Kültür Denizi Mersin

Belgeselinin İlk Gösterimi Yapıldı

Kültür Denizi Mersin
AB Türkiye Delegasyonu ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) AB Merkezi işbirliğinde Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından hazırlanan “Kültür Denizi Mersin” adlı belgesel filmin ilk gösterimi Yenişehir Belediyesi-Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. 

Proje danışmanlığını Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Erkılıç’ın, yönetmenliğini ise Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü yüksek lisans öğrencileri Kader Çetintaş ile Esra Nur’un üstlendiği “Kültür Denizi Mersin” adlı belgesel film 27 ekim Salı günü gösterildi.

Mersin’in kuruluşundan bu yana göçle yerleşmiş olan Hrıstiyan, Müslüman, Alevi, Sünni, Arap, Türk, Çerkez, Roman, Giritli ve Yörük kültürlerinin bir arada barış içinde yaşamasını konu alan “Kültür Denizi Mersin” belgeseli yaklaşık 500 kişi izledi. 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, gösterim öncesi yaptığı konuşmada, kentin gerçek zenginliğinin insanları olduğunu ifade ederek çeşitli kültürlerin Mersin’de uzun yıllardır uyum içinde yaşadığını söyledi. Aşut, farklılıkların ayrışma olarak görülmek yerine ayrı bir güç kattığını vurguladı.
Filmin yönetmenliğini yapan Kader Çetintaş ve Esra Nur ise fikir aşamasından filmin ortaya çıkışına kadar yaklaşık 8 aylık süreçte keyifle çalıştıklarını ve çok güzel deneyimler edindiklerini ifade ederek kültürlere yönelik çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.


www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Esra NUR

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568