Dijital gençlik nereye koşuyor?

Okumuyor - bilgisiz

Dijital gençlik nereye koşuyor?

 Üniversite öğrencilerinin medya kullanım alışkanlıkları incelendi, ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serra İnci Çelebi tarafından gerçekleştirilen anket araştırmasında ’18-21’ yaş aralığındaki gençlerin magazin dünyasını, Türkiye ve dünya gündeminden daha çok takip ettikleri tespit edildi.

Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serra İnci Çelebi çeşitli bölümlerde öğrenim gören İzmirli 258 üniversite öğrencisi ile anket araştırması gerçekleştirdi. Dijital teknolojilerin bilgi edinmede kullanımı, gündelik haber ve bilgi edinmede cinsiyetler arası fark, geleneksel ve dijital medya tercihleri gibi konularda tespitlerde bulunan Çelebi, kız ve erkek öğrencilerin tercihleri arasındaki önemli farklılıklara dikkat çekti.

 

GAZETE OKUMUYOR EŞE-DOSTA SORUYOR

 

 Gençlerin gündelik bilgi ve haber edinmede en çok interneti tercih ettiklerini belirten Doç. Dr. Çelebi, “Gençler arasında televizyon, internet, gazete, dergi ve radyonun bulunduğu 5 ana medyanın kullanım oranlarının yanı sıra gençlerin kendi aile ve arkadaşlarından da hangi oranda bilgi edindikleri araştırıldı.  Araştırma sonuçlarına göre gençlerin gündelik haber ve bilgi edinmelerinde en sık kullandıkları medya internetken, aile ve arkadaşlarından bilgi edinmeleri ikinci sırada yer aldı. Bunları sırasıyla televizyon, gazete, dergi ve son olarak da radyo izledi” dedi.

 KIZLAR AKILLI TELEFONLARDAN DAHA FAZLA YARARLANIYOR

 

 Ankette, içerisinde sağlık, hava durumu, finans, alışverişin de dâhil olduğu 14 haber kategorisinin katılımcılara sunulduğunu belirten Çelebi şu bilgileri verdi: “Medya kullanımında ve içeriğinin tüketiminde, kız ve erkek öğrenciler arasında çeşitli farklılıklar ortaya çıktı. Kızların erkeklere oranla hem medyadan gündelik haber edinmede çeşitli medyaları daha fazla kullandıkları hem de medyanın sunduğu çeşitli haber kategorilerini daha fazla tükettikleri görüldü. Ayrıca gençlerin akıllı telefon kullanımları kıyaslandığında, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha fazla akıllı telefon kullanarak internete bağlanma eğiliminde oldukları görüldü. Kızların yüzde 77,8’i internete bağlanırken mobil teknolojileri tercih ederken, bu oran erkeklerde yüzde 22,2 oranında kaldı.” 


Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2014, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568