Engelsiz Kültür Sanat Merkezi’nde

Plastik Sanatlar Kursu Devam Ediyor

Engelsiz Kültür Sanat Merkezi’nde
Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü’nde Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle engelli bireyler için 27 Temmuz 2015’te başlatılan ‘Plastik Sanatlar Kursu’ devam ediyor. 

Zihinsel, işitsel ve ortopedik engelli bireyler; uzman hocalar eşliğinde seramik, resim ve heykel atölyelerine Pazartesi, Perşembe ve Cuma günleri 13.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz katılarak becerilerini geliştiriyor.  

Devam eden kursta; 5 ortopedik engelli, 3 işitme engelli ve 1 zihinsel engelli olmak üzere 9 kursiyer becerilerini geliştiriyor.


Kursiyerlerden Ekrem Şener, ‘’Bu kurs hayatımıza renk kattı. Burada kendimi keşfetme imkanı buldum ve daha önce bir deneyimin olmamasına rağmen çok güzel şeyler başardım. Engelli arkadaşlarıma evde oturmamalarını, bu fırsatları değerlendirmelerini tavsiye ederim’’ dedi. 

Engelsiz Kültür Sanat Merkezi Koordinatörü Uzm. Soner Yurttaş, engelli bireylere meslek kazandırarak sosyal hayatın ve iş hayatının içinde yer alabilmelerini sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Yurttaş, ‘’Bu merkezle ilgili yetişkin engelli bireylerin mesleki eğitimine yönelik, uluslararası bir çalışma yapmayı, Avrupa’daki merkezi kursları inceleyerek engellilere yönelik meslek edindirme eğitim modülleri oluşturmayı ve bu modülleri Türkiye’de uygulamayı öngörüyoruz’’ dedi. Ayrıca uluslararası geçerliliği olan bir belgelendirme ile engellilerin istihdam edilmelerini sağlamak istediklerini belirten Yurttaş; ‘’Bununla ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ‘Girişimcilik Eğitimi’ vermeyi planlıyoruz. Böylece Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)’den destek alarak; belediyenin açacağı İş Geliştirme Merkezleri ile engellilerin kendi iş yerlerini açmaları ve yine engellilere istihdam sağlamaları mümkün olacak’’ dedi. 
Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Okt. Dr. Fidel Çakmak ise, ilerleyen günlerde plastik sanatların yanı sıra müzikle ilgili çalışmalar da yapacaklarını, engelli bireylerle bir orkestra kurmayı planladıklarını ve kütüphaneyi de daha aktif hale getirmeyi planladıklarını söyledi. Çakmak, ‘’Engelli bireyler Engelsiz Kültür Sanat Merkezi’nin kurslarına katılmak için her zaman başvurabilirler. Yeterli sayıya ulaşıldığında, yeni kurslar talep doğrultusunda açılacak’’ dedi.
27 Ağustos 2015’e kadar sürecek kursun sonunda kursiyerlere katılım belgesi verilecek. Ayrıca Mersin Üniversitesi olarak katılımcıların ürettikleri eserler ile, Bodrum-Dibeklihan Kültür Sanat Merkezi’nde, Türkiye genelinde engelli vakıflarının ve engellilerin dahil olduğu bir seramik sergisine katılacaklar.


www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Esra NUR

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2015, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568