Cumhuriyete ve demokrasiye bağlılık açıklaması 

Mersin Üniversitesi'nde (MEÜ), millet iradesine ve demokrasiye yönelik düzenlenen darbe girişimini kınamak amacıyla bir basın açıklaması yapıldı.

Cumhuriyete ve demokrasiye bağlılık açıklaması 

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, rektör yardımcıları, senato üyeleri, üniversitemizin akademik ve idari personelinin geniş katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında, üniversitemizin Cumhuriyete ve demokrasiye olan bağlılığı vurgulandı. 

Mersin Üniversitesindeki bu güzl oluşma Mersin GazetecilerCemiyetİ Başkanı Ahmet Ünal ve Kanal 33 Sahibi Tuncay Demirtaş'da katılarak Cumhuriyete ve dewmokrasiye bağlılıklarını sergilediler...


Çiftlikköy Kampüsü Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen basın açıklaması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. 

Daha sonra bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Çamsarı şu ifadeleri kullandı: "Birkaç gün önce, başta milli beraberlik ve huzurumuza olmak üzere millet iradesine gerçek bir kasıt gerçekleştirildi. Bu menfur saldırı hepimizi çok üzdü. Fakat bundan sonraki gelişen süreç içinde başta milletimiz ve güvenlik kuvvetlerimizin tam bir birlik sergileyerek bu tür  girişimlere çok da çabuk pabuç bırakılmayacağını ve vatanın, millettin, milletin iradesinin, demokrasinin ve huzurun sahipsiz olmadığını herkese duyurmuş ve göstermiş oldu." 

"Biz bu hassasiyetimizi, millet iradesine olan saygımızı dün de Yükseköğretim Kurulu'nda YÖK başkanının başkanlığında yaptığımız toplantıda yayınladığımız bildiriyle daha sonra TBMM'yi ziyaret ederek bütün Türkiye'ye çok açık bir şekilde gösterdik. Üniversitemizde de aynı hassasiyetin paylaşıldığına en ufak bir şüphemiz yoktur. Akademisyenlerimiz ve onların temsilcileri olan senatomuzla bir basın bildirgesi yayınlayarak, Mersin Üniversitesi'nin, hocalarımızın, idari personelimizin ve öğrencilerimizin nerede durduğunu net bir şekilde ortaya koymak için sizleri buraya davet ettik" diyen Prof. Dr. Çamsarı, daha sonra ortak hazırlanan Kamuoyu Duyurusu'nu okudu. "Cumhuriyetimizin ve Demokrasimizin Bekçisiyiz" başlıklı duyuruda şöyle denildi: 

"Devletimizin varlığına ve milletimizin iradesinin temeli olan demokrasimize 15 Temmuz 2016 gecesi yapılan kalkışma, Türk Milletinin kararlı duruşu karşısında hezimete uğramıştır.

Türkiye Cumhuriyetinin  birlik ve beraberliğini tehdit edenler, başta Aziz Milletimiz olmak üzere kahraman Emniyet Teşkilatımız ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin  onurlu personelini karşısında bulmuştur.   

Dış güçlerin gölgesinde aziz milletimize ve demokrasimize ihanet ederek darbe girişiminde bulunanlar Yüce Türk Adaleti karşısında hak ettikleri en ağır bedeli ödemelidir.

Bu vatan hainlerinin tüm çabaları, Türk Milletinin güçlü iradesi karşısında her daim bertaraf olacaktır.

Halkımız, ulvi duruşuyla demokrasiye olan bağlılığını bütün dünyaya örnek olacak şekilde göstermiştir.

Milli iradeyi hiçe sayan bu gözü dönmüş demokrasi düşmanları, umutsuz kalkışma girişimleri ile ne yazık ki masum insanlarımızı, emniyet güçlerimizi ve askerlerimizi katletmişlerdir.

Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bekçiliğini yapan şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Vatanımızın, milletimizin ve demokrasimizin savunuculuğunu en kıymetli görev olarak addeden Mersin Üniversitesi, demokrasiye sahip çıkma noktasında her zaman olduğu gibi bugün de bütün varlığıyla tek vücut halinde, devletimizin ve milletimizin yanındadır.

Hakimiyet, Kayıtsız Şartsız Milletindir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Mersin Üniveristesi BYM & Mehmet ( Çeto ) Tekkanat 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568