Gençler, Gelecek Sizsiniz!

Spor Bilimleri Öğrenci Kongresi Başladı

Gençler, Gelecek Sizsiniz!
Mersin Üniversitesi  8. Ulusal Spor Bilimleri Öğrenci Kongresi'ne ev sahipliği yaptı. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Spor Bilimleri Derneği işbirliğinde 14-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen kongrenin ana teması 'Gelecek Sizsiniz' oldu. 

Beden eğitimi ve spor bilimleri alanında uğraş veren genç araştırmacılarla uygulayıcı ve yöneticileri bir araya getiren kongrenin açılışı, 14 Mayıs Perşembe günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Dans ve Jimnastik Topluluğu öğrencilerinin sunduğu tango ve salsa gösterileriyle renklenen açılışın konukları arasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Spor Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Gıyaseddin Demirhan, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Manolya Akın yer aldı. 
Açılışta konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Murat Özeren sporun birleştirici ve bütünleştirici özelliğinden dolayı bütün toplumların önemle üzerinde durduğu bir alan olduğunu söyledi, bedensel ve ruhsal sağlık açısından sporun insan yaşamına katkılarından söz etti. Sporun yararlarını bilimsel anlamda araştırmalarıyla kanıtlayan bilim insanlarının bu araştırmalarını her geçen gün artırdığını ve toplum yararına sunduğunu kaydeden Prof. Dr. Özeren, kongrenin de bu amaca hizmet ettiğini dile getirdi. 

Kongrenin 'gelecek sizsiniz' temasından hareketle gençliği ve genç spor bilimcilerini hedef aldığını hatırlatan Prof. Dr. Özeren "Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk nasıl ki Cumhuriyeti gençlere emanet ettiyse, spor bilimlerinin geleceği de genç spor bilimcilerine emanettir. Sizleri desteklemek, cesaretlendirmek ve yardımcı olmak da bizlerin görev ve sorumluluğudur" dedi. Prof. Dr.  Özeren konuşmasını kongreye destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek noktaladı. 
Spor Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Gıyaseddin Demirhan ise konuşmasına Sokrates ve Mevlana'nın sözlerinden alıntılar yaparak başladı. Bilginin önemine değinen, bilim ve sporun çok fazla çaba ve alın teri gerektirdiğini belirten Prof. Dr. Demirhan, salonlarda, sahalarda yarışan sporcular ile ömrünü bilimsel çalışmalara adayan akademik unvan sahibi olanların bunu en iyi bilen kişiler olduğunu vurguladı. 


Katılımcılara hitaben 'Neden buradasınız?' sorusunu soran Prof. Dr. Demirhan "Buradasınız çünkü; ülkemiz ve dünyada gerek performans gerek sağlıklı yaşam gerekse bireyin bütünsel gelişimi boyutunda alanınızın insanlığa katkısı olacağı iddiasındasınız. Öğrencilik yaşamınız boyunca bir çok şeyi öğrendiniz ve bundan sonra da öğrenmeye devam edecesiniz. İçerik, yöntem ve problem çözme becerilerini birleştirerek araştırmalar yaptınız ve sonuçları paylaşmak için buralara kadar geldiniz. Bunları paylaşıp eleştiri almak ve sorgulatmak gerekir. Burada sorgulayan, geliştiren, derin düşünmeye teşvik eden sorular alacaksınız. İşte bunun için buradasınız" dedi. 

Konuşmaların ardından kongreye katkı sunan kişi, kurum ve kuruluşlar ile kongre düzenleme kurulu üyelerine plaket, danışma kurlu üyeleri ile davetli konuşmacılara çiçek takdim edildi. Prof. Dr. Gıyaseddin Demirhan üniversitemiz adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya'ya bir plaket sundu. 
Kongrenin açılış konferansı üniversitemiz emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Adnan Erkuş tarafından "Spor Bilimleri Alanında Yapılan Araştırmalarda Yöntem ve Ölçme-Değerlendirme Sorunları" başlığıyla verildi. 

Kongre programında bu konferansın yanı sıra; Doç. Dr. Cengiz Akalan tarafından sunulacak olan "Türkiye ve Dünyada Herkes İçin Yaşam ve Spor Kalitesi", Dr. Galip Kırıcı tarafından sunulacak olan "Yaşam Boyu Spor İçin Bir Model: Grup Zafer", Prof. Dr. Ümit Kesim tarafından sunulacak olan "Rekreasyon Bilimi ve Türkiye'deki Konumu" konulu konferanslar ile "Spor Bilimlerinde Güncel Araştırma Konuları" başlıklı iki panel yer alıyor. 
İki gün sürecek kongre kapsamında ayrıca Prof. Dr. Murat Özeren moderatörlüğünde, Prof. Dr. Barlas Naim Aytaçoğlu ve Cengiz Burma tarafından sunulacak olan Model Uçak Gösterisi ile lisans ve lisansüstü öğrencilerinin beden eğitimi ve spor öğretimi, sporda psikososyal alanlar, hareket ve antrenman bilimi, spor-sağlık bilimleri, spor yönetimi ve rekreasyon alanlarındaki sözel ve poster sunumları yer alıyor. 

www.yakamozyakut.com.tr Mersin Üniveristesi / Derya ÖZCAN

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 21:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568