Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan bir ilk

Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan bir ilk
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın Tıpta Uzmanlık Eğitimi Programı, Türk Cerrahi Derneği Yeterlik Kurulu-Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme Komisyonu (EKPDK) tarafından akredite edildi. Komisyonun yaptığı değerlendirmeler sonucunda “Kurum Uzmanlık Eğitimi Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanan Genel Cerrahi Anabilim Dalı, asistan eğitimi konusunda tıp fakültemizde akredite edilen ilk bölüm oldu.

Kurum Uzmanlık Eğitimi Yeterlilik Belgesi 12 Haziran Cuma günü üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi Servisi Konsey Odası’nda düzenlenen törenle verildi. Belge, EKPDK Başkanı Prof. Dr. Semih Baskan tarafından Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Musa Dirlik’e takdim edildi. 

Törene rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın yanı sıra üniversitemizin eski rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İlvan, Başhekim Prof. Dr. Meltem Nass Duce ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyeleri katıldı. 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın Mersin Üniversitesi’nin başarılı bölümlerinden biri olduğunu ifade etti. Bölümün akredite edilmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Çamsarı, bunun emek ve çaba gerektirdiğini belirtti ve akreditasyonun diğer bölümler arasında da yaygınlaşmasını diledi.  

EKPDK Başkanı Prof. Dr. Semih Baskan üniversitemiz Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nı başarısından dolayı kutlarken Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Musa Dirlik, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın kurulmasına ve geliştirilmesine katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Prof. Dr. Dirlik, akreditasyonun bir başlangıç olduğunu, bu başarıyı daha da ileriye götürmek gerektiğini belirtti. 

Genel Cerrahi Anabilim Dalı eğitim sorumlusu Prof. Dr. Tamer Akça ise verdikleri uzmanlık eğitiminin genel cerrahi camiasını en üst düzeyde temsil eden Türk Cerrahi Derneği tarafından takdir edilmesinin onur verici olduğunu kaydetti. Amaçlarının aldıkları bu unvanı korumak ve eğitim kalitesini artırarak sürdürmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akça, Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın üniversitemiz Tıp Fakültesi’nde Uzmanlık Yeterlilik Belgesi’ni alan ilk klinik olduğuna dikkat çekti. 
Akreditasyon süreci nasıl işledi?

Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, “Kurum Uzmanlık Eğitimi Yeterlilik Belgesi” için Türk Cerrahi Yeterlik Kurulu-Eğitim Kurumları ve Programı Değerlendirme Komisyonu’na (TCYK-EKPDK) başvuru dosyası sundu. Dosyanın incelenmesinin ardından komisyon tarafından, 10 Nisan 2015 tarihinde Genel Cerrahi Anabilim Dalı ziyaret edildi.

Ziyaret heyetinde; TCYK Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer, TCYK-EKPDK Başkanı Prof. Dr. Semih Baskan, TCYK-EKPDK Sekreteri Prof. Dr. Mahir Özmen, TCYK Genel Sekreteri Doç. Dr. Betül Bozkurt, üyeler Prof. Dr. Faruk Coşkun, Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, Prof. Dr. Mithat Kerim Arslan ve Türk Tabipleri Birliği Temsilcisi olarak üniversitemiz Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Volkan Öztuna yer aldı. 
İlk olarak Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından verilen bilgilendirme toplantısına katılan heyet; poliklinikler, yataklı servis ve ameliyathaneleri incelemesinin ardından Patoloji, Radyoloji, Gastroentereloji ve Acil anabilim dallarını ziyaret etti. Son olarak Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi alan kişilerle görüşen heyet, ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmeler sonucu Genel Cerrahi Anabilim Dalı’na yeterlilik belgesi verilmesine karar verdi. 

www.yakamozyakut.com.tr Mersin Üniveristesi / Derya ÖZCAN


Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568