Çocuk Üniversitesi'nden yaza veda kampı

Mersin Çocuk Üniversitesi etkinlikleri kapsamında üniversitemiz personelinin çocuklarına yönelik olarak “Yaza Veda Kampı” düzenlendi. Çiftlikköy Kampüsü'nde yer alan stadyumda çadır kuran minikler, geceyi geçirdikleri kamp boyunca eğlenceli etkinliklerle yaza veda ettiler.

Çocuk Üniversitesi'nden yaza veda kampı

Üniversite personelinin çocuklarının katıldığı etkinlik, 5-6 Eylül 2014 tarihlerinde Çiftlikköy Kampüsü'nde yapıldı. Yaşları 8-12 arasında değişen 50 çocuğun katıldığı kampta çocuklar ebeveynleri olmadan, Çocuk Eğitimi Uygulama Araştırma Merkezi üyeleri ve öğretim elemanlarının eşliğinde geceyi çadırlarda geçirdi. 

Etkinliğin ilk adresi 5 Eylül Cuma akşamı Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi oldu. Çocukların aileleriyle katıldığı buradaki tanışma toplantısında heyecan ve sevinç hakimdi. Toplantıda söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Mersin Çocuk Üniversitesi olarak bu etkinliklerin sürdürülmesini istediklerini söyleyerek talep oldukça yine benzer etkinlikler yapacaklarını ifade etti. "Hayalimiz ilerde ailecek çadırlı etkinlikler yapmak" diyen Prof. Dr. Emekdaş, bu tür etkinliklerin çocuklarda ve çalışanlarda aidiyet duygusunu geliştireceğini ümit ettiklerini belirtti ve  "İnanıyorum ki çocuklarımızın anılarında güzel izler bırakırız" şeklinde konuştu. 

Mersin Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ülkü Çömelekoğlu da üniversite personelinin çocuklarına yönelik yazın başında da farklı etkinlikler yaptıklarını hatırlatarak, çadırlı kamp etkinliğinin hem yaza veda niteliğinde olacağının hem de çocukların unutamayacakları bir izcilik deneyimi olacağının altını çizdi. Doğa ortamında, doğanın bileşenleriyle birlikte yaşamak konusunda öğrencilerin yeni deneyimler edineceklerini vurgulayan Prof. Dr. Çömelekoğlu, bu etkinlikle çocukların hem eğleneceklerini hem öğreneceklerini söyledi. 
 
Hem eğlendiler hem öğrendiler 
 
Kültür Merkezi'ndeki buluşma toplantısından sonra ailelerinden ayrılan çocuklar, kampüs alanı içerisinde Uzm. Mehmet Acar ve diğer eğitmenler eşliğinde tematik fotoğraf çekimleri yaptı. Ardından stadyuma gelen çocuklar, rehberlerin öncülüğünde kamp çadırlarını kurarken işbirliği ve dayanışmanın da örneklerini verdi. Evden getirdikleri kumanyalarla akşam yemeklerini yiyen minikler, geceyi alanında uzman öğretim elemanlarının hazırladığı renkli etkinliklerle geçirdi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kenan Söğüt eşliğinde teleskopla gökyüzünü gözlemleyen çocuklar, Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Öğr. Gör. Cezmi Koca ve İletişim Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Altun'un hazırladığı drama etkinliğine katıldı. Gecenin sonunda çocukların çektikleri fotoğrafların sunumu yapıldı. Geceyi 3’er kişilik çadırlarda geçiren öğrenciler, 6 Eylül sabahına kampüste uyandı. Çadırların toplanmasının ardından vadi tesislerinde kahvaltılarını yapan minikler aileleriyle buluşarak yaza veda ettiler.

Kamp etkinliğinin fikir babası Prof. Dr. Gürol Emekdaş'ın da katılımıyla gerçekleşen kamp süresince Prof. Dr. Ülkü Çömelekoğlu, Öğr. Gör. Cezmi Koca, Yrd. Doç. Dr. Berna Arslan, Doç. Dr. Kenan Söğüt, Yrd. Doç. Dr. Hakan Altun, Doç. Dr. Mehmet Ali Mazmancı,  Doç. Dr. Birgül Mazmancı, Yrd. Doç. Dr. Evren Değirmenci, Uzm. Mehmet Acar, Arş. Gör. Dr. Fatma Söğüt, Soner Yurtdaş, Arş. Gör. Coşar Uzun, doktora öğrencisi Hilmi Yanar, lisans öğrencisi Mert Canpolat ve yüksek lisans öğrencisi Gülten Bademoğlu gibi isimler eğitmen ve rehber olarak görev aldı. Etkinlikle ilgili düşünce ve yorumlarını anı defterine aktaran minikler, kamp hakkında yazdıkları yazılarla mutluluk, heyecan ve coşkularını paylaştı.
 

www.yakamozyakut.com Mersin / Ceren ARİ
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568