Kaliteden asla ödün vermedik

Mersin Üniversitesinde 2014-2015 eğitim-öğretim yılı açılışı dolayısıyla bir tören gerçekleştirildi.

Kaliteden asla ödün vermedik
14 Ekim Salı günü Çiftlikköy Kampüsü Cumhuriyet Alanı’nda saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde devam etti.
Törene, Akdeniz Bölge Garnizon Komutanı Tuğamiral Atilla Demirhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, rektörümüz Prof. Dr. Suha Aydın, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Gürol Emekdaş ve Prof. Dr. Yüksel Özdemir, Kurucu Rektör Prof. Dr. Vural Ülkü, Toroslar Kaymakamı Kaya Çıtak, dekan ve müdürler, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası’nın Murat Göktaş şefliğinde gerçekleştirdiği mini konserle başlayan tören, açılış nedeniyle gelen kutlama mesajlarının okunması ve katılımcılara üniversitemizin tanıtım filminin gösterimiyle devam etti.

Törenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Aydın, üniversitemizin kuruluşunun 22’nci yılı olduğunu hatırlattı ve yaşıtlarına göre çok ilerde olan, köklü bir üniversite olma yolunda büyük adımlar atan Mersin Üniversitesi’nin rektörü olmanın gururunu yaşadığını belirtti ve üniversitenin bulunduğu noktaya gelmesinde katkı sağlayanlara teşekkür etti. Çiftlikköy Kampüs alanının 22 yıl önce kıraç bir arazi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Aydın, bugün ise gören herkeste hayranlık uyandıracak bir yapıya dönüştüğünü kaydetti.

Prof. Dr. Aydın daha sonra üniversitemizin 2006 yılından bu yana yaşadığı akademik ve fiziki gelişimini aktaran bir sunum gerçekleştirdi.  Sunumunda yeni açılan akademik birim ve kuruluşlarla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Aydın üniversitemizin öğrenci sayısının sürekli arttığını kaydetti. 


P
rof. Dr. Aydın: “Kaliteden asla ödün vermedik” 

Üniversite yönetimi olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarda kaliteden ödün vermediklerine vurgu yapan Prof. Dr. Aydın, üniversitemizin, 2011 yılı başında başlattığı Bologna Süreci çalışmaları sonunda 2012 yılında AKTS ve DE etiketlerini almaya hak kazandığı söyledi. Bu sayede üniversitemizin Avrupa’da şeffaflık, tanınırlık ve prestij elde ettiğini belirten Prof. Dr. Aydın, “2008-2012 tarihleri arasında, Avrupa’da 194, Türkiye’de 34’ü Devlet Üniversitesi olmak üzere toplam 44 üniversite bu etiketi almaya hak kazanmıştır. Mersin Üniversitesi, Türkiye'deki tüm üniversiteler arasında AKTS Etiketi alan 8 devlet üniversitesi arasında yer almıştır” dedi. Akredite edilen bölüm ve programlarla ilgili konuşan Prof. Dr. Aydın, Mühendislik Fakültesi’nin beş bölümünün Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği, Tıp Fakültesi’nin Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Programı’nın ise Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilerek kalitesini kanıtladığını aktardı.
Üniversitemizin yürüttüğü Kalite Yönetim Sistemi ve engelsiz yaşam çalışmalarından  ayrıntılı biçimde bahseden Prof. Dr. Aydın ayrıca 2006’dan bu yana üniversitemizde gerçekleştirilen fiziksel yapılanmalarla ilgili bilgi ve görselleri katılımcılarla paylaştı.
 
Yükseköğretimde yenilik çalışmalarına farklı bir bakış açısı getirmeye çalışan üniversitemizin bunu başardığına dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, “Kaliteden ödün vermeden; öğrencilerimizle, akademik ve idari personelimizle ayrıca kentimizle birlikte başarı grafiğini yükseltme çabasında olan üniversitemiz, ulusal ve uluslar arası alanda örnek olmayı kendine hedef edinmiş ve başarmıştır” dedi. Prof. Dr. Aydın, konuşmasını Mersin Üniversitesi ailesi olarak daha iyiyi ve güzeli gerçekleştireceklerine inandığını belirterek tamamladı.
Öğrenciler adına konuşan Öğrenci Konseyi Başkan Vekili Fatmagül Seçkin ise konuşmasına “Bu akademik yılın ülkemiz, üniversitemiz ve hepimiz için başarılı olmasını temenni ediyorum” diyerek başladı. Üniversitemizin, her yönüyle akademik standartlara sahip, çalışma ve üretme konusunda önemli başarılara imza atmış bir üniversite olmasının, öğrencilere en iyiyi arama yolunda önemli bir şevk verdiğini dile getiren Seçkin, Mersin Üniversiteli olmanın, ülke sorunlarına duyarlı, içinde bulunduğu toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilen, öğrendiklerini ülkesinin ve insanlığın refahı için hayata geçirebilen, sorumluluk sahibi, dürüst ve çalışkan bireyler olmayı beraberinde getirdiğini kaydetti.

Üniversitelerin işlevlerinden ve bireye sağladığı katkılardan bahseden Seçkin, üniversite dönemini bireyin yaşamındaki en kıymetli zaman olarak değerlendirdi. Seçkin konuşmasını, “Üniversite yıllarında kendimize bir vizyon hazırlarken, geleceğe dair hedefler koyarken büyük bir medeniyetin sahibi olduğumuzu unutmayalım. Bu hislerle Mersin Üniversitesi’ni iyi değerlendirmenizi temenni ediyor, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının Mersin Üniversitesi ailesine hayırlı olmasını diliyorum” diyerek tamamladı. 

Açılış, törenin ardından Çiftlikköy Kampüsü’nde yer alan Merkezi Yemekhane’de yenen geleneksel öğle yemeğiyle son buldu.

www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet (çetö)Tekkanat - Ceren ARİ


Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 16:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nevil  Erdar
Nevil Erdar - 4 yıl Önce

Atatürk ilkeleri ile gerçekesebilecek her eğitim yol almayı sağlıyandır
kutlarım var olsun tüm başarılar haber ilanı içeree harika bilgiye teşekkürler ......

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568