En İyi Küresel Üniversitesi Seçildi

Thomson Reuters işbirliği ile US News & World Report sitesinin hazırladığı ‘’Dünyanın En İyi Üniversiteleri’’ sıralaması açıklandı.

En İyi Küresel Üniversitesi Seçildi

2017 sıralamasında Boğaziçi Üniversitesi dünyada 166.sırada, Türk üniversiteleri arasında da en yüksek sırada yer aldı. 

US News & World Report, 25 Ekim 2016 tarihinde dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Boğaziçi Üniversitesi küresel sıralamada ise 166. olurken 64.7 skoruyla Türkiye’nin en iyi üniversitesi seçildi.

Araştırma ağırlıklı kriterlerden oluşturulan US World & News Report listesinde bu yıl Türkiye’den 20 üniversite bulunuyor. Asya üniversiteleri arasında 17. olarak sıralanan Boğaziçi Üniversitesi, Fizik alanında 59., Mühendislik alanında 245. sırada yer aldı. 

1000 üniversitenin yer aldığı sıralamada en fazla sayıda yer alan ABD üniversitelerini, Çin (87), Birleşik Krallık (68), Almanya (55), Fransa (49) üniversiteleri izledi. Türkiye'den 20 üniversite sıralamada yer aldı. 

Thomson Reuters Incites’ın analizleriyle seçilen 1000 üniversitenin bulunduğu değerlendirmeye geçen yıl 57 ülkeden 750 üniversite katılırken bu yıl 65 ülkeden 1000 yükseköğretim kurumu dahil edildi.  Geçen yıl dünya sıralamasında 220. sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi bu sonuçla küresel sıralamada 54 basamak yükselmiş oldu. 


Boğaziçi Üniversitesi’nin bölgesel ve küresel anlamda üstün konumuyla bir araştırma üniversitesi olarak başarılarına bir yenisinin daha eklenmesinden gurur duyduklarını belirten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ‘’Türkiye’de iyi araştırma yapan, bu konuda bir gelenek oluşturmuş ve yönetişim yapılarını araştırma üniversitesi olarak kurgulamış başarılı üniversiteler var. Bunlar uluslararası sıralamalarda yer alıyor, saygı görüyorlar. Sadece teknoloji ve fen alanlarında değil sosyal ve beşeri bilimlerde de araştırma faaiyetleri bu dengeyi sağlıyor. Bu üniversitelerimizin önünün açılması Türkiye’nin geleceği için önemli bir adım olacaktır’’ dedi.

Thomson Reuters Incites’ın analizleriyle belirlenen üniversiteler öncelikli olarak araştırma performanslarına göre değerlendirildi.  Boğaziçi Üniversitesi, bu yılki değerlendirmede global araştırma saygınlığı (#182 )ve bölgesel araştırma saygınlığı (#141) kriterlerindeki yüksek performansıyla dikkat çekti.  Ebru Kalu 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 21:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568