 57’nci alayın 25 bin kişilik İngiliz, Anzak ve Fransızlardan oluşan birlikle mücadele ettiğini ve tamamının şehit düştüğünü aktaran Prof. Dr. Yorulmaz,  ülkenin, Çanakkale Cephesi’nde toplam 48 bin 148 şehit verdiğini söyledi. Çanakkale’de şehit düşen askerlerin bölgelere göre dağılımını aktaran Prof. Dr. Yorulmaz, Mersinli bin 253 askerin muharebe meydanında, hastanelerde ve bilinmeyen nedenlerle şekilde şehit düştüğünü ifade etti.  Prof. Dr. Yorulmaz son Çanakkale Savaşı yıllarında itilaf güçlerine esir düşmüş ve geri dönebilmiş üç kişi; Silifke Kurt Ovası mevkiinden Halil Uçan, Kara Ahmet Dede ve Esir Hüseyin’le ilgili bilgiler paylaştı. 
Konferansın ardından Türk Halk Müziği Sanatçısı Hasan Ekinci ile saz arkadaşları Erhan Peker ve Kodan sahne aldı. Ekinci; Kastamonu’dan Erzurum’a, Sivas’tan İzmir’e yurdun dört bir yanından seferberlik üzerine yazılmış türküleri seslendirerek salondakilere coşkulu anlar yaşattı.

Konserin artından Ekinci’ye Prof. Dr. Ali Kaya tarafından çiçek takdim edildi. 
www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet(çeto)Tekkanat - Ceren Ari


Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568